0 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali aj druhý semifinálový duel play-off Tipsport ligy na domácom ľade s Popradom. Tentoraz 4:3 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú už 2:0. Rovnako ako v sobotu tak aj v nedeľu to bola na ľade pod Urpínom poriadna dráma. Rozhodovali maličkosti.

Naši ´barani´ už od úvodu boli aktívnejší, mali prevahu, ale vytvorili si iba dve šance. Higgs to skúšal už v siedmej sekunde z kruhu a Selleck sa neskôr nepresadil zblízka. V ôsmej minúte prešiel na opačnej strane pred našu bránku Svitana, no na Williamsa nevyzrel. Potom to skúšali aj ďalší bystrickí hokejisti – Faille z kruhu a Zigo šikovne spoza protihráča, Vošvrda bol na mieste. Poprad išiel napokon do vedenia z rýchleho protiútoku v 15. minúte. Paločko z ľavej strany poslal ideálnu prihrávku Mlynarovičovi, ktorý puk usmernil za chrbát amerického gólmana HC ´05. Podtatranci do prestávky ešte nevyužili presilovku, takže na prestávku išli oba tímy za stavu 0:1.

Stredné dejstvo začali lepšie hostia, ale nevytvorili si vyloženú príležitosť. Naopak, tú mali ´barani´, no Selleck zblízka zaváhal. Nasledoval rýchly protiútok súpera, v ktorom Mihálik fauloval Bondru. Nariadené trestné strieľanie však sám faulovaný hokejista nepremenil. V 25. minúte bol nebezpečný teč Popradčana Takáča. Prešlo len pár sekúnd a stav sa menil na 1:1Mário Lunter z ľavej strany prešiel až pred bránku a keď všetci čakali prihrávku na Failleho, vystrelil a pokoril Vošvrdu. My sme potom nevyužili presilovku. Po nej sa udial nevídaný moment. Petran trafil puk do Abdula a útočník ´kamzíkov´ musel ísť na ošetrenie do šatne. Počas týchto chvíľ náš majstrovský celok udrel. Po chybe Saliju nasledovalo prečíslenie dvoch na jedného a prihrávku Lampera Dávid Šoltés zužitkoval parádnym švihom bez prípravy na 2:1. Domáci hokejisti mohli ísť aj do vyššieho vedenia, ale Higgs neprekonal Vošvrdu z medzikružia a nariadené trestné strieľanie po faule Karalahtiho na Lampera nepremenil Faille. Tesne pred prestávkou mohli na druhej strane vyrovnať Abdul a Takáč. Prvému strelu Williams vyrazil a druhý z dorážky mieril vedľa.

V tretej tretine sa hostia snažili vyrovnať a hoci šance nemali, podarilo sa im to v 47. minúte z prečíslenia. Puk potiahol do útočného pásma Zagrapan, od zadného mantinelu ho vrátil pred bránku, kde si nakorčuľoval Buzzeo a pohotovo zakončil – 2:2. Banská Bystrica však do dvoch minút odpovedala. Marshall vyslal strelu z pravej strany, ktorú Vošvrda iba vyrazil pred Erica Sellecka a ten z dorážky uspel – 3:2. Potom oba tímy hrali v štyroch proti štyrom a Matúš Paločko sa presadil. Na pravej strane individuálnou technikou oklamal Luntera a dobre vystrelil – 3:3. V ďalšej hre štyroch na štyroch sa však pre zmenu presadili Bystričania. Konkrétne v 57. minúte, kedy sa Higgs natlačil pred bránku a hoci neuspel, puk išiel na Jordona Southorna, ktorý predviedol peknú sťahovačku a aj účinnú koncovku – 4:3. V závere Poprad odvolal brankára, ale v šestici sa mu už nepodarilo poslať duel do predĺženia.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 4:3 (0:1, 2:0, 2:2) – stav série: 2:0 na zápasy.

Góly: 25. M. Lunter (Mihálik, Faille), 30. Šoltés (Lamper, Nemčík), 49. Selleck (Marshall, Faille), 57. Southorn (Higgs, Bartánus) – 15. Mlynarovič (Matúš Paločko, P. Svitana), 47. Buzzeo (Zagrapan, Takáč), 51. Matúš Paločko (D. Brejčák, Petran)

Rozhodovali: Jonák, M. Novák – Tvrdoň, Jobbágy, vylúčení na 2 min.: 4:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2713 divákov.

Banská Bystrica: Williams – K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Mihálik, Marshall, Nemčík – Bartánus, Higgs, Zigo – Koper, Češík, Matoušek – Selleck, Faille, M. Lunter – Lamper, A. Šťastný, Šoltés

Poprad: Vošvrda – Petran, D. Brejčák, Karalahti, Salija, Miner, Erving, Fabian, Ťavoda – P. Svitana, Mlynarovič, Matúš Paločko – Abdul, Zagrapan, Takáč – Buzzeo, L. Paukovček, D. Bondra – Belluš, Heizer, Kundrík

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to výborný zápas. Na môj vkus bláznivý, čo tréneri až tak nemajú veľmi radi, ale Poprad kázal, že je veľmi dobrý v napádaní, čo nám stále robí problém. V útoku sme však odohrali opäť dobrý zápas a hrali sme aj lepšie v defenzíve oproti včerajšku. Inkasovali sme dnes väčšinu gólov spred bránkového priestoru, čo si musíme pozrieť na videu. Treba sa postarať o hokejky, ktoré tam boli. Zápasový plán však bol splnený, vyhrali sme. Poprad je doma sebavedomý, ideme tam s rešpektom a bojovať.“

Roman Stantien, tréner Popradu: „Videli sme výborný hokej, hore – dole, nechýbali šance, malo to aj zápletku. Hokej mal všetko čo mal mať. Musím pochváliť obe mužstvá za predvedené výkony, len ma mrzí, že sme záver nezvládli lepšie, teda rovnako včera tak aj dnes. Chceli sme tu jeden zápas vyhrať, no ideme s nulou. Mrzí ma, že Bondra nevyužil trestné strieľanie, mal to zakončovať inak. Zranili sa nám Abdul aj Svitana, ale obaja dohrali zápas. Verím, že nám pomôžu i v domácich odvetách.“

Mário Lunter, útočník Banskej Bystrice – tri góly v dvoch semifinálových zápasoch: „Boli to ťažké zápasy. Som rád, že sme ich oba zvládli. Strelecky sa mi darí, ale hrám iba tam, kde ma tréner dá a svoju robotu sa snažím robiť na sto percent. Som rád, že mi to padá. Musíme však ešte zlepšiť defenzívu, no podstatné je, že dáme vždy o gól viac. Vidieť, že toto je play-off. Sú to kvalitné zápasy, nik sa nevzdáva, hrá sa do poslednej sekundy. Trestá sa každá jedna chybička, takže treba ďalej makať a veriť v úspech. Ak sa tak udeje, potom to pôjde. Mrzí ma dnes moja chyba pri góle na 3:3. Tam sa mohol zápas zlomiť, takže chcem poďakovať Southornovi , že to tam ešte dorazil a vyhrali sme. Našu hru chceme hrať aj v Poprade.“

Dávid Šoltés, autor druhého gólu Banskej Bystrice v zápase, otáčal z 0:1 na 2:1:Bol to veľmi náročný zápas rovnako ako včera. Bolo to o jednom góle, našťastie to padlo na našu stranu, za čo sme radi. Musíme sa však vyvarovať chýb, aby sa nám nestávali. Sériu vedieme 2:0, ideme k nim a vieme, že na nás tam vybehnú, bude to tam takisto náročné. Myslím si, že tiež to bude o jednom či dvoch góloch. Psychická výhoda je teraz na našej strane, čo je skvelé, určite však nepoľavíme, neskladáme zbrane, ideme aj pod Tatry vyhrať.“

Jordon Southorn, autor nášho víťazného gólu: „Oba zápasy boli veľmi ťažké. Vedeli sme, že nás čaká kvalitný súper, ktorý bude nesmierne nepríjemný. Proti Popradu je vždy náročné hrať, ale dali sme si záležať na začiatkoch. I vďaka tomu vyhrávame v sérii 2:0. Ukázali sme dnes, že sa vieme vrátiť do stretnutia, i keď prehrávame. Našťastie sa nám to stalo na začiatku a nie nejako neskoro. Napriek inkasovanému gólu sme stále hrali svoju hru, odviedli sme dobrý výkon. Musíme sa ďalej sústrediť a hrať našu hru. Teší ma, že som strelil rozhodujúci gól, ale v play-off ide hlavne o výhry. Celý tím odviedol veľmi dobrý výkon a všetci môžeme byť rovnako šťastní. Určite to bude v Poprade minimálne rovnako ťažké ako doma. Chceme sa však snažiť postaviť prípadný ďalší úspech na týchto dvoch výhrach. V Poprade pôjdeme striedanie od striedania, tretinu po tretine.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Aj včera, aj dnes to bola prestrelka. Našťastie sme dali o jeden gól viac ako súper. Sme radi, že sme zvládli oba domáce zápasy. Nečakali sme, že to bude ľahký súper. Každý ide do toho naplno, dávame do toho všetci čo najviac. Poprad má rýchlych a technických hráčov, musíme byť na to pripravení. Vedieme v sérii 2:0, čo je výhoda, o to ľahšie sa regeneruje, hoja sa boľačky. Máme dva dni na to, aby sme sa dobre pripravili na dva ťažké zápasy u nich. Nič ľahké nás tam nečaká. Chceme tam však uhrať aspoň jeden duel.“

Matúš Paločko, autor popradského gólu na 3:3: „Bolo to v týchto tesných zápasoch aj o šťastí. My sme stále v Bystrici doťahovali výsledok, iba dnes sme viedli na začiatku, ale inak sme stále museli vyrovnávať. Možno ak by sme dnes dali gól z trestného strieľania, tak by sa hra inak vyvíjala. Play-off je o maličkostiach, chybách a kto ich využije, ide do vedenia. Bohužiaľ sme znovu prehrali o gól. Doma nemáme čo stratiť, pôjdeme naplno. Nás každý prehratý zápas posúva dopredu. Musíme sa poučiť z chýb a verím, že keď ich odstránime, budeme doma úspešní a prídeme si pod Urpín po výhru. Treba tomu veriť a dať do toho aj srdiečko. Všetci veríme v tímový duch ako aj to, že otočíme túto sériu v náš prospech.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová a Marek Rakovský