Bystrickí hokejisti prehrali v L. Mikuláši po nájazdoch, rozhodli presilovky + HLASY

6 /

Banskobystričania si v 35. kole hokejovej Tipsport ligy pripísali po desiatich výhrach v rade prvú prehru. V Liptovskom Mikuláši síce bodovali, ale súperovi napokon podľahli po samostatných nájazdoch.

Domáci mali dobrý nástup do stretnutia. Náš kapitán Surový sa totiž v štyridsiatej sekunde dopustil faulu a v presilovke sa už po siedmich sekundách presadil po perfektnej prihrávke Hunu z medzikružia Rapáč 1:0. Bystričania mohli vyrovnať v štvrtej minúte. Po strele Kubku od modrej sa vyrazený puk dostal na hokejku Surovému, ktorý zoči – voči Hollému neuspel. Liptákom sa potom zranil Tabaček, ale i napriek tomu mohli zvýšiť vedenie v početnej výhode štyroch proti trom, keď to pred našou bránkou doslova vrelo. Potvrdilo sa však pravidlo nedáš – dostaneš. Trestali sme zlé striedanie súpera, v oslabení si nabehol na prihrávku Surového Ivan Ďatelinka a z ľavej strany tvrdou strelou prekonal brankára – 1:1. Tesne pred prestávkou mohol meniť nerozhodný stav na domácej strane Paukovček, ale Lassila bol proti, my sme v poslednej sekunde zakončovali Bortňákom, no zaskvel sa aj gólman L. Mikuláša.

Podstatné bolo, že nám vyšiel vstup do stredného dejstva. Guillaume Asselin sa dobre natlačil pred Hollého a dokázal puk dostať za neho, čo potvrdil aj videorozhodca – 1:2. Mali sme potom viac z hry, ale dobré príležitosti sme nedokázali využiť. Podarilo sa to až v polovici stretnutia Matejovi Giľakovi po peknej spolupráci celej formácie. Asselin poslal puk nášmu strelcovi pred bránku ako na podnose – 1:3. V 39. minúte Liptáci mali o jedného hráča na ľade viac, veľmi túžili znížiť, no museli ísť do oslabenia a navyše tréner Paukovček hodil fľašu na ľad, takže aj on putoval zo striedačky na tribúnu, resp. predčasne do šatne. Presilovku sa nám nepodarilo zužitkovať, hoci sme mali tlak.

Do tretieho dejstva nastúpili bojovnejšie Liptáci. Najskôr skončil tesne vedľa teč Števuliaka, o pár sekúnd neskôr previedol proti M. Sukeľovi skvelý zákrok Lasilla. Domáci napokon znížili v početnej výhode, keď v 53. minúte Uram napálil puk do nášho Sedláka, skolil ho na ľad a práve od neho sa dostal za bystrického gólmana – 2:3. Necelých osem minút pred koncom tretej tretiny dostal Laco 5+DKZ za faul a zranenie nášho Gélinasa, ale ´barani´ absolútne premárnili svoju príležitosť. Po viacerých vylúčeniach umožnili súperovi presilovku 5 na 3, v ktorej to opäť pred bránkou HC ´05 vrelo. V poslednej minúte sa Mikulášania odhodlali k hre bez brankára a Lassilu prestrelil Richard Rapáč3:3.

V predĺžení mal skvelú príležitosť domáci Mezovský, ktorého teč skončil na žŕdke. O víťazovi tak museli rozhodnúť samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší hokejisti Liptovského Mikuláša, po tom čo jediný nájazd premenil v piatej sérii Števuliak – 3:4.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC 05 Banská Bystrica 4:3 po sn (1:1, 0:2, 2:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 1. Rapáč (Huna), 53. Uram (Kriška), 60. Rapáč (Kriška, Uram), rozh. náj. Števuliak – 15. Ďatelinka (Surový), 22. Asselin, 31. Giľák (Asselin, Faille).

Rozhodovali: Snášel, Orolín – Smrek, Stanzel, vylúčení na 2.min: 6:10, navyše: Laco 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, striedačka Liptovského Mikuláša 20 min za nešportové správanie, presilovky: 3:0, oslabenia 0:1, 679 divákov.

MHk 32: Hollý – Tabaček, Pacalaj, Kurali, Suchý, Nádašdi, Mezovský, Grüdling, Nemec – Huna, Langhammer, Števuliak – Rapáč, Paukovček, J. Sukeľ – Kriška, M. Sukeľ, Uram – Laco, Piatka, Uhrík

HC ´05: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Sedlák, Rosandič, Aliu, Gélinas, Delisle – Bortňák, Surový, Brittain – Gabor, Bubela, Bartánus – Giľak, Faille, Asselin – Kabáč, Češík, Róth

Juraj Halaj, asistent trénera Liptovského Mikuláša: „Zápas sme začali lepšie. Realita je taká, že so súperom ako je Bystrica neuspejeme, ak si nevytvoríme šance a nepremeníme ich. Chceli sme sa hlavne vyhrabať z týchto výsledkov. Využili sme presilovky, preto sme napokon tento duel vyhrali. Nájazdy sú už lotéria.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme mali zlý začiatok. Dostali sme rýchly gól, domáci boli aktívnejší. V druhej tretine sme sa dostali do vedenia 3:1, ale ten záver, neviem čo k tomu povedať. Zbytočne sme premrhali šancu na tri body. Domáci si za tú bojovnosť zaslúžili zápas vyrovnať a napokon aj vyhrali.“

1. Trenčín 78b, 2. B. Bystrica 77b, 3. Zvolen 76b, 4. Nitra 71b, 5. Košice 69b, 6. Poprad 64b, 7. Žilina 46b, 8. N. Zámky 37b, 9. L. Mikuláš 35b, 10. Detva 18b.

Autor: (bl), Foto: ilustračné (Vladimír Chramazda)