Rakytovce zdolali Šalkovú a sú na čele súťaže, vyhrali i Badín a Medzibrod

5 /

V 12. kole štvrtej ligy skupiny juh sa hral v sobotu šláger a zároveň aj derby v Rakytovciach, kde si odskočila Šalková. V kvalitnom stretnutí sa tešili domáci a to opäť gólom až v samom závere duelu. Potešili nás aj Badínčania výhrou v Detve a Medzibrodčania, ktorí si doma poradili s Čiernym Balogom.

Rakytovce chceli zosadiť z čela tabuľky Šalkovú, ale v prvom polčase to mohli byť hostia, ktorí mali možnosť otvoriť skóre stretnutia. Lašút predviedol peknú individuálnu akciu z pravej strany, odrazená lopta sa dostala k Zimnikovalovi a ten pálil presne k žrdi, no z bránkovej čiary odkopol loptu Markovič. Domácich akoby tento moment prebral a aj oni sa dostali do gólovej príležitosti. Konder z vyloženej pozície prestrelil bránku. V 36. minúte po zaváhaní Libiča sa dostali Rakytovčania k rýchlemu protiútoku, ten založil Konder cez Klačana , ale Telúch z uhla mieril nad brvno. Neuplynula ani minúta a o slovo sa prihlásili hostia. Zimnikoval spoza šestnástky pálil do brankára Koválika. Rušný prvý polčas ukončila domáca akcia, po ktorej Markovič individuálnym umením zakončoval pred prázdnou bránkou súpera poľahky, ale vynikajúcim sklzom J. Mesík loptu ešte stihol zasiahnuť a dostal ju tesne vedľa žrde.

Druhý polčas začali Rakytovce aktívne , no šancu mali Šalkovčania. Po rýchlom vhadzovaní Vučkovič šikovne posunul loptu na Debnára, ktorý zakončoval falšom tesne vedľa. Vučkovič bol pri chuti a skúšal to aj z väčšej vzdialenosti, no nemieril presne. V 54. minúte sa v šestnástke dostával do dobrej šance Debnár, vysokú loptu však zastavil jeden z domácich hráčov rukou. Penalta sa však nepískala, keďže ju mal podľa arbitra pri tele. Následne mali príležitosť aj domáci po Klačanovej akcii, ale Markovič v šestnástke hlavičkoval vedľa. Po hodine hry mali hostia tri štandardky v rade, avšak v koncovke zlyhali alebo dobre zapracovala defenzíva Rakytoviec. Rozuzlenie prišlo až v závere zápasu, kedy si fyzicky lepšie pripravení domáci vypracovali tlak  a v 89 minúte po centri Pšidu z pravej strany putovala na centimeter presná lopta k hlave Markoviča a ten napokon rozhodol o triumfe svojho tímu – 1:0. Keďže arbiter nenastavil ani jednu minútu, dráma sa v nadstavenom čase nekonala.

Hrajúci tréner Šalkovej Matej Libič pre Bystricoviny povedal: „Rakytovce potvrdili chýry, že hrajú dobrý futbal. Ich mladí chalani hrali super, dobre sa poskladali, ale prvých dvadsať minút bolo z našej strany dobrých, mali sme tam tutovku, no jeden z hráčov Rakytoviec loptu vykopával z čiary. Vraveli sme si pred zápasom, že musíme dať gól, pretože súper dáva góly práve v posledných minútach zápasov. Takže vedeli sme, že to môže byť duel o jednom presnom zásahu a že musíme premeniť aspoň jednu zo šancí, ale nestalo sa tak. V závere prišla séria chýb vzadu a skončilo to nešťastne pre nás. Musím však priznať, že Rakytovce mali čistejšie šance než my, ale v poli bol ten zápas vyrovnaný. Chceli sme uhrať aspoň remízu, no žiaľ v závere sme to neudržali, čo nás veľmi mrzí.“

Autor jediného gólu Mário Markovič nám povedal: „Celý zápas som sa pokúšal nabiehať do šestnástky, dostal som sa aj do dvoch šancí, no nevyšlo to. Napokon ma Lukáš krásne trafil už takmer v poslednej minúte a dobre to dopadlo. Myslím si však, že sme ukázali na ihrisku o niečo viac než Šalková, hlavne v druhom polčase. Vypracovali sme si viac príležitostí, no medzihra bola vyrovnaná. Bol to najmä boj o stred ihriska.“

Tréner Rakytoviec Andrej Dubovický hovoril: „V prvom polčase sme mali tri obrovské šance, polčas mohol skončiť 3:2. Škoda tých našich nevyužitých príležitostí. Dovolím si tvrdiť, že o ten gólik sme boli lepší. Dnes nám konečne zahral stred zálohy, s ktorým som mal pred zápasom trošku dilemu. Našťastie to vypálilo v náš prospech. Nechcem uraziť súpera, ale myslím si, že sme išli až do konca zápasu viac za víťazstvom a zaslúžene sme vyhrali. Prvá priečka ma veľmi teší a pevne verím, že sa zodpovedne pripravíme na zápas v Slovenských Ďarmotách a potvrdíme toto umiestnenie v tabuľke. Pre mňa bol dnes jeden z najlepších hráčov Mišo Konder. Som veľmi rád, že nám ho Badín pustil. Milo ma prekvapil aj Majo Markovič. Ak by sme takto pokračovali ďalej, tak si dovolím tvrdiť, že na konci sezóny skončíme najhoršie na 5.- 6. mieste, čo by pred sezónou nikto nepovedal.“

FK Rakytovce – FK Šalková 1:0 (0:0)

Gól: 89. Markovič. Rozhodoval: Kosturský. ŽK: Arvensis – Palovič, Zimnikoval, Debnár. Diváci: 150.

Medzibrod nastúpil na svojom štadióne proti bojovnému kolektívu z Čierneho Balogu. V tabuľke mali tieto mužstvá rovnaký počet bodov, čo svedčilo o zaujímavom zápase. Do neho lepšie vstúpili hostia. V 7. min. preukázal svoju rýchlosť Mózer, jeho strelu brankár Petrík vyrazil na rohový kop. Z neho mohli ísť Horehronci do vedenia, ale lopta iba o chlp minula bránku. Prvá šanca domácich prišla v 16. min. po priamom kope Pipicha, keď sa snažil prekvapiť strelou na prednú žrď. Brankár však strelu zlikvidoval. Ďalší vzruch nastal až v závere polčasu. Po strate lopty v strede ihriska išli Baločania do brejku troch na dvoch. Lopta sa dostala znova k Mózerovi, ale brankár Petrík svoj tím znova podržal. Pred prestávkou ešte centroval Selecký prudko popred bránku hostí a tí si skoro dali vlastný gól. Z následného rohu Vančo ponúkol skvelý center na prednú žrď a lopta sa od hrude Martinca dostala do siete – 1:0. Pre domácich to bol skvelý moment a gól do šatne hostí.

Do druhého polčasu vstúpili pre zmenu lepšie Medzibrodčania. Snažili sa o druhý presný zásah a tak získať pokoj na kopačky. V 48. min. Majerník vypichol loptu, prihral Samuelčíkovi, ktorému však lopta skĺzla z kopačky a nemala potrebnú razanciu na ohrozenie súperovej bránky. Potom však prišla druhá šanca Samuelčíka po brilantnej prihrávke Haviara. Strela mu nesadla a letela vysoko nad brvno. O minútu na to sa k lopte dostal do tretice Samuelčík, ale pri zakončení sa splašil. V 57. min. došlo k zlému odkopu gólmana Bubelínyho, lopta sa dostala na kopačky Haviara, ale jeho pekný strelecký pokus skončil prelobovaním.  Po hodine hry strieľal Belluš, k odrazu sa dostal Pipich, no minul priestor troch žrdí. O minútu na to tečoval strelu Selecký a domáci už dvíhali ruky, no brankár skvelým zákrokom na čiare pokus zlikvidoval. Ďalšia strela Karmana smerovala iba do stredu bránky. Vytúžený druhý gól prišiel osem minút pre koncom po krásnej akcii Samuelčíka – Pipicha – Seleckého. Posledne menovaný upokojil svoj tím a prelomil i vlastné strelecké trápenie – 2:0. V 84. min. centroval po rohovom kope Bobok a Samuelčík sa konečne v zápase presadil. Zvýšil stav stretnutia na 3:0. Posledná šanca prišla o pár sekúnd neskôr po spätnej prihrávke Samuelčíka na Matisa, ktorému lopta nesadla a letela mimo bránky. Domáci si zaslúžene vybojovali tri body a udržali sa s čelom tabuľky.

TJ Sokol Medzibrod – ŠK Partizán Čierny Balog 3:0 (1:0)

Góly: 45. Martinec, 82. D. Selecký, 84. Samuelčík. Rozhodoval: Butora. ŽK: Samuelčík – Betka. Diváci: 250.

Badínčania sa predstavili na náročnom suchom a hrboľatom teréne v Detve, kde bolo problémom kombinovať a vytvárať si šance. Prvú mali 14. minúte, po priamom kope Kohúta a hlavičke Ševčíka však lopta skončila tesne nad brvnom bránky Podpoľancov. Domáci pohrozili v 29. minúte. Po rohovom kope v skrumáži strieľal z otočky Dianiška a trafil bočnú žrď. V 35. minúte sa dostala odrazená lopta k Ševčíkovi, ten ju pekne napálil spoza šestnástky, domáci brankár Kružliak ju však nádherne vyrazil na roh. Dve minúty pred polčasom sa po rohu do lopty oprel Plško, no gólman Detvy opäť predviedol skvelý zákrok a loptu vyrazil.

Po zmene strán mali prvú šancu Badínčania. V 53. minúte po Brašeňovom centri však Hudec na ťažkom teréne sám pred bránkou netrafil ideálne loptu. O päť minút neskôr hostia nedokázali odvrátiť loptu do bezpečia, tá sa dostala k úplne voľnému M. Melichovi, ten ale zakončil veľmi slabo, Höger nemal problém. V 66. minúte Ševčík prenikol po ľavej strane a Brašeň ju dotlačil na dvakrát do siete – 0:1. Po dvoch minútach to bolo na strane nášho celku ešte veselšie, lopta sa po centri Brašeňa ocitla na kopačke Veselovského a ten ju napálil za chrbát brankára – 0:2. Domácim sa ešte podarilo zápas zdramatizovať v 88. minúte, keď po priamom kope Sekereša zazvonila lopta na žrdi badínskej bránky a do siete ju dokopol J. Melich – 1:2. To však zo strany Detvy bolo všetko a tak si tri body do tabuľky pripísal Badín.

MFK Detva – ŠK Badín 1:2 (0:0)

Góly: 66. Brašeň, 68. Veselovský – 88. J. Melich. Rozhodoval: Čičmanec. ŽK: J. Melich – E. Hudec. Diváci: 55!

Ostatné výsledky: Kováčová – Hriňová 6:0, Tisovec – Príbelce 1:4, Pliešovce – Slovenské Ďarmoty 1:2, Tornaľa – Nová Baňa 3:1.

V poslednom jesennom kole sa v sobotu 27. októbra o 14.00 hodine hrá okresné derby, v ktorom Badín hostí Medzirod. hodinu neskôr v šlágri kola tretia Šalková privíta druhú Kováčovú. V nedeľu 28. októbra o 14.00 hodine sa vedúce Rakytovce predstavia v Slovenských Ďarmotách.

1. Rakytovce 28b, 2. Kováčová 27b, 3. Šalková 26b, 4. Medzibrod 25b, 5. Č. Balog 22b, 6. S. Ďarmoty 20b, 7. Príbelce 20b, 8. Badín 19b, 9. Tornaľa 14b, 10. Pliešovce 13b, 11. Hriňová 11b, 12. Detva 6b, 13. Tisovec 4b, 14. N. Baňa 1b.

Autor: (job), Foto: autor (zo zápasu Rakytovce - Šalková)