1 /

Banskobystrickí hokejisti zvíťazili aj v treťom finálovom zápase Kaufland play-off Tipsport ligy nad Duklou Trenčín , tentoraz na domácom ľade 6:1 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú 3:0! Súper spod hradu Matúša Čáka pricestoval v utorok pod Urpín bez zraneného brankára Valenta, nahradil ho Hiadlovský, v treťom útoku zraneného R. Dlouhéhovystriedal Ján Pardavý mladší.

Úvod zápasu patril hosťom, pretože na trestnú lavicu putovali v rýchlom slede naši obrancovia Kubka s Ďatelinkom a presilovku piatich proti trom po Bezúchovej prihrávke zužitkoval pred brankárom Lukášom pohotový Ölvecký0:1. V siedmej minúte sa hralo v štyroch proti štyrom a vedenie Dukly mohol najprv navýšiť voľný Bohunický, mieril iba tesne vedľa žŕdky. Na opačnej strane sa ocitol v dobrej možnosti Faille, no v poslednej chvíli mu puk ako na podnose zblokoval Švec. V polovici tretiny Bubela z medzikružia strieľal priamo do žŕdky. Veľkú šancu mal iBartánus, ale parádny zákrok pred ním predviedol Hiadlovský. V 17. minúte sa o slovo opäť prihlásil Bubela, tentoraz z vrchnej časti kruhu pálil do žŕdky. Príležitosť do prvej prestávky mali aj Trenčania. Konkrétne Radivojevič, ktorý sa predral po ľavej strane pred bránku HC ´05, ale na Lukáša nevyzrel.

Počas prestávky sa na ľade objavili hokejisti UMB Hockey Team Banská Bystrica s pohárom Sekeráš Trophy za víťazstvo  vo finále EUHL proti Diplomats Pressburg 3:1 na zápasy. Diváci ich odmenili mohutným potleskom.

V strednom dejstve mali viac z hry ´barani´ a pomerne rýchlo vyrovnali. V 22. minúte Bartánus našiel od zadného mantinelu Casona Hohmanna a ten sa pred Hiadlovským presadil pohotovo bez prípravy – 1:1. V ďalšej časti hry mohol misku váh na našu stranu prikloniť v oslabení z pravej strany Lamper, na druhej strane sa v presilovke prezentoval slušnou strelou z medzikružia Hossa. Už pri plnom počte hráčov na ľade mal dobrú možnosť bystrický kapitán Surový, zblízka neuspel. Potom nám narobila veľké problémy koncovka Hossu, po ktorej Lukáš netušil kde je puk, navyše sa pred ním strhla trma – vrma. Situáciu sme ustáli a v 36. minúte z presilovky udreli po ukážkovej biliardovej akcii na jeden dotyk v podaní Asselina, Failleho a zakončovateľa Tomáša Hrnku z dvoch metrov – 2:1. Tesne pred koncom druhej tretiny sme však mali šťastie, pretože Mikula z pravej strany pred odkrytou bránkou poslal puk do žŕdky.

V tretej dvadsaťminútovke sa hokejisti spod Urpína predovšetkým snažili nepúšťať súpera do šancí, či prečíslenia. To sa im darilo a navyše mohli ešte vedenie zvýšiť. Hrnka z pravej strany mieril do betónu Hiadlovského a Lamper potom nevyužil únik od vlastnej modrej čiary. V 48. minúte sa udial dôležitý moment. Gašparovič nepríjemne pichol nášho Mihálika, ktorý navyše narazil na mantinel. Trenčiansky hokejista dostal päťminútový trest + do konca stretnutia a početnú výhodu sme hneď využili. Podobne ako pri druhom góle i teraz sa ujala biliardová akcia na jeden dotyk, no v podaní inej trojice, konkrétne Hohmanna. Surového a strelca Mareka Bartánusa ako cez kopirák – 3:1. Bystrická presilovka pokračovala ďalej, štvrtý gól mal na palici sám pred HiadlovskýmHohmann, na opačnej strane sme si však nedali pozor na Sojčíka, ten až dvakrát zakončoval, ale Lukáš bol proti. Napokon sme i túto dlhšiu prevahu na ľade využili, keď po strele Delislehood modrej tečoval puk v kruhu účinne Guillaume Asselin a v 52. minúte bolo 4:1. Barani mohli pridať aj piaty zásah, ale gólové šance nevyužili Skalický, Hohmann, Asselin, na opačnej strane sa snažili korigovať nepriaznivý stav Hossa a Sádecký. Najväčšiu možnosť však dostal 52 sekúnd pred koncom Patrik Lamper, bol totiž v tutovke faulovaný, čiže nasledovalo trestné strieľanie, ktoré náš odchovanec v oslabení využil – 5:1. A to nebolo všetko, pretože 11 sekúnd pred klaksónom prenikol dopredu cez brániaceho obrancu Dukly Pavol Skalický a bekhendovým zakončením pokoril Hiadlovského – 6:1.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 6:1 (0:1, 2:0, 4:0)

– stav finálovej série: 3:0

Góly: 22. Hohmann (Bartánus, Bubela), 36. Hrnka (Faille, Asselin), 49. Bartánus (T. Surový, Hohmann). 52. Asselin (Delisle, Faille), 60. Lamper (trest. strieľanie), 60. Skalický(Češík, J. Brejčák) – 2. Ölvecký (Bezúch). Rozhodovali: Baluška, Štefik – M. Korba, M. Smrek, vylúčení na 2.min: 6:5, vyššie tresty: 48´ Gašparovič (Trenčín) 5+DKZ za pichnutie, 56´ Deveaux (Trenčín) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 3:1, oslabenia: 2:0, 2841 divákov (vypredané).

HC’05: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Gélinas, Delisle, Brejčák – Lamper, Surový, Hrnka – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Češík, Bortňák – Gabor

HK Dukla:Hiadlovský – Bačík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bezúch, Sádecký, Hossa – Varga, Pardavý, Mikula – Deveaux, Švec, Hudec – Gašparovič

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Aj keď tento náš výsledok je jednoznačný, bol to ťažký zápas. My sme súperovi ponúkli šancu hneď v úvode hrať presilovku piatich na troch a chvíľu nám trvalo, kým sme sa z toho dostali. Súper bol aktívny, až v druhej tretine sme lepšie dostupovali k hráčom, viac sme sa tlačili do bránky a z toho vyplynul náš tlak. Výsledok sme teda otočili, pomohli nám zlomové momenty, nakoniec všetko bolo o ‚special‘ tímoch v presilovkách. Som rád, že sme góly v nich strieľali. Trenčín v závere otvoril hru a inkasoval ďalšie góly, no to už je jedno, rátajú sa len a len víťazstvá a nie výška skóre. V stredu večer urobíme všetko, aby sme sériu uzavreli, ale nikdy nie je koniec, ani teraz tak nie je, čo si všetci dobre uvedomujeme.“

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Vedeli sme, že tlak bude na nás veľký, prispôsobili sme mu spôsob hry a úvodný gól nám veľmi pomohol. Mali sme aj ďalšie dobré momenty, no v druhej tretine sme hneď v jej úvode dostali gól. Rozhodol predbránkový priestor, z neho sme viackrát inkasovali. Možno keby sme vyrovnali na 2:2, a šancu sme na to mali, zápas by bol iný. Vo finále motiváciu nepotrebujete, čaká na nás ešte zápas, ktorý by mal byť z našej strany jeden z najlepších. Nič iné nám nezostáva, len štyrikrát vyhrať!“

Tomáš Hrnka, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Zlomová bola druhá tretina, v ktorej sme začali lepšie hrať oproti tej prvej. Premenili sme presilovku, čo nás upokojilo. Od tej chvíle sme hrali pohodovejšie a tímovo. Nastrieľali sme ďalšie góly a dopadlo to tak ako to dopadlo. Najdôležitejšie je, že sme zvládli tento ťažký zápas. Myslím si, že je najdôležitejší v celej sérii práve tento tretí, takže sme radi, že sa to podarilo a je jedno, či by to bolo 1:0 alebo 6:1. Podstatné bolo i to, že sme stále makali, teda od druhej tretiny, tím rastie ak si všetci navzájom pomáhame a riešime situácie jednoducho. Chceli by sme už v stredu večer ukončiť sezónu, ale je nám jasné, že Trenčín sa nevzdáva. Každý jeden duel s ním bol ťažký, vrátane tohto, takže posledný krok bude zrejme najťažší.“

Marek Bartánus, autor tretieho gólu Banskej Bystrice:„Tešíme sa z tohto víťazstva, a veľmi. Trošku sme sa dlhšie rozbiehali. Škoda úvodu, kedy sme išli do troch a inkasovali sme. No v tejto sérii sme párkrát výsledok už otočili, takže sme nezúfali a verili si. Začali sme sa viac tlačiť do bránky a od druhej tretiny nám to vychádzalo. Podali sme kolektívny výkon, diváci museli odchádzať spokojní. Bol to dôležitý zápas, zvládli sme ho, ale iba trochu sa poradujeme, pretože si uvedomujeme, že posledný krok býva najťažší. Nie je to klišé, je to naozaj tak, čiže od stredajšieho rána sa budeme poctivo pripravovať, aby sme to zvládli večer.“

Cason Hohmann, autor vyrovnávajúceho gólu Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Od každého to bola dobrá práca. Začali sme trošku zle, Trenčania dali v presilovke gól. Potom sme sa však vrátili do zápasu a hrali sme svoju hru. Sústredili sme sa na každé jedno striedanie a v druhej atretej tretine sme otočili duel na našu stranu. Pri mojom góle som dostal prihrávku spoza brány pred ňu a i so šťastím som dal gól. Delí nás jedno víťazstvo od titulu, sme nadšení, no ešte nie je koniec.“

Éric Faille, útočník Banskej Bystrice, 0+2 v zápase: „Bol to dobrý zápas. Oba tímy chceli hrať naplno od začiatku, no nás pribrzdili vylúčenia. Našťastie sa nám podarilo vrátiť do zápasu v druhej tretine a nastrieľali sme potom niekoľko gólov. Znovu sme ukázali, že sa nevzdávame. Vedeli sme, že musíme streliť góly, čo sa nám podarilo a sme za to veľmi radi.“

Patrik Lamper, autor piateho gólu z trestného strieľania: „Čakal som, čo mi pri trestnom strieľaní urobí brankár, otvoril mi to a ja som tam presne strelil. Videli sme už na rozcvičke, že budú mať iného brankára, takže niečo sme si povedali, rozobrali to a nachystali sa na neho. V tomto stretnutí rozhodli presilovky a oslabenia. Vieme, že ich Trenčín hrá veľmi dobre, čiže aj tento faktor sme si rozobrali. A hoci sme inkasovali v troch proti piatim, pozviechali sme sa z toho a vrátili sa napokon do zápasu. Posledný krok býva najťažší, môžeme sa teda tešiť iba do pol noci a v stredu byť stopercentne nachystaní.“

Pavol Skalický, strelec posledného gólu Banskej Bystrice na 6:1: „Zápas bol náročný. Prvú tretinu sme začali oslabením a oni to využili, no potom sme sa zlepšovali v každom jednom striedaní. Vyrovnali sme hru a v piatich proti piatim sme boli lepší, zlepšili sme oslabenia i presilovky. Zajtra k tomu musíme pristúpiť zodpovedne a hrať celý zápas tak ako druhú a tretiu tretinu dnes. Máme to vo vlastných rukách, ale vieme, že Trenčín nepredá kožu zadarmo.“

Peter Ölvecký, autor jediného gólu Trenčína: „Začali sme presne tak ako sme si aj povedali, teda jednoducho, počkali sme si na svoju šancu a hneď sa nám podarilo dať aj gól. Hrali sme v prvej tretine výborne, no pred vlastnou bránkou sme napokon zlyhali, góly nám z tohto priestoru strieľali úplne voľní bystrickí hráči, nik ich tam nemal, to by sa naozaj nemalo v takomto dôležitom zápase stávať. Nemôžeme mať ani toľko trestných minút, to je neospravedlniteľné. Každé mužstvo je zdolateľné, bolo to vidieť v prvej tretine. Škoda šance Ondru Mikulu, keď mohol vyrovnať v závere druhej tretiny. Nič sa nedá robiť, ideme bojovať ďalej a pokúsime sa doviezť sériu ešte do Trenčína.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová