Za legendárnym hudobníkom Mariánom Vargom († 70)

KULTÚRA
6 /

marian varga

V stredu 9. augusta 2017 vo veku 70 rokov zomrel legendárny slovenský hudobník, skladateľ a klavirista Marián Varga. Podľa manželky Janky v poslednom čase Marián zápasil s mnohými zdravotnými problémami žalúdka a pľúc, až svoj boj s ťažkou chorobou napokon prehral.

Marián Varga

Narodil sa 29. januára 1947 v Skalici. Od šiestich rokov navštevoval ľudovú školu umenia, neskôr na Bratislavskom konzervatóriu študoval tri roky hru na klavíri u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša.

V roku 1969 so skupinou Prúdy nahral kultový album „Zvoňte, zvonky“, pričom na  naj zložil deväť skladieb. Na jeseň 1969 založil prvú československú artrockovú kapelu Collegium Musicum Prvými nahrávkami boli v júli 1970 skladby Hommage á J. S. Bach a Ulica plná plášťov do dažďa. V roku 1971 vydali prvú LP platňu Collegium Musicum.

Okrem interpretácii diel klasickej hudby Bartóka, Haydna či Stravinského vytvárala kapela aj vlastné skladby s náznakmi umeleckej postmoderny, pre ktorú je príznačný album Konvergencie z roku 1971.

Marián Varga sa okrem toho venoval aj piesňovej tvorbe. V spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov, ako napríklad „Zelená pošta“ alebo „Na druhom programe sna“. V roku 1977 spolu skomponovali prvý slovenský muzikál „Cyrano z predmestia“.

Po rozpade Collegium Musicum v roku 1979 sa Marián  Varga rozhodol vydať na sólovú dráhu. V tom období spolupracoval s Moyzesovým kvartetom. Po roku 2000 to boli albumy Solo In Concert, Hommage á Marián Varga, Marián Varga & Moyzesovo kvarteto, CD a DVD Speak, Memory. Z novembra 2011 je album Marián Varga a Noneto. Mladšia generácia ho poznala  najmä z jeho vystúpení na festivale Pohoda.

V roku 2015 mu prezident republiky udelil vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia. Stal sa a držiteľom Krištáľového krídla za celoživotné dielo. Viackrát koncertoval aj v Banskej Bystrici.

„Napísali sme množstvo zaujímavých piesní na albumy Zelená pošta, Zvonky zvoňte alebo k muzikálu Cyrano z predmestia. Bol to hudobník, aký nemal na Slovensku páru. On bol predovšetkým hudobne vzdelaný o niekoľko tried vyššie ako všetci iní umelci, s ktorými som sa kedy stretol. Ohromne invenčne mu to myslelo, naše debaty boli geniálne a nikdy na ne nezabudnem. Mal zmysel pre humor a bol výborný diskutér. Predebatovali sme stovky nocí, vždy bolo o čom,“

spomína na svojho priateľa básnik a textár Kamil Peteraj. Prvýkrát sa stretli počas štúdia na konzervatóriu a ich priateľstvo vydržalo celé desaťročia.  Varga podľa neho vniesol do slovenskej hudby výnimočnosť, aká sa nikomu pred ním ani po ňom nepodarila.

Bubeník Martin Valihora, ktorý hral s Mariánom Vargom  prvýkrát ako 18 ročný, o ňom hovorí:

Je mi smutno, bol mi  blízky, bol veľmi podstatným človekom v mojom živote. Poznám ho asi 25 rokov a popri ňom som vyrástol. Marián Varga prerástol hranice nadčasovosti v hudbe, bol to velikán a génius hudobne aj ľudsky.“

 Odišiel od nás do večnosti veľký hudobník, ktorého meno zostane navždy medzi nami. Česť jeho pamiatke!

 

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné