0 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali piaty zápas s Detvou vo štvrťfinále play-off Tipsport ligy 4:0 na domácom ľade a vybojovali si tak postup do semifinále. Všetky štyri potrebné víťazstvá zaknihovali na nulu, teda bez inkasovaného gólu. V našom mužstve chýbali z rôznych dôvodov až štyria kľúčoví zámorskí hráči Higgs, Faille, Selleck a Marshall. Nehral ani kapitán Tomáš Surový. Napriek tomu sme sa mohli tešiť z postupu do elitnej štvorky, kde ako víťazi základnej časti máme už isté minimálne bronzové medaily.

Prvá tretina začala rezko. Proti prvému detvianskemu útoku sme nasadili náš štvrtý, defenzívnejšie ladený, a vyplatilo sa. Prvú príležitosť mal však súper, McLean to skúšal z kruhu, na Williamsa nevyzrel. Na našej strane sa snažili zmeniť skóre svojou aktivitou a strelami Zigo, Asselin i Šoltés, proti bol Petrík. V deviatej minúte zakončoval šikovne spoza protihráča útočník ´baranov´ Šťastný, ale ani on nebol úspešný. Hostia zaujali šancou V. Fekiača z medzikružia, zostal voľný, stav takisto nemenil. Podarilo sa to až v trinástej minúte nášmu Máriovi Lunterovi. Od Slobodu si spracoval peknú prihrávku, keď si puk prebral už na obrannej modrej, prešiel s ním po ľavej strane až pred bránku a Petríka rutinérsky pokoril – 1:0. Mohlo byť aj veselšie ak by sa do prestávky z dobrých možností presadili Mihálik z kruhu, úplne nepokrytý Matoušek spomedzi kruhov alebo Lunter zblízka po rýchlom prechode do útoku a presnej prihrávke Ziga. Žiaľ nestalo sa tak.

V strednom dejstve sa to na našu radosť podarilo v 24. minúte Tomášovi Zigovi. Zblízka puk nekompromisne zavesil pod hornú žŕdku, keď ťažil z perfektnej práce a prihrávky Luntera – 2:0. Následne Detva poriadne ožila, v presilovke mal šancu z pravej strany Puliš, neskôr sa ocitol sám pred Williamsom Tibenský a po ňom to skúšali Ščurko i Gachulinec v ďalšej presilovke, všetko však bez želaného efektu. Na domácej strane stoja za zmienku koncovky Ziga a Slobodu z kruhov, no s nimi si Petrík poradil. Kapituloval paradoxne až keď sme hrali v oslabení. Kabáčovu tvrdú strelu z pravej strany síce kryl, ale puk nemal pod kontrolou, z čoho ťažil na dorážke pohotový Patrik Lamper3:0. Hostia zostali zaskočení a mohli pred prestávkou inkasovať štvrtý raz. Kreativita Šťastného si vyslúžila potlesk divákov i keď sa náš útočník zblízka dvakrát nepresadil.

Tento hokejista mal príležitosť i v úvode tretej tretiny. Zakončoval z troch metrov, ale úradoval betón Petríka. Gólman z Podpoľania sa zapotil aj po rýchlom prieniku ´baranov´ a strele Šoltésa. Na opačnej strane mal tutovku Ďaloga, na Williamsa nevyzrel. Pri väčšej chuti však boli domáci hokejisti, navýšiť vedenie skúšali Kabáč a Lamper, podarilo sa to napokon Tomášovi Zigovi v 48. minúte po bleskovej akcii a presnej prihrávke Luntera – 4:0. O osude stretnutia teda bolo rozhodnuté, hoci piaty zásah mohli ešte pridať v presilovke Bartánus, Matoušek i Zigo a v piatich proti piatim dvakrát Kabáč a Lunter. O čestný zásah Detvy sa snažil Král, no Williams si spoľahlivými zákrokmi pripísal štvrté čisté konto v tejto sérii.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Detva 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) – konečný stav série: 4:1 na zápasy.

Góly: 13. M. Lunter (K. Sloboda, Zigo), 24. Zigo (M. Lunter, Asselin), 37. Lamper (Kabáč), 48. Zigo (M. Lunter, Asselin)

Rozhodovali: P. Stano, Adamec – Gajan st., M. Smrek, vylúčení na 2 min.: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 2747 divákov.

Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Betker, Gachulinec, D. Jendroľ, F. Fekiač, Kuklev, Golian, Sládok – Puliš, McLean, Ščurko – Žilka, V. Fekiač, R. Gašpar – Tibenský, Murček, Král – Török, M. Surový, Martin Ďaloga

Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Southorn, Mihálik, Nemčík, Biro – Gabor, Češík, Matoušek – Asselin, Zigo, M. Lunter – Bartánus, A. Šťastný, Šoltés – Lamper, Koper, Kabáč.

Josef Turek, tréner Detvy: „Dnes sme boli vyrovnaným súperom iba v prvej tretine. Potom sme už strácali v herných činnostiach, nedali sme znovu gól a to rozhodlo o našej prehre. Bolo to už tretí zápas po sebe, čo sme nestrelili gól. Zdolal nás silnejší tím. Chcem mu pogratulovať k postupu. My si vážime, že sme mohli proti tak kvalitnému bystrickému mužstvu vôbec hrať tieto play-off zápasy. Niektorí hráči to skúsili po prvýkrát v živote. Aj keď sme prehrali sériu, tak chcem mojich zverencov a brankára pochváliť. Dreli, dali do toho všetko, do tretieho zápasu série sme boli Bystričanom vyrovnaným súperom, potom od štvrtého už dominoval na ihrisku a zaslúžene vyhral.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Detva odohrala s nami dobrú sériu, urobila kus práce, hlavne na konci sezóny. Mali sme to teda ťažké, ale hlavne mentálne sme to zvládli. Faille nám vypadol včera, Surový dnes ráno, no chalani sa s tým vysporiadali veľmi dobre a odohrali výborný zápas. Hlavne Zigova lajna s Asselinom a Lunterom. Táto trojica rozhodla celé stretnutie. Od kedy sme však hrali ´osobku´ na prvý útok Detvy s Češíkom a jeho krídlami, tak nám súper nedal gól. Odviedli teda skvelú prácu, aj v tomto sa séria zlomila.“

Tomáš Zigo, autor dvoch gólov B. Bystrice: „Vyhrali sme 4:0, takže dnešný zápas bol super z našej strany. Opäť je to na nulu, čo svedčí o dobrej našej obrane i brankárovi. Sme veľmi spokojní. Séria sa vyvíjala dobre, okrem druhého zápasu doma. No celkovo sme to zvládli a ideme ďalej. Mne sa strelecky darí, chalani mi dobre prihrávajú, dúfam, že to bude takto ďalej pokračovať, teda že mi to bude padať. Dôležité je, že som zdravý. Teraz si trochu oddýchneme a už sa tešíme na semifinále. Budeme sa poctivo pripravovať. Táto série nebola ľahká. Všetko sa to zlomilo v Detve, hlavne v treťom zápase.“

Mário Lunter, autor nášho víťazného gólu a dvoch prvých asistencií: „Nebola to ľahká séria, no zodpovedne sme sa na ňu pripravili. Po tom druhom zápase sme si už išli za svojim a môžeme sa zaslúžene tešiť z postupu. Papierovo sme boli favoritom, sme radi, že sme to potvrdili. Detva každý zápas bojovala, hrala so srdcom, museli sme ju v tom predčiť. Sme radi, že nás brankár Williams podržal a my sme pri tých výhrach podali stopercentné výkony. Tento piaty zápas sa zlomil asi až pri tom treťom našom góle, ktorý dal Paťo Lamper. Celá séria sa zlomila v treťom zápase v Detve. Teraz si oddýchneme, musíme sa zodpovedne pripraviť na súpera. Mne osobne je naozaj jedno koho dostaneme do semifinále. Musíme vyhrať nad každým ak chceme splniť finálový cieľ.“

Ivan Ďatelinka, dočasný kapitán Banskej Bystrice: „Nepamätám si v živote sériu, v ktorej by sme všetky štyri povinné víťazstvá dali na nulu. Dôležitý je však postup, teda že sme to zvládli. Tento play-off hokej sa nehrá na veľa gólov, kľúčové bolo, že sme ich nedostávali, to nás posúvalo psychicky nahor. Treba uznať aj kvality súpera, nebolo to s ním ľahké. Špeciálne sme sa pripravili hlavne na tento duel, aby nebolo v našich hlavách to, že už to môžeme ukončiť. Podarilo sa, čiže zregenerujeme, dáme boľačky dohromady a ideme ďalej. V semifinále už aj s kapitánom Tomášom Surovým , určite sa dá dokopy, nie je to nič strašné, zastúpil som ho iba dnes.“

Stephon Williams, brankár Banskej Bystrice: „Cítil som sa fajn, hrali sme dobre, ale čisté kontá nejdú len na mňa, ale aj na spoluhráčov, ktorí mi veľmi pomáhali a blokovali strely. V tomto zápase nám chýbalo veľa hráčov. Tí čo hrali však odohrali veľmi dobrý zápas, čo je dôležité. Tešíme sa už na ďalšie kolo play-off. Viem, že je to nezvyčajné, ja si niečo podobné ako štyri čisté kontá v jednej sérii nepamätám. Je to pre mňa špeciálne, ale zároveň je to už za nami. Séria sa skončila, splnili sme cieľ a zajtra je nový deň, znova budeme začínať od nuly. Určite mám na čistých kontách zásluhu i ja, ale neznamená to teraz, že by som mohol hrať sám proti piatim súperom bez spoluhráčov (smiech). Ako som povedal, je špeciálne odchytať štyri čisté kontá.“

Jozef Sládok, kapitán Detvy: „Na úspech v tomto zápase nám chýbali góly. Bez nich nemôžeme vyhrať, Nebol to zlý duel, ale inkasovali sme po chybách. Zo začiatku to nebolo zlé, boli sme v zápase, jazdili sme, ale nedali sme góly a preto sme hlavne prehrali. Kvalita súpera bola jasná, Bystričania hrali dobre v obrane, mali kvalitného brankára, sila bola jednoznačne na ich strane . My sme nehrali najlepšie útok a oni hrali dobre obranu. Všetko sa to lámalo v treťom zápas u nás, prehrali sme ho v predĺžení. Ak by sme ho vyhrali, tlak by bol na Banskej Bystrici, Ale majster vyhral sériu zaslúžene.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová a Marek Rakovský