0 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali prvý semifinálový duel play-off Tipsport ligy na domácom ľade s Popradom 5:4 a ujali sa vedenia v sérii hranej na štyri víťazstvá 1:0. Ani raz sme v dueli neprehrávali, no súper dvakrát vyrovnal. Rozhodujúci gól sme dali v jedinej našej presilovke v celom stretnutí.

Banskobystričania sa poriadne ´obuli´ do súpera už od samého začiatku a vytvorili si niekoľko vyložených šancí. Lamper, Šťastný, Češík ani Bartánus recept na Vošvrdu nenašli. V šiestej minúte však Southorn poslal do úniku Érica Failleho a ten si brankára hostí vychutnal – 1:0. Ubehli len dve minúty a bolo 2:0. Najprv sa síce Bartánus z pravej strany tvrdou strelou nepresadil, no po prihrávke Southorna to z mierneho uhla napálil Brock Higss a mohol sa tešiť. Následne ožil aj Poprad. Buzzeo dobre preveril Williamsa, ale ten sa najviac zapotil po nájazde Kundríka. Tieto situácie sme ustáli a odpovedali. Po strele Sellecka sa v jedenástej minúte presadil z dorážky voľný Mário Lunter3:0. Podtatranci siahli po oddychovom čase, ktorý im pomohol. Ožili a dokázali vyrovnať. Po nevyužitej šanci Abdula sa napokon tešil v sedemnástej minúte Svitana. Mal veľa priestoru a mieril presne pod hornú žŕdku, keď Williams bezmocne ležal na ľade – 3:1. V poslednej minúte sa snažili o štvrtý gól naši útočníci Zigo a Bartánus, no nepodarilo sa im meniť skóre.

Druhá tretina sa vyvíjala v prospech Popradčanov. Znížili na 3:2 v 25. minúte aktívnym Abdulom. Zostal totiž nepokrytý a z dorážky sa bez väčších problémov presadil. V presilovke mali vyrovnanie na hokejke Svitana a Buzzeo. Na opačnej strane už v piatich proti piatim si vytvorili tlak Bystričania, no bez šance. Hostia hrozili oveľa viac, napomáhali im k tomu aj časté vylúčenia na domácej strane. V 31. minúte z toho ťažil exbystrický útočník v drese ´kamzíkov´ Belluš. Pálil v početnej prevahe z kruhu parádne do vinkla – 3:3. Mohlo byť ešte horšie, pretože o pár sekúnd sa rútil sám na brankára Williamsa Buzzeo, no neprekonal ho. Banskobystričania ožili až v závere stredného dejstva. Boli aktívnejší v útočnej tretine a Mário Lunter spoza kruhu tvrdou ranou prestrelili Vošvrdu. Na druhú prestávku sa teda išlo za stavu 4:3.

Nástup do tretej časti vyšiel lepšie Popradu. Abdul sa po 76 sekundách technicky predral až pred bránku a predviedol úspešnú koncovku – 4:4. ´Barani´ následne otvorili hru a mohli za to pykať. Súper išiel do brejku dvoch na jedného a Abdul mieril do hornej žŕdky! Podobnú možnosť mali i domáci hokejisti. Bartánus pre zmenu opečiatkoval pravú žŕdku! Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, diváci videli výborný hokej s množstvom šancí na jednej či druhej strane. Majster hral vôbec prvú presilovku až v 54. minúte a využil ju. Marek Bartánus vošiel do útočného pásma, prihral Faillemu, ktorý mu vzápätí prihrávku vrátil a pre nášho skúseného útočníka už nebol problém poslať puk do odkrytej svätyne Vošvrdu – 5:4. V závere Bystričania nepoľavili, stále hýrili aktivitou, Ďatelinka pálil od modrej do žŕdky. Poprad sa však dostal k hre bez brankára a mohol vyrovnať. Po strele Svitanu mal Williams poriadne šťastie, keď sa dezorientovaný vracal od zadného mantinelu medzi svoje žrde a trafil ho puk.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 5:4 (3:1, 1:2, 1:1) – stav série: 1:0 na zápasy.

Góly: 6. Faille (Southorn, K. Sloboda), 8. Higgs (Southorn, Bartánus), 11. M. Lunter (Selleck, K. Sloboda), 38. M. Lunter (Faille, Mihálik), 54. Bartánus (Faille, Marshall) – 17. P. Svitana (Mlynarovič, Matúš Paločko), 25. Abdul (Zagrapan, Salija), 31. Belluš (Buzzeo, Zagrapan), 42. Abdul (Petran, Mlynarovič)

Rozhodovali: P. Stano, Štefik – Tvrdoň, Výleta, vylúčení na 2 min.: 4:1, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2627 divákov.

Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Southorn, Mihálik, Marshall, Nemčík – Koper, Češík, Matoušek – Bartánus, Higgs, Zigo – Selleck, Faille, M. Lunter – Lamper, A. Šťastný, Šoltés

Poprad: Vošvrda – D. Brejčák, Petran, Miner, Salija, Karalahti, Erving, Fabian, Ťavoda – P. Svitana, Mlynarovič, Matúš Paločko – Abdul, Zagrapan, Takáč – Buzzeo, Heizer, D. Bondra – Belluš, Paukovček, Kundrík

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Začiatok sme mali podľa predstáv, hrali sme dobre fyzicky, Poprad mal s tým problémy. Išli sme do vedenia 3:0, no potom sme boli príliš sebavedomí, začali sme vracať puky do tretiny, čo nahrávalo hosťom. Práve v tom sú výborní, že puky hneď vedia zobrať a využiť toho. Našli sme však na súpera určitú cestu, dokázali sme ich zastaviť v protiútokoch, ale nastali na našej strane dnes aj chyby. Musíme zlepšiť defenzívu, Napokon sme našli aj cestu na strelenie víťazného gólu pri jednej našej presilovke. Zajtra je však nový deň, musíme zregenerovať a hrať ešte lepšie.“

Roman Stantien, tréner Popradu: „Vedeli sme, čo nás tu čaká, teda silný a fyzický hokej zo strany Banskej Bystrice. To sa aj potvrdilo. Chystali sme sa na to, ale asi sme si v podvedomí mysleli, že tomu tak nebude. Prvých desať až trinásť minút sme nezvládli. Bystrica nás zatlačila a my sme nevedeli čo s tým. Nerozumiem, prečo sa tak stalo, pretože sme sa na to chystali. Nemám na to vysvetlenie. Našťastie sme dali kontaktný gól a povedali sme si v druhej tretine, že na nich zatlačíme my. To sa aj podarilo a v strednom dejstve sme mohli vyťažiť zo šancí viac i z tých presiloviek. Do vedenia sme však nešli a paradoxne v tretej tretine sme inkasovali gól z jedinej presilovky súpera. Bystrica si to v závere už potom ustrážila.“

Iba pre bystricoviny.sk sa vyjadril k zápasu aj náš dvojgólový strelec Mário Lunter: „Mali sme dobrý začiatok. Súperovi sme vnútili našu hru a hrali sme dobre fyzicky. Bolo to super, viedli sme 3:0, škoda toho gólu na 3:1ešte do prestávky. Potom v druhej časti sme chceli v nasadenom tempe pokračovať, no podľa mňa sme trošku zvoľnili, takže do ďalších zápasov treba hrať celých 60 minút neustále naplno. Dnes rozhodlo najmä to, že sme hrali viac v ich obrannom pásme, teda u nich a tam sme silní. Treba strieľať a tlačiť sa do bránky. Inak to bol výborný hokej, každý siahol na dno svojich síl, bol to typický play-off zápas“

Marek Bartánus, autor nášho víťazného gólu na 5:4 v presilovke:Vedeli sme, že to bude náročný zápas, chceli sme ho zvládnuť, sústredili sme sa naň, no nevyhli sme sa chybičkám, ktoré treba odstrániť. Keď sme hrali svoj hokej, tak sa na to dalo pozerať. Šancí sme mali neúrekom, musíme v tom pokračovať. Chyby si samozrejme rozoberieme a musíme sa ich už v ďalších dueloch vyvarovať. Nemôžeme stratiť v play-off vedenie 3:0. Verili sme si však aj za stavu 3:3, vrátili sa späť k našej hre a dokázali sme im odskočiť na jeden gól. Zvládli sme to. Poprad hral výborne, my tak isto, hokej sa musel divákom páčiť. Čo sa týka môjho gólu, kričal mi Faille, aby som išiel a snažil som sa to tam zatiahnuť, dostal som prihrávku od neho prakticky do prázdnej bránky, bola to naozaj skvelá prihrávka od neho.“

Brock Higgs, autor druhého gólu B. Bystrice, návrat do zostavy po zranení: „Po návrate do zostavy som sa cítil dobre. Musel som sa síce popasovať s nejakými problémami, ale to sa mi podarilo a zapojil som sa späť do hry k spoluhráčom. Som rád za víťazstvo. Vieme, že žiadny zápas nebude ľahký. Toto je play-off, rozhodujú často jeden či dva góly. Mali sme dobrý štart, k čomu nám pomohla aj atmosféra. Následne sme to síce pustili a Poprad vyrovnal, ale vyšli nám presilovky aj oslabenia, napriek tomu, že sme v nich raz inkasovali. Dodržiavali sme herný plán a to isté musíme robiť aj v nedeľu. Na vzájomné zápasy zo základnej časti sme nemysleli. Play-off je úplne iná súťaž.“

Jindřich Abdul, autor dvoch gólov Popradu: „Bol to výborný hokej, ale so smutným koncom pre nás. Ukázali sme však Bystrici našu silu a verím, že zajtra uchmatneme víťazstvo my. Škoda, že sme nechytili začiatok, boli sme akýsi ustráchaní, robili hlúpe chyby, nedodržiavali sme to, čo sme si povedali. Podarilo sa nám však vyrovnať a od tej chvíle sme boli lepším mužstvom. Bohužiaľ sa šťastie priklonilo na domácu stranu. Škoda tej jedinej využitej presilovky súpera. My sme dnes hrali čisto, o to zvlášť nás to mrzí. Bystrica je silná v presilovkách a to sa dnes potvrdilo. Ak sa my faulov vyvarujeme, verím, že do finále cez Bystričanov prejdeme.“

Martin Belluš, autor popradského gólu na 3:3: „Zle sme začali, domáci viedli 3:0, no našťastie sme sa pozbierali, vyrovnali sme na 3:3 a 4:4, škoda len tej presilovky, ktorú mala Bystrica pri mojom vyhodení puku. Dostali sme z nej gól a už sa nám nepodarilo vyrovnať na 5:5. V druhej tretine sme hrali jednoducho, vyvarovali sme sa chýb, no napokon rozhodla moja chyba v tretej tretine. Ten puk mi skákal, sadol mi inak na čepeľ než som si myslel. Chcel som ho dať na plexisklo, no žiaľ letel nad. Presadil som sa dnes síce v presilovke, ale nič to neznamená, keďže sme prehrali.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová a Marek Rakovský