Dedinou roka 2017 sa stala Oravská Polhora z okresu Námestovo

SPRÁVY
0 /

Víťazom národnej súťaže Dedina roka 2017 sa stala Oravská Polhora.  Spomedzi 20 zúčastnených dedín najkomplexnejšie preukázala naplnenie princípov a požiadaviek súťaže.

Oravská Polhora

Víťazná obec prezentovala príkladný rozvoj miestneho hospodárenia, starostlivosť o obec, krajinu a životné prostredie, racionálne využívanie lokálnych zdrojov, zachovávanie vidieckej pospolitosti, partnerstiev, hmotného a nehmotného dedičstva s využitím rôznych foriem podpory na zachovanie ľudového folklóru, starostlivosť o obyvateľov obce, ako aj realizácie jedinečných aktivít vedúcich k harmonickému rozvoju obce. Ako národný víťaz bude v budúcom roku reprezentovať Slovenskú republiku v 15. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny.

Oravská Polhora je najsevernejšou dedinou na Slovensku. Vznikla popri prastarej obchodnej ceste z Uhorska cez Oravu do Poľska. Prvá zmienka o  nej pochádza z  roku 1588. Obec bola založená na valaskom práve, čo sa dodnes odzrkadľuje v jej tradíciách. Obyvatelia sa živili drevorubačstvom, ovčiarstvom, dobytkárstvom, obchodom. Prírodným dedičstvom tohto územia sú pralesy a rašeliniská. V katastri obce sa nachádzajú aj jódo-brómové pramene, známe ako kúpele Slaná Voda. Liečivé účinky slanej jódobrómovej vody sa využívali na liečenie kožných, ženských, vnútorných chorôb a katarov horných dýchacích ciest. V súčasnosti sa slaná voda využíva iba ojedinele.

Obec Oravská Polhora vyniká aj unikátnou gajdošskou a pastierskou kultúrou. Atrakciou pre návštevníkov je Gajdošská izba- Izba Cechu slovenských gajdošov, ktorá slúži ako pamätná izba a múzeum gájd. Turistov zase nadchne nádherná príroda pod Babou horou, ktorá učarovala aj významným osobnostiam a velikánom slovenskej literatúry. V obci sa nachádza Hviezdoslavova horáreň a múzeum života Pavla Országha Hviezdoslava. Hneď vedľa je expozícia spisovateľa Mila Urbana.

Dedina roka 2017                            

Komisiu tvorili zástupcovia vyhlasovateľov súťaže, generálneho partnera a partnerských organizácií. Druhé miesto v národnej súťaži obsadila obec Zemné (okres Nové Zámky) a tretie miesto obec Blatnica (okres Martin). V kategórii Dedina ako klenotnica zvíťazili obce Hronsek (okres Banská Bystrica) Pohorelá (okres Brezno).

 „Hodnotiaca komisia posudzovala prihlásené obce v zmysle pravidiel súťaže a v duchu motta aktuálneho ročníka európskej súťaže „myslieť dopredu“, ktoré odráža skutočnosť, že žijeme stále v zložitejšom svete, v ktorom každé rozhodnutie a opatrenie ovplyvní iné sektory. Motto by malo byť signálom, aby sme našu pozornosť upriamili na zmenenú realitu, prejavili sa ako objavitelia a odvážili sa vykročiť na cestu za pokrokom s inovatívnymi, kreatívnymi a trvalo udržateľnými opatreniami,“

konštatoval manažér súťaže Dedina roka Ing. Andrej Švec.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční vo víťaznej obci Oravská Polhora v priebehu októbra 2017. Ocenené obce získavajú, okrem vecných cien od vyhlasovateľov súťaže a spolupracujúcich organizácií, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže viazané na realizáciu projektu pre podporu rozvoja a obnovy obce.

Cieľ súťaže

Dedina roka je prezentáciou krás, jedinečnosti a úspechov vidieka, zvyšovanie povedomia občianskej spoločnosti o hodnote krajiny, originality a národnej hrdosti, ale aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a prestíže slovenských obcí. Súťaž Dedina roka je začlenená do systému súťaží európskych štátov a regiónov, ktorých víťazi sa môžu za svoju krajinu uchádzať o Európsku cenu obnovy dediny.

Vyhlasovateľmi súťaže Dedina roka 2017 sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska, generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo. Partnermi súťaže sú Agentúra pre rozvoj vidieka, Národné osvetové centrum, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu a Vidiecky parlament na Slovensku.

Výsledky súťaže Dedina roka 2017

  1. miesto: Oravská Polhora (okres Námestovo)
  2. miesto: Zemné (okres Nové Zámky)
  3. miesto: Blatnica (okres Martin)

Dedina ako hospodár

Spišské Tomášovce (okres Spišská Nová Ves) „Za dlhodobo vyrovnaný a koncepčný prístup
k vytváraniu priaznivých podmienok pre dynamický socioekonomický a spoločenský rozvoj obce“

Dedina ako maľovaná

Miklušovce (okres Prešov) „Za kreatívne dotváranie harmonického vzhľadu dediny s dôrazom
na detail“

Dedina ako klenotnica

Hronsek (okres Banská Bystrica) „Za príkladnú súčinnosť pri starostlivosti o pamiatky hmotného kultúrneho dedičstva a ich využívanie v aktivitách obce a rozvoji turizmu“

Pohorelá (okres Brezno) „Za udržiavanie jedinečného nehmotného kultúrneho dedičstva s dôrazom na naturel, miestnu hrdosť a tradičnú ľudovú kultúru“

Dedina ako pospolitosť

Nižná Voľa (okres Bardejov) „Za súdržnosť a zanietenosť obyvateľov v udržiavaní tradičnej dedinskej pospolitosti, miestnej hrdosti, záujmovej a spolkovej činnosti“

Dedina ako partner

Čirč (okres Stará Ľubovňa) „Za iniciatívnu realizáciu obecnej a nadobecnej spolupráce na všetkých úrovniach partnerstiev“

Nižný Hrušov (okres Vranov nad Topľou) „Za intenzívne budovanie a udržiavanie partnerstiev, strategické a koncepčné smerovanie obce“

Dedina ako hostiteľ

Vinné (okres Michalovce) „Za využívanie prírodných a kultúrno-historických daností územia
v prospech rozvoja cestovného ruchu, pri zohľadňovaní záujmov a prosperity miestnych obyvateľov“

Dedina ako záhrada

Ocenenie nebolo udelené

Mimoriadna cena

Horný Tisovník (okres Detva) „Za znovuobjavenie a obnovu ľudových náhrobníkov
a rozvíjanie duchovného odkazu minulosti“

Cena GP COOP Jednota s. d.

Bátovce (okres Levice) „Za oživenie komunitného života obyvateľov dediny a snahu o rozvíjanie nových tradícií“

Internetové hlasovanie verejnosti vyhrala obec Čirč (okres Stará Ľubovňa).

 

Zdroj: Michaela Pšenáková SAŽP, Foto: ilustračné