Tomáš Surový dosiahol víťazný gól proti Francúzom a stal sa najlepším hráčom duelu

0 /

Banskobystrický kapitán Tomáš Surový po viac ako dvoch rokoch obliekol dres slovenskej reprezentácie a predviedol sa v dobrom svetle. V prvom zápase nášho národného tímu na turnaji Euro Ice Hockey Challenge v nórskom Hamare strelil víťazný gól Slovenska, ktoré tak zdolalo Francúzsko 4:2.

Reprezentačný tím SR viedol v prvej tretine 1:0 gólom Kudrnu a na 2:0 zvýšil v presilovke Čerešňák. Pri tomto zásahu zaznamenal druhú asistenciu Tomáš Surový. Francúzi ešte do prestávky znížili na 2:1 po našej chybnej rozohrávke Romandom a v druhej tretine vyrovnali, keď sa presadil pred brankárom Godlom T. Da. Costa – 2:2. V polovici tretej tretiny zabezpečil Slovákom najtesnejší náskok kapitán Tomáš Surový delovkou od modrej čiary. Bol to parádny náprah. Puk letel nad ľadom presne k žrdi. Dve šancu na gólovú poistku potom nevyužil L. Hudáček, ale presilovku potom už po štyroch sekundách premenil na štvrtý slovenský gól po strele obrancu Baranku pred bránkou číhajúci Kudrna. V závere stretnutia Francúzi pristúpili k hre bez brankára, ale stav sa už nezmenil.

Za najlepšieho hráča vyhlásili organizátori v Nórsku práve Tomáša Surového, ktorý podľa zdroja SZĽH a pre RTVS uviedol:

„Francúzi majú svoju kvalitu. Niektoré detaily sme v tomto zápase nedodržali, preto súper vyrovnal. Našťastie sa nám podarilo opäť odskočiť mojim gólom a potom sme si už náskok takticky udržali. Musíme niektoré prvky z našej hry odstrániť, aby sme sa posúvali ďalej. Pri mojom góle som sa dostal k odrazenému puku, snažil som sa to dávať hore, našťastie to padlo, aj zásluhou chalanov pred bránkou, ktorí odviedli dobrú prácu.“

Tomáš Surový sa svojim výkonom už v prvom zápase na turnaji v Nórsku výrazne prihlásil o olympijskú miestenku do Pjongčangu. Ako však pred odchodom povedal, o tejto méte je nateraz predčasné hovoriť:

„Sústredím sa len na tento týždeň. Keďže ide o posledný turnaj pred olympiádou, tréneri sa na naše výkony budú pozerať kritickejším okom. Ak by som sa teraz prezentoval dobrou hrou, môžem sa ďalej motivovať s vidinou olympiády.“

Tréner Slovenska Craig Ramsay po výhre nad Francúzskom pre SZĽH povedal:

„Myslím si, že sme hrali extrémne dobre a víťazstvo sme si zaslúžili. Hrali sme množstvo presiloviek, dve sme premenili na gól. Všetko je to o detailoch. Dopriali sme súperovi trochu života a on to využil. Francúzi ukázali dobrú rýchlosť, boli šikovní s pukom, dostali sa do brejkových možností 2 na 2, v ktorých nás ale podržal brankár. Vyhrali sme zaslúžene, ale nikdy nemôžeme byť spokojní, vždy sa dá aspoň o máličko zlepšiť. Potrebujeme si presnejšie prihrávať, nie iba tak poslať puk do stredného pásma, a takisto využívať každú možnosť na streľbu.

Do stretnutia s Francúzskom zasiahli aj ďalší dvaja banskobystrickí hokejisti. Miloš Bubela bol aktívny na ľade a urobil kus práce pri štvrtom góle Slovenska. Patrik Lamper často nastupoval v prvom útoku po boku kapitána Tomáša Surového a tiež predviedol hodnotný výkon.

Francúzsko – Slovensko 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly: 18. Romand (Matima), 26. T. Da Costa (Guttig) – 8. Kudrna (Baranka), 13. Čerešňák (Graňák, T. Surový), 50. T. Surový (Skalický), 56. Kudrna (Baranka, Starosta). Vylúčenia na 2.min: 8:1, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0.