1 /

Vo štvrtok 15. novembra Vojenské športové centrum Dukla ocenilo v Banskej Bystrici najlepších športovcov rezortu obrany za rok 2018. Pri tejto príležitosti boli uvedené do Siene slávy Dukla aj ďalšie významné mená z histórie najúspešnejšieho strediska vrcholového športu na Slovensku.

Športovci VŠC Dukla Banská Bystrica získali počas roka do dnešného dňa skvelých 29 medailí z vrcholných svetových a európskych podujatí. Najväčšie úspechy športovcov a trénerov, rovnako ako aj zásluhy ďalších významných osobností boli počas tohoto slávnostného večera ocenené v štrnástich kategóriách.

kuzminka

V kategórii Najúspešnejší juniori sa o tretiu priečku podelili vodný slalomár Jakub Grigar a karatista Tomáš Kósa. Druhé miesto patrí vodnej slalomárke Monike Škáchovej a najúspešnejšou juniorkou za rok 2018 sa stala Lucia Valová, ktorá získala zlato a striebro na MEJ 2018 a bronz z MSJ 2018 v rýchlostnej kanoistike. Juniorským trénerom roka sa teda stal tréner Lucie Valovej, Marián Ostrčil.

Ocenení boli aj najlepší športovci v kategórii Neolympijské športy a disciplíny. Na treťom mieste sa umiestnil vzpierač Matej Kováč, na druhé miesto sa postavil vodný motorista Marián Jung a prvé miesto získala Paulína Fialková za skvelé výkony na Majstrovstvách sveta v letnom biatlone, kde získala zlatú aj striebornú medailu.

_DSC1289

Novou kategóriu tohoto ročníka bol Objav roka. Tento titul získal rýchlostný kanoista Milan Fraňa, člen zlatej K4 z MEJ a z MSJ 2018, ako aj striebornej K4 zo seniorských Majstrovstiev Európy.

Druhý blok oceňovania sa začal odovzdávaním Pamätných medailí ministra obrany SR k 25. výročiu vzniku OSSR. Pamätné medaily boli udelené Matejovi Tóthovi, Matejovi Spišiakovi, Petrovi Gellemu, Radovanovi Šimočkovi, Martine Hrašnovej, Igorovi Kováčovi a Pavlovi Kobelovi.

V ďalšej kategórii bol ocenený plavec Tomáš Klobučník za Vojenský športový výkon roka, ktorým bolo druhé a tretie miesto na Majstrovstvách sveta CISM.

Najlepším Kolektívnym výkonom roka sa stala ženská biatlonová štafeta na zimných Olympijských hrách v Pjongchangu, ktorej členkami boli Paulína Fialková, Anastasia Kuzmina, Terézia Poliaková a Ivona Fialková.

V treťom bloku oceňovania dostali Pamätné plakety Jubilanti v roku 2018, medzi ktorými bol aj bývalý veliteľ VŠC Dukla, brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny, či Majster Európy v chôdzi na 20 km z roku 1990 Pavol Blažek. Ďalšími jubilantmi boli Katarína Čechvalová, Pavol Tolany a Jiří Doležel.

Ďalšou kategóriou bolo ocenenie v kategórii Mimoriadny prínos pre VŠC Dukla Banská Bystrica, ktoré si odniesli redaktor RTVS Milan Stanko a historik Dukly a žurnalista Jozef Mazár, ktorí sa veľkou mierou pričiňujú o prezentáciu Dukly, jej športovcov a športových výsledkov.

_DSC1461

Veľký prínos pre VŠC Dukla mali aj športovci, ktorí sa tento rok rozlúčili s profesionálnou kariérou športovca. Pri tejto príležitosti im bola riaditeľom VŠC Dukla pplk. Romanom Benčíkom odovzdaná Ďakovná plaketa, ktorú si odniesli reprezentanti lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová, biatlonistka Jana Gereková-Daubnerová a vodní slalomári, „Cé dvojka“ Tomáš KučeraJánom Bátikom.

Rok 2018 je aj rokom výročia zisku zlatých olympijských medailí spred 10 a 30 rokov, čo sme si pripomenuli odovzdaním plakiet Jozefovi Pribilincovi, ktorý vybojoval zlatú OH medailu v roku 1988, Michalovi MartikánoviElene Kaliskej, ktorí v roku 2008 získali už svoje druhé zlaté olympijské medaily.

_DSC1467

Hlavnou kategóriu slávnostného večera bola kategória Najúspešnejší športovci v olympijských disciplínach, v ktorej bolo ocenených 10 najlepších športovcov v poradí: na 10.mieste Peter Gelle (rýchlostná kanoistika), 9.miesto Karol Samko (vzpieranie), 8.miesto Monika Škáchová (vodný slalom), 7.miesto Miroslava Kopúňová (karate; Bronzová medaila Mirky Kopúňovej z nedávnych Majstrovstiev sveta v tomto rebríčku zohľadnená nie je, nakoľko rebríček bol trénerskou radou VŠC Dukla uzavretý ešte pred týmto šampionátom, preto bola pretekárka ocenená aj osobitnou cenou za výkon na MS), 6.miesto Paulína Fialková (biatlon), 5.miesto Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie), 4.miesto Dorota Balciarová (karate).

_DSC1492

Bronzová pozícia patrí chodcovi Matejovi Tóthovi, ktorý sa stal vicemajstrom Európy v chôdzi na 50km, striebornú priečku získal vodný slalomár Alexander Slafkovský, ktorý vyhral Svetový pohár v kategórii C1 a celkovou víťazkou sa stala olympijská víťazka a medailistka zo zimných olympijských hier v Pjongčangu 2018 Anastasia Kuzminová (získala jednu zlatú a dve strieborné medaily).

„Som rada, že vo VŠC Dukla a na Ministerstve obrany sa stalo dobrou tradíciou, že každoročne vedia oceniť najlepších armádnych športovcov a výraznou mierou sa podieľali  aj na mojich výsledkoch. Obzvlášť ma teší, že som v takomto kvalitnom tíme športovcov mohla uspieť. Bol to môj najlepší  rok v športovej kariére. Keby som sa vrátila do roku 2010 – ZOH vo Vancouveri, tak to bol nemej úspešný rok, ale verím, že nejaké úspechy ešte prídu.. Prípravu pred nastávajúcou sezónou komplikujú snehové podmienky, nie je to teda ideálne ako po minulé roky. Mala som trochu dlhšiu prestávku, ale ak splníme všetko podľa plánu, tak v záverečnej fáze sa môžem dostať do patričnej formy,“

povedala po slávnostnom vyhlásení výsledkov Nasťa Kuzminová.

_DSC1520

Spolu tiež ocenili aj Trénera roka, ktorým sa, podľa očakávaní, stal tréner víťazky ankety Daniel Kuzmin.

Súčasťou slávnostného večera bolo aj zaradenie ďalších osobností do Siene slávy Dukla, ktorým uznanie odovzdal riaditeľ VŠC Dukla pplk. Roman Benčík. Do Siene slávy boli uvedení Vendelín Kvetan (tréner cyklistiky) a Peter Benedik (tréner futbalu).

Pripomenuli sme si najväčšie úspechy roku 2018, ktorý bol pre VŠC DUKLA opäť úspešný. Cieľ, ktorý sme na začiatku roka mali, ktorým bolo získanie 27 medailí z vrcholných podujatí, sme vďaka našim skvelým športovcom nielen, že splnili, dokonca sme ho o dve medaily prekonali. Najviac nás teší, že sme prekročili úlohu v získaní dvoch olympijských medailí. Zásluhou našej Nastenky boli TRI !!! Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na našich úspechoch, za ich prácu a obetu. Obzvlášť sa chcem poďakovať Ministerstvu obrany, na čele s pánom ministrom Gajdošom, za ich podporu a priazeň bez ktorej by bolo plnenie našich úloh zložitejšie. Aj svojou účasťou na dnešnom slávnostnom večeri zástupcovia MO SR deklarujú, že sme dôležitou súčasťou OS SR,“

vyjadril sa riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Roman Benčík.