2 /

Na futbalovo-atletickom štadióne SNP na Štiavničkách pod holým nebom prehrali banskobystrickí hokejisti v dohrávke 40. kola Tipsport ligy v derby so Zvolenom tesne 2:3. Duel sa hral za neustáleho dažďa, ľadová plocha bola na hranici regulárnosti resp. neregulárna, bolo na nej veľa vody, čo ovplyvnilo aj samotné dianie na ihrisku.

Úvod zápasu poznamenali pochybnosti, či sa zápas vôbec odohrá. V nepretržitom daždi sa na ľade tvorili kaluže vody a rolba mala čo robiť, aby ju čiastočne vyliala mimo plochu. Riaditeľ Pro-hokeja Richard Lintner poďakoval pred samotným duelom a obrazmi obdaroval oboch prezidentov klubov Juraja Kovala a Dušana Mráza.

Prvá tretina patrila Zvolenčanom, ktorí sa lepšie vysporiadali s podmienkami na hracej ploche. Od začiatku boli aktívnejší i agresívnejší a išli do vedenia v štvrtej minúte. Bystrickému kapitánovi Surovému na vodnatom ľade nesadol puk na hokejku, z čoho ťažil vo finálnej fáze Michal Chovan, keď účinným bekhendom prekonal Williamsa – 0:1. Po tomto góle sa trošku hra vyrovnala, ale stále mali i niečo viac navrch hostia. V jedenástej minúte menili stav druhýkrát. Z medzikružia prestrelil brankára HC ´05 (ktorý bol predtým ´ošpricovaný´ spŕškou vody z ľadu) Rastislav Špirko0:2. Bystričania sa až od tohto momentu častejšie hrnuli do útoku, no ´bryndziari´ mali niekoľko brejkových situácií, z ktorých mohli pridať tretí presný zásah, najbližšie k nemu bol Mitchell. Na opačnej strane stoja za zmienku iba strely z pravej strany v podaní Ziga a Asselina, no pozorný Tomek si s nimi poradil. Barani nevyužili ani presilovku štyroch proti trom, zaujímavejšie momenty sa diali v početnej výhode Zvolena piatich proti štyrom. Dobrú koncovku predviedol aktívny Chovan, Williams bol proti a na druhej strane v oslabení mohol meniť skóre z ľavej strany Higgs, blysol sa Tomek.

Na začiatku druhej tretiny využili ´bryndziari´ presilovku. Špirko spoza bránky našiel pred ňou voľného Garretta Mitchella a ten sa nemýlil – 0:3. Hokejisti spod Pustého hradu mali stále viac puk na hokejkách, náš celok sa nedostával do súvislejšieho tlaku či vyložených šancí, postupom času však prebral iniciatívu. Dôležité bolo, že sme ustáli šancu súpera v 32. minúte a následne dali gól. Faille prihral spoza bránky pred ňu Guillaumemu Asselinovi, ktorý pokoril Tomeka a znížil na 1:3. Obaja kouči po tomto momente odmietli rolbu, ktorá bola prichystaná pretrieť ľad, čo viac vyhovovalo ´baranom´. Presný zásah ich totiž nabudil a častejšie sa zdržiavali v útočnom pásme. Z otočky to skúšal Bartánus, dobré pokusy na bránku vyslali Surový s Ďatelinkom. Na konci stredného dejstva nevyužil Zvolen presilovku a po jej skončení mal dobrú možnosť náš Higgs, gólmana HKM však neprekonal.

Hostia si teda preniesli do tretej tretiny dvojgólové vedenie a na ňom postavili aj taktiku. Spoliehali sa na pozornú obranu a rýchle protiútoky. Bystričania mohli najprv znížiť Bartánusom dvakrát zblízka, Zvolenčania po strelách Šišovského, Andrisíka a Obdržálka, Williams bol proti. Kapituloval napokon po faule na Kelemena, ktorý stihol prihrať Petrášovi a ten dal gól, no do posunutej našej bránky, takže arbitri ho neuznali. Namiesto 1:4 tak bolo razom 2:3, pretože v 49. minúte Marek Bartánus pálil z kruhu bez prípravy a Tomek kapituloval. Následne ´barani´ nevyužili presilovku, po nej mal dve možnosti pred bránkou Lamper. Náš tlak sa stupňoval, možností na vyrovnanie pribúdalo, ale Bartánus, Šoltés, Selleck ani Surový recept na prekonanie gólmana Zvolena nenašli. A to ani v ďalšej presilovke, či power-play šiestich proti štyrom. Na ľade však už bolo veľmi veľa vody, hráči padali bez príčiny, puk zastavoval v mlákach, bolo to veľmi náročné.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HKM Zvolen 3:2 (2:0, 1:1, )

Góly: 33. Asselin (Faille, Selleck), 49. Bartánus (Mihálik, Šoltés) – 4. Chovan, 11. Špirko (Andrisík, Šišovský), 22. Mitchell (Špirko, Zuzin)

Rozhodovali: P. Jonák, Lokšík – Gajan st., M. Smrek, vylúčení na dve min: 6:6, vyššie tresty: Ulrych (Zvolen) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 7500.

HC’05 iClinic: Williams – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Southorn, Marshall, Mihálik, Nemčík – Lamper, T. Surový, Šoltés – M. Lunter, Higgs, Bartánus – Asselin, Faille, Selleck – Matoušek, Zigo, Gabor – Češík

HKM: Tomek – Pöyhönen, Fraser, Roman, Vandane, Růžička, Ulrych, Pufahl, Hraško – Zuzin, Špirko, Handlovský – Michal Chovan, Kytnár, Obdržálek – Mitchell, S. Petráš, Šišovský – Andrisík, Holovič, Kelemen

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme slabší začiatok. Samozrejme, tempo hry bolo vzhľadom na podmienky horšie. Celkovo sa hralo na pomalom ľade, ale oba tímy mali rovnaké podmienky. Muselo sa hrať jednoducho, to som hovoril aj hráčom. Zvolen potrestal naše chyby. Mali sme veľa šancí, hlavne v tretej tretine, na jej konci. Každopádne myslím si, že tento zápas si každý užil, nik sa nezranil. Som rád, že niečo takéto vzniklo, je to veľmi dobré pre ligu. Iba škoda, že nevyšlo počasie.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Bola to skvelá akcia, škoda len, že počasie nevyšlo. K samotnému zápasu iba toľko, že v takýchto podmienkach nemôžeme dostať v úvode dva góly, lebo potom sa to ťažšie doťahuje, keďže ten ľad je stále horší a horší, vytvorili sa tam mláky, takže mali sme si postrážiť začiatok. O výsledku rozhodla asi tá prvá tretina, nemalo sa nám stať, že prehrávame 0:3. Inak bola na Štiavničkách vynikajúca atmosféra, podmienky boli aké boli, my sme si to užili aj v daždi. Akcia to bola skvelá, verím, že takýchto podujatí bude na Slovensku ešte viac v budúcich rokoch.“

Marek Bartánus, autor druhého gólu Banskej Bystrice na 2:3: „Veľmi sme sa tešili na  Winter Classic. Verím, že aj diváci, no žiaľ počasie nám neprialo. Nejaký super hokej sa na tom ľade hrať nedal, bolo to dosť jednoduché, takže škoda daždivého počasia. Ak by bolo lepšie, konala by sa super akcia. Zvolen bol prvú polovicu zápasu lepší, vyšiel mu úvod, v druhej polovici stretnutia sme boli lepší my, škoda len, že sa nám nepodarilo vyrovnať. Posledné štyri striedania tam puk ležal v bránkovisku, veľká škoda, že sme ho nedotlačili do bránky. Atmosféra na Štiavničkách bola parádna, diváci si to myslím užili aj napriek počasiu, ďakujeme že prišli a azda sa dokázali zabaviť. Podmienky boli ťažké pre nich i pre nás. Je nám iba ľúto, že sme tento zápas nezvládli. Nechceli sme nadávať na takéto podmienky, hovorili sme si po druhej tretine, že hľadajme niečo pozitívne, poďme si to užiť aj napriek všetkému, že sa nám už nemusí stať, že si takýto zápas zahráme. Dokázali sme sa na tretiu tretinu i v hlavách dobre naštartovať a myslím si, že posledná dvadsaťminútovka bola z našej strany parádna.“

Guillaume Asselin, autor prvého bystrického gólu vo Winter Classic: „Pre oba tímy boli podmienky rovnaké, bola to skvelá skúsenosť. Nemôžeme ovplyvniť počasie, takže na ľade bolo veľa vody, hralo sa strašne ťažko. Až na počasie to bolo úžasné. Zvolen mal lepší štart ako my, ale potom sme sa zlepšili, hrali sme takmer len v ich tretine i keď sme mali veľa šancí, hlavne v úplnom závere, tak sa nám ich nepodarilo využiť. V posledných piatich minútach sme mali skórovať, žiaľ nestalo sa tak. Počas druhého striedania som bol premočený do nitky, ale aj napriek tomu som si to užil. Nemali sme ani náhradné dresy, takže sme celý zápas museli odohrať v jedných.“

Stephon Williams, brankár Banskej Bystrice: „Chceli sme vyhrať, ale bola to hlavne zábava. Počasie sa nedá ovplyvniť, no oba tímy mali rovnaké podmienky. V konečnom dôsledku to bola super akcia, skvelá skúsenosť. Celé to bolo iné ako to, na čo sme zvyknutí. Bolo trochu ťažšie zahliadnuť puk, hráči pred mnou museli hrať jednoducho. V bránkovisku som mal veľmi veľa vody, takže už sa teším, kedy si dám dole betóny. Všetko to nasiaklo. Taktiež lapačka. Zvolen začal zápas dobre, má kvalitný tím. Bojovalo sa navyše o prvé miesto. Myslím si, že to bol dobrý zápas. Mali sme asi aj smolu, avšak vytvorili sme si šance. Nemusíme sa báť, hráme dobre. Teraz máme prestávku, takže si aj oddýchneme. Fanúšikovia boli skvelí i napriek počasiu, celý čas nás povzbudzovali. Chcem im za to poďakovať.“

Mário Lunter, novic v našom tíme po návrate zo Slovana Bratislava: „S hokejom to veľa spoločného nemalo. Škoda toho počasia, že nevyšlo, pretože samotná akcia bola super. Taktiež škoda, že sme nepotešili fanúšikov. Bolo veľa vody a ten puk sa vôbec nekĺzal, čiže to bolo viac-menej na náhodou. Snažili sme sa strieľať, tréner nám to prízvukoval, ale nepadlo viac gólov. Neviem, či so šťastím. Mohli sme viac pokryť hráčov súpera a nedostali by sme góly. Možno sa týmto špeciálnym Winter Classic niekde zapíšeme.“

Éric Faille, útočník Banskej Bystrice: „Podmienky boli rovnaké pre oba tímy, ale ja som si to užil, bola to veľká zábava. Hrať pod holým nebom, mimo štadióna je vždy zábavné. Puk sa nepohyboval dobre, bolo ťažké si niekedy aj prihrať. Pri góle som videl, že Guillaume je pred bránou, snažil som sa mu prihrať, čo našťastie vyšlo. Raz som už takmer hral v daždi. Počas zápasu pod holým nebom v Amerike, kedy nám to preložili, pretože pršalo a na druhý deň bola snehová búrka, čiže oba dni boli zlé, ale my sme to na ten druhý deň už museli odohrať. Ak to mám porovnať, tak sa mi lepšie hralo teraz v daždi, ako vtedy v tej snehovej búrke.“

Michal Chovan, prvý historický gól vo Winter Classic, útočník Zvolena: „Bol to super pocit streliť prvý gól vo Winter Classic, no podstatné je pre nás víťazstvo. Všetci sme si vychutnali super atmosféru, ale bol to ťažký zápas. V niektorých momentoch sme takmer nič nevideli, no podmienky mali oba tímy rovnaké. My sme využili viac šancí a viac chýb súpera. Bol to super zážitok pre oba tímy či fanúšikov. Bolo to hlavne i premieňaní šancí a využití chýb súpera. Museli sme hrať jednoducho, dávať puky skôr od seba, dostávať ich z pásma a všetko strieľať na bránku. Nedali sa tvoriť nejaké veľké veci. Tešilo nás toľko ľudí, bol to zážitok hrať pod holým nebom, my sme si to užili na sto percent. Bol to i boj o prvé miesto, boli tam emócie, sme radi, že sme odskočili na tri body od Banskej Bystrice.“

Peter Hraško, obranca Zvolena: „Oba tímy mali tie isté podmienky, nie je sa na čo vyhovárať. Dôležité bolo, že sme viedli 3:0, i keď napokon z toho bola dráma. Išlo o derby, bolo vybičované ako má byť, hralo sa ešte k tomu o prvú priečku plus prvé Winter Classic, takže sme veľmi radi za toto víťazstvo.“

Richard Lintner, šéf Tipsport ligy: „Myslím si, že sme to i napriek počasiu dobre zvládli. Sme radi za divákov i pozitívne odozvy. Tri mesiace tu makali tímy ľudí, niektorí aj deň – noc, dávali tomu veľa, takže je to odmena i pre nich. Každý si zaslúži obrovskú pochvalu, vrátane divákov a hráčov. Nepochyboval som, že ľudia aj napriek počasiu ostanú a budú fandiť svojmu tímu. Verím, že si to užili a zážitok bude pre nich nezabudnuteľný. Vedeli sme, aká je predpoveď počasia. Celú noc sme však pripravovali ľadovú plochu, aby sa nestala neregulárnou, keď začne pršať, aby sa nespravili nejaké diery, alebo ryhy. V tomto smere to bolo podstatné a keďže sme to zvládli, tak aj napriek množstvu vody bolo vidieť, že chalani až na výnimočné situácie môžu bez problémov korčuľovať.  Už dnes sa dá povedať, že to nebolo prvé a zároveň posledné Winter Classic, pretože túto akciu hodnotíme ako úspech. Skôr to však vidím výhľadovo na každý druhý rok, ale teraz ešte nechcem k tomu dávať stanovisko.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová, Marek Rakovský a RVS MEDIA