Barani tesne vyhrali aj druhý štvrťfinálový duel s Košicami a sériu vedú 2:0 + HLASY

0 /

Banskobystričania v druhom štvrťfinále Kaufland play-off Tipsport ligy opäť vyhrali na domácom ľade s Košicami, tentoraz v riadnom hracom čase 2:1. Po sobotňajšom víťazstve 3:2 po nájazdoch sa ujali v sérii hranej na štyri výhry vedenia 2:0 na zápasy. V nedeľu nastúpil v zostave aj reprezentant Miloš Bubela a postaral sa o rozhodujúci víťazný gól nášho mužstva.

Podobne ako v sobotu aj teraz prvá tretina priniesla viacero šarvátok. Najprv Dudáš hrubo napadol v štvrtej minúte na útočnej modrej nášho kapitána Surového, ktorý predčasne skončil v tomto stretnutí a putoval na vyšetrenie do nemocnice, no košický obranca dostal za tento nešetrný zákrok do hlavy a krku iba trest dve plus desať minút. Vylučovalo sa i na opačnej strane. Rozhodcovia poslali v ďalšej časti hry na trestnú lavicu hneď niekoľko bystrických hokejistov a Košičania mali takmer dve minúty výhodu piatich proti trom. Najväčšiu možnosť spálil Miklík, pretože netrafil puk pred odkrytou našou bránkou. Hostia potom nevyužili ani trojminútovú presilovku o jedného hráča, počas nej sa ocitol Suja pred gólmanom Lukášom, ale nevyzrel na neho. My sme pohrozili iba v oslabení. Konkrétne v sedemnástej minúte, keď z kruhu zakončoval Bartánus, no Habal bol na mieste.

Stredné dejstvo vyšlo ´baranom´ lepšie ako ´oceliarom´. Do vedenia išli v 23. minúte. Delisle vystrelil od modrej, puk sa odrazil od zadného plexiskla rovno pred bránku a hoci bol vysoký, Patrik Lamper ho ideálne trafil už na ľade, keď mu tam pristál a putoval teda za košického gólmana – 1:0. Mali sme aj ďalšie príležitosti. Po aktivite Bortňáka nedokázal zakončiť Lamper pred odkrytou bránkou, Bartánus mieril v dobrej možnosti vedľa, v prieniku opäť neuspel Lamper a podobnú situáciu nevyužil ani Gélinas, hoc dorážka Hohmanna bola ešte nebezpečnejšia. V polovici zápasu sa rútil útočník hostí Kafka na Lukáša, ktorý parádne zasiahol. Na pozore sa musel mať aj pri prečíslení súpera dvoch na jedného, ku koncovke sa našťastie nedostal Klíma. V 38. minúte pri avizovanom vylúčení hráča Košíc sme hrali v šestici a tutovku spálil zblízka Češík. Mrzieť ho to nemuselo, pretože v riadnej presilovke sa trafil z ľavého kruhu Miloš Bubela, keď Habalovi dobre clonil Bartánus, navyše ho zmiatol i pohybom hokejky – 2:0. Pred prestávkou hokejisti z východu republiky chceli znížiť, no Spilarovu dobrú strelu z medzikružia náš brankár pokryl.

Hostia mali dobrý vstup do tretej tretiny. Po vyhratom buly sa po 29 sekundách presadil od modrej dobrou strelou obranca Čížek, Lukášovi prekážal pohyb Pacana a puk zrejme ideálne nevidel – 2:1. My sme potom hrali presilovku, v ktorej mal najväčšiu možnosť Bartánus. Ocitol sa sám pred košickým gólmanom, no ani na dvakrát ho nepokoril. Zaujímavé bolo aj bystrické prečíslenie dvoch na jedného, no koncovka Lampera nepatrila do kategórie nebezpečných. Inak to bolo s Pretnarovou delovkou z kruhu v presilovke, ale Habal reflexívne zasiahol. Ten sa nenudil ani v ďalších minútach, často sme totiž strieľali a zamestnávali ho. Oceliari až v závere vrhli sily do útoku, hrali i power-play, no Lukáš neriešil nebezpečnú situáciu. Po konečnom hvizde rozhodcu sa strhla ešte hromadná šarvátka, najmä Hrnka s Hovorkom sa chceli pobiť, ale napokon sa iba počastovali slovnými ´hračkami´.

Tretí štvrťfinálový zápas je na programe v stredu 21. marca na košickom štadióne o 18.00 hodine.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Stav série hranej na štyri víťazstvá: 2:0

Góly: 23. Lamper (Delisle, Brittain), 38. Bubela (Pretnar) – 41. Čížek (L. Nagy, Pacan)

Rozhodovali: Snášel, T. Orolín – Stanzel, M. Smrek, vylúčení na 2. min: 6:6, vyššie tresty: J. Brejčák 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Gabor 10 minút za nešportové správanie – Dudáš 10 minút za napadnutie hlavy a krku, zmeny: B. Bystrica od 4. min. bez Surového, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 2702.

Banská Bystrica: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, Gélinas, J. Brejčák – Lamper, T. Surový, Hrnka – Hohmann, Bubela, Bartánus – Skalický, Faille, Asselin – Brittain, Češík, Bortňák – Gabor (od 15. min. za Surového)

Košice: Habal – Čížek, Šedivý, Kessel, Dudáš, Koch, Pulli, Michalčin – Miklík, Pacan, L. Nagy– Spilar, Suja, Hovorka – Kafka, T, Klíma, Šoltés – Hričina, Š. Petráš, Vrábeľ

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme kvalitný zápas z oboch strán. V prvej tretine sme ubránili veľké množstvo oslabení. Chalani sa tam vrhali do striel, robili výbornú robotu na čele s brankárom. Čakali sme na moment, kedy príde naša príležitosť. Stalo sa to a dosiahli sme dva góly. Košice potom znížili, takže až do konca to bol boj. Rozhodujú maličkosti. Či sú to blokované strely alebo napríklad dve vyhraté buly v samom závere stretnutia, kedy boli Košičania na ľade v šestici. Klobúk dole pred chalanmi, ktorí to odmakali a bojovali. Do Košíc ideme s pokorou, pretože súper ukázal, že má kvalitný tím. My sme doma svoje zápasy vyhrali, loptička je teraz na strane Košičanov. My u nich chceme minimálne jeden zápas vyhrať.“

Trénera Országha sme sa spýtali aj na zranenie Surového po nešetrnom zákroku Dudáša. K tomu uviedol: „Tomáš Surový išiel do nemocnice. Asi má otras mozgu. Je play-off, nehrá sa v rukavičkách. Čo sa týka zákroku, náš klub sa k tomu oficiálne vyjadrí a uvidíme, čo sa stane.“

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Aj tento zápas mal svoju kvalitu. Bol vyrovnaný, hoci miestami mala Banská Bystrica navrch, ale miestami sme mali navrch i my, striedalo sa to. Hlavný rozdiel bol v tom, že sme menej efektívnejší než súper. Hrali sme jedenásť minút presilovku v prvej tretine, z toho dve minúty piati proti trom, ale nedali sme gól a ani naša hra nebola podľa predstáv, chýbali nám strely. Domáci majú kvalitný tím, je to ťažký súper. Pasujeme sa s ním však celkom dobre. Mrzí nás, že si nevezieme domov aspoň jedno víťazstvo. Hlavne v sobotu sme mali k nemu veľmi blízko. V nedeľnom stretnutí sme čakali, že sa nám podarí podobný kúsok ako v prvom zápase tejto série domácim, ale nestalo sa tak. Prehrali sme po boji. Doma spravíme maximum aby sme vyhrali už najbližší zápas. V Bystrici sa hral kvalitný hokej, rozhodovali maličkosti, podľa mňa sa takto bude hrať celá séria.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Podali sme zodpovedný výkon. Postupne sme išli krok za krokom za naším cieľom, teda za víťazstvom. Čo sa týka presiloviek súpera v prvej tretine, hrali ich trošku ťažšie, no dobrý výkon podala aj trojica mojich spoluhráčov pred mnou, odviedli na ľade maximum. Vyhadzovali sme puky, nabúravali sme im koncepciu. To bol tiež základný kameň tohto úspešného zápasu. Sme radi za tieto dve víťazstvá. V Košiciach očakávame od súpera nátlakový hokej. Musíme hlavne ustáť prvých desať minút a hrať zodpovedne.“

Miloš Bubela, autor rozhodujúceho víťazného gólu Banskej Bystrice: „Hral sa z oboch strán rýchly hokej. My sme sa snažili pretlačiť do bránky a dať nejaké góly, vyhrať tento zápas, čo sa napokon podarilo. Dal som gól v presilovke. Máme ich nacvičené, vieme čo máme v nich robiť. Jedna z vecí je aj strieľať na bránku. Otvoril sa mi tam priestor, tak som to skúsil a vyšlo to. Rozhodol napokon môj druhý gól, no i naše chcenie. Vyhrávali sme viac súbojov, všetci išli naplno, blokovali sme veľa striel. Nechali sme na ľade všetko. V sobotu som dostal od trénera voľno, takže v tomto stretnutí som chcel ukázať viac a myslím si, že sa to aj podarilo. V tejto sérii sme chceli zvládnuť doma oba zápasy, ale musíme sa sústrediť aj na tie v Košiciach. Už sme tam pár krát vyhrali, máme dobrý tím, takže tam môžeme opäť uspieť.

Patrik Lamper, autor nášho prvého gólu: „Divákom sa tento zápas musel páčiť. Hral sa dobrý hokej so šťastným koncom pre nás. Po zranení Surového sme sa ešte viac nakopli, chceli sme bojovať aj za neho a podarilo sa nám to. Čo sa môjho gólu týka, puk mi padol na hokejku, Habal sa tam otvoril a dorazil som to. Vyhrali sme oba domáce zápasy a ideme do Košíc. Musíme sa na to pripraviť hlavne v hlavách, pretože to budú u súpera iné duely než tieto u nás. Chceme tam však vyhrať. Čo sa týka vývoju série, dôležitý bol prvý zápas, že sme dokázali otočiť nepriaznivý vývoj. Bol to impulz, ktorý sme potrebovali.“

Tomáš Hrnka, bývalý hráč Košíc, útočník Banskej Bystrice: „Play-off sa hrá tvrdšie a to sa potvrdilo i v tomto zápase. Košičania pritvrdili a musíme aj my. Očakávam, že to bude aj v ďalších dueloch takéto. Čo sa týka môjho incidentu s Hovorkom, dohral súboj po odpískaní konca stretnutia, ale nič sa nedeje, trochu sme si ponadávali jeden druhému, no to k tomu patrí. Ideme do Košíc a vieme si predstaviť, že sa už v sobotu nemusí hrať piaty duel v Banskej Bystrici (úsmev). Je nám však jasné, že to bude u nich veľmi náročné. Popasujeme sa však o to, aby sme vyhrali sériu už tam. Košice majú vynikajúci tím, ukázali to na našom ľade v oboch zápasoch, hoci ťahajú šnúru prehier. Zápasy sú vyrovnané a bude to i naďalej tak.“

Ladislav Nagy, kapitán Košíc: „V sobotu nám ušiel na konci zápas, keď sme trafili žŕdku do prázdnej bránky, nevyšlo nám to. V nedeľu sme opäť bojovali, no ideme domov s prehrou a aj s pokorou. Doma budeme bojovať o to, aby sme túto sériu vyrovnali na zápasy. Nemôžeme už myslieť na smolné momenty tu v Bystrici. Treba sa teraz pozerať na seba. Doma máme väčšie ihrisko, takže dúfam, že to bude z našej strany lepšie. Toto štvrťfinále má v sebe takmer všetko, nechýbajú súboje, góly, presilovky, oslabenia. Banská Bystrica má trošku viac šťastia, takže my jej ho musíme ukradnúť. Musíme zlepšiť aj presilovky, viac strieľať. Ak nedáme v piatich proti trom gól, tak ťažko sa vyhráva. Na našom ľade musíme predovšetkým viac bojovať. Čo sa týka záveru druhého duelu a šarvátky, Mareka Hovorku tam niekto zákerne trafil, išiel som teda bojovať za spoluhráča. Je to hokej, normálna vec, nič sa nestalo.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský