Najvyššia bystrická výhra v ligovej sezóne nad Liptákmi po skvelom výkone + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti v 12. kole Tipsport ligy rozstrieľali Liptovský Mikuláš na domácom ľade 7:2. Podali skvelý kolektívny výkon a dobre sa naladili na posledný duel v Lige majstrov s Plzňou, ktorý je naplánovaný na stredu o 17.00 hodine pod Urpínom.

Barani sa už od úvodných minút zahryzli do súpera a pomerne rýchlo išli do vedenia. V tretej minúte po strele novej posily zo zámoria Sellecka neudržal Hollý puk v lapačke a po prvej dorážke Vargu bol napokon z druhej úspešný Dávid Buc – 1:0. Hostia mohli vyrovnať Oškom, ten sa však zoči – voči Williamsovi nepresadil. Pohorel na našej jednotke medzi žrďami aj priebojný Lichanec, ktorý sa pekne natlačil z ľavej strany pred bránku. My sme využili hneď prvú presilovku v zápase. V štrnástej minúte spoza kruhov prestrelil gólmana Liptákov Ben Marshall – 2:0. Ďalšie možnosti mali jeho spoluhráči Sýkora a Faille, no stav už do prestávky nemenili.

V strednom dejstve pokračovala prevaha ´baranov´, dobré možnosti nevyužili Faille, Marshall a Mihálik. Na opačnej strane mohli znížiť na rozdiel gólu Hunovci, dobre operovali pred bránkou, ale skákajúci puk nedostali za Williamsa. Tešili sme sa teda napokon my, pretože v 29. minúte Gilber Gabor spoza bránky pri ľavej žrdi šikovne zasunul puk za Hollého a vyhnal ho tak zo svojej svätyne. Tam putoval za stavu 3:0 Kislicyn, ktorý sa nestihol ani poriadne zahriať a už inkasoval po strele Karola Slobodu od modrej, keď mu clonil vo výhľade Higgs – 4:0. Hostia si následne zobrali oddychový čas, ale príliš nezabral. Hrali totiž v oslabení a v presilovke z kruhu parádne namieril do šibenice Brock Higgs – 5:0. Až po tomto zásahu Liptovský Mikuláš prevzal iniciatívu a pretavil ju do gólu. Heikkilä švihom z ľavého kruhu pokoril Williamsa – 5:1. Druhý gól mohol pridať v oslabení z úniku Lichanec, ale nemieril dobre. Na domácej strane sa prezentoval delovkou od modrej Sloboda, Kislicynovi vypadol puk z lapačky a zachránil ho žŕdka.

Začiatok tretej tretiny patril najprv hosťom. Po strele J. Sukeľa z ľavej strany sa presadil z dorážky Lištiak – 5:2. O necelé dve minúty na to však vyrobil ruský gólman v drese Liptákov za svojou bránkou chybu, puk mu zobral Higgs a po Törökovej práci mal Ján Sýkora ľahkú úlohu – 6:2. V 45. minúte sa rútil na Kislicyna Sloboda, ale jeho blafák nebol úspešný. Tešil sa napokon Brock Higgs. V 50. minúte si po perfektnej prihrávke Sýkoru dorazil svoju strelu a zvýšil na 7:2. Duel sa už potom prakticky dohrával, skóre mohol meniť iba Uram ak by v presilovke úplne voľný z dvoch metrov neprestrelil našu bránku.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)

Góly: 3. Buc (R. Varga, Selleck), 14. Marshall (Faille, Higgs), 29. Gabor (Miller, Češík), 29. K. Sloboda (T. Török), 32. Higgs (Faille, Ďatelinka), 44. J. Sýkora (T. Török, Higgs) 50. Higgs (T. Török, J. Sýkora) – 36. Heikkilä (Róbert Huna, Lichanec), 42. Lištiak (J. Sukeľ, Oško).  Rozhodovali: T. Orolín (SR), Rencz (Maď.) – Šoltés (SR), Soltész (Maď), vylúčení na 2.min: 4:5, vyššie tresty: Matej Bača (L. Mikuláš) 10 minút za zhodenie rukavíc, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2301 divákov.

Banská Bystrica: Williams – K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Marshall, Miller, Kupec – Gabor, Češík, Kabáč – T. Török, Higgs, J. Sýkora – Asselin, Faille, A. Šťastný – Selleck, Buc, R. Varga – Giľák od 55.min.

Liptovský Mikuláš:Hollý (29. Kislicyn) – Nádašdi, Matej Bača, Kuráli, Fereta, Korim, Mezovský, J. Nemec – Heikkilä, Richard Huna, Róbert Huna – Števuliak, Piatka, Lichanec – J. Sukeľ, Oško, Uram – L. Žiak, Uhrík, Vybíral – Lištiak od 30.min.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Hovorili sme hráčom, aby hrali viac fyzicky lebo sa nám nepáčilo ako hrali v Poprade. V tejto sezóne je to zatiaľ s našou výkonnosťou hore – dole, takže preto sme hovorili o fyzickej hre. Snažili sme sa viac tlačiť do ich bránky, hrať lepšie v útočnej tretine a myslím si, že v tomto smere sme odohrali najlepší zápas sezóny. Pre nášho brankára to bol náročný zápas, pretože nemal veľa zákrokov. Bolo cítiť vplyv aj nového hráča Sellecka, ktorý odohral veľmi dobrý prvý zápas so spoluhráčmi vo formácii. Mal k nim viac dôvery. Darilo sa nám hrať jednoducho, čo je potrebné hlavne proti tímu, akým Liptovský Mikuláš je.“

Anton Tomko, tréner L. Mikuláša: My sme tento zápas absolútne nezvládli. Hneď v úvode sme dostali gól spred bránkového priestoru, potom pridala Bystrica ďalší v presilovke. V druhej tretine sme inkasovali dokonca spoza bránky a bolo už 0:3 v náš neprospech. Domáci za tohto stavu hrali uvoľnene, vychádzali im kombinácie. My sme nehrali dobre, nezvládli sme najmä priestor okolo bránky, dostali sme góly po nahodení pukov pred ňu a z dorážok. Môžem iba pogratulovať súperovi ku kolektívnemu výkonu. Bystričania išli do zápasu naplno, ja to nemôžem povedať. Z našej strany to nebol výkon podľa predstáv, zlyhali sme.“

Brock Higgs, útočník Banskej Bystrice (2+2 v zápase): „Odohrali sme dobrý zápas. Každý z nás hral skvele počnúc brankárom, cez obranu až po útok. Sme radi, že sme vrátili Mikulášu prehru po predlžení z úvodu sezóny. Mne sa hralo veľmi dobre. To, že som získal štyri body v zápase je zásluha hlavne mojich spoluhráčov z formácie, ktorí hrali takisto veľmi dobre a pomohli mi výrazne k tomuto bodovému zápisu, za čo im chcem poďakovať.“

Gilbert Gabor, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Čo sa týka môjho gólu spoza bránky, bola to bezprostredná reakcia, videl som tam priestor a chcel som tam ten puk dať. Brankár bol v opačnej situácii, niekedy aj takéto veci treba vyskúšať. Som rád, že mi to vyšlo. Nemyslím si, že by bol tento zápas ľahký, ale keď vieme ako máme hrať a hráme tak, prináša to výsledky. Toto mužstvo má potenciál, chceme hrať lepšie a ak hráme lepšie, máme i svoju silu. Tento mesiac bol pre nás ťažký, hrali sme veľa zápasov, trápia nás aj zranenia a rôzne choroby, no nie je to výhovorka. Musíme zapnúť na vyššie obrátky a hrať lepšie. Hlavne doma pred skvelými našimi fanúšikmi. Treba najmä na svojom ľade  vyhrávať a produkovať pekný hokej.“

Tomáš Török, autor troch asistencií na naše góly, všetko prvé prihrávky: „Celý tím sme odohrali dobrý zápas. Mňa tréner posunul do útoku k Sýkorovi a Higgsovi a dostal som pokyny, ktoré sa nám podarilo celej päťke splniť. Snažili sme sa hrať jednoducho, súpera dobre napádať, čo si myslím, že sa podarilo a slávilo to úspech. Moje tri asistencie vyplynuli z dobrej práce celej lajny. Dobre sme napádali bekov, vieme, že to nemajú radi. Všetky tie tri góly, na ktoré som prihral, pramenili aj z výborného pohybu. Chceli by sme stabilizovať našu výkonnosť, hrať jednoduchý a fyzický hokej, ktorý zdobil Banskú Bystricu. Veríme tomuto systému. Ak ho budeme všetci dodržiavať, môžeme ním sláviť úspech.“

Eric Selleck, nová posila Banskej Bystrice: „Cítil som sa na ľade dobre, ale priznávam, že som bol kus uťahaný po dlhej ceste na Slovensko. Som tu predsa len len chvíľu. Duel bol skvelý. Hrali sme proti silnému mužstvu. Pomohli nám aj fanúšikovia. Sú naozaj úžasní, je a bude i naďalej radosť pred nimi hrať. Teším sa na to.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský