0 /

Banskobystričania v 38. kole hokejovej Tipsport ligy privítali doma Žilinu a zápas zvládli. Súperovi nastrieľali päť gólov, pričom pri troch z nich bol slovenský reprezentant v našom drese Miloš Bubela.

Do prvej príležitosti zápasu sa dostali hostia už v prvej minúte, ale voľný J. Jurík pred Lukášom neuspel. Ujali sme sa teda vedenia my, konkrétne v piatej minúte, kedy Cason Hohmann tečoval puk za Tomeka po strele Bubelu od modrej – 1:0. Gól nás nabudil, vytvorili sme si tlak, v ktorom neuspeli postupne Brittain, Kubka a Bubela. Podarilo sa to až Alexovi Tamášimu v deviatej minúte, dostal sa totiž k odrazenému puku v kruhu, pekne sa otočil a švihom zakončil – 2:0. Žilinčania mali dobrú možnosť v oslabení. Pri pravej žrdi zakončoval Stupka, Lukáš bol neistý, ale puk sa za neho nedostal. V presilovke to potom na neho zblízka skúšal Klimenta. V sedemnástej minúte sa dostal do šance Tamáši, ale voľný z dvoch metrov mieril tesne vedľa. Prišiel nečakaný trest. Z úrovne bránkovej čiary prekvapil nášho gólmana v 19. minúte Holovič2:1.

V úvode stredného dejstva sme hrali v oslabení, ale i napriek tomu sme mohli zvýšiť vedenie. Z prečíslenia dvoch na jedného sa ocitol Lamper sám pred Tomekom, no neprekonal ho. Mali sme prevahu, ale chýbali vyložené príležitosti na skórovanie. V polovici zápasu trošku vystrčili rožky aj Žilinčania, Švihálek to skúšal spoza protihráča a pred Lukášom dobiedzal Roman. Snahu súpera sme vytrestali. Po chybe v žilinskej defenzíve zakončoval z uhla Češík, brankár hostí iba vyrazil puk pred seba, ktorý pohotovo poslal medzi žrde Michal Kabáč3:1. Tento náš hokejista mohol pridať aj štvrtý gól, ale v skrumáži sa nepresadil. Následne sme ustáli ďalšie oslabenie, takže na prestávku išli hokejisti spod Urpína spokojnejší s dvojgólovým vedením.

V tretej tretine ´barani´ dominovali na ľade. Pekným individuálnym prienikom cez dvoch Žilinčanov zaujal Lamper, ale na Tomeka nevyzrel. Presadili sme sa až v presilovke. V 47. minúte Miloš Bubela vystrelil spoza kruhu a keďže Bartánus dokonale zakryl Tomekovi výhľad, skóre sa menilo – 4:1. Piaty náš gól mohol pridať Bartánus, rútil sa sám na brankára, ale nepokoril ho. Mrzieť ho to príliš nemuselo, pretože sa podpísal napokon pod vedenie 5:1. Po jeho koncovke Tomek hokejkou vyrazil puk do medzikružia, kde si nakorčuľoval Ivan Ďatelinka, ktorý ho tvrdou strelou poslal tam kam patrí. Bystričania mali aj ďalšie možnosti na zveľadenie výsledku, hokej im chutil,  avšak v samom závere neustáli presilovku súpera, keď Švihálek poslal puk do korčule Bartánusa a od nej sa dostal za prekvapeného Lukáša – 5:2.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – MsHK  Žilina 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Góly: 5. Hohmann (Bubela, M. Rosandič), 9. Tamáši (A. Sedlák), 33. Kabáč (Češík), 47. Bubela (M. Rosandič, T. Surový), 52. Ďatelinka (Bubela) – 19. Holovič, 59. Švihálek (Pospíšil)

Rozhodovali: D. Konc, P. Stano – Rojík, Krajčík, vylúčení na 2.min: 4:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2457 divákov.

HC’05 iClinic: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Delisle, M. Rosandič, A. Sedlák, Gélinas, Mihálik – Lamper, T. Surový, Brittain – Hohmann, Bubela, Bartánus – Faille, Tamáši, Asselin – Kabáč, Češík, Bortňák

MsHK: Tomek – Mazanec, L. Kozák, Juraško, Andersons, Hatala, Chaloupka, Roman – Pospíšil, Holovič, Stupka – J. Jurík, Hruška, Tvrdoň – Švihálek, Húževka, Klimenta – Rogoň, R. Konečný, Váňa

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Nemali sme ideálny začiatok. Veľmi veľa pukov sme postrácali v obrannom pásme, súper sa dostával do šancí, podržal nás brankár. Napriek tomu sme dali dva góly, ale Žilina sa kontaktným zásahom vrátila do zápasu. Stále to teda bolo vyrovnané. Až keď sme odskočili na 3:1, už sa nám hralo lepšie. Záver sme si nejako postrážili, hoci hostia tam mali desať minút  pred koncom dve dobré striedania, počas ktorých nás zatlačili. Uhrali sme si tento výsledok, takže môže vládnuť spokojnosť s troma bodmi. Žilina je nepríjemný súper či vonku alebo doma. Tešiť sa môžeme iba chvíľu, pretože v nedeľu nás čaká veľmi dôležitý zápas v Trenčíne.“

Petr Rosol, tréner Žiliny: „Myslím si, že zápas sme nezačali zle, mali sme tam dve – tri pološance, z ktorých sme mohli dať gól. Bohužiaľ sa tak nestalo. Napriek tomu prvá tretina nebola z našej strany zlá, dali sme v nej aspoň kontaktný gól na 2:1. Žiaľ v druhej tretine sme inkasovali nešťastný gól po teči. Potom sme ťahali za kratší koniec a domáci tak zaslúžene vyhrali.“

Miloš Bubela, autor jedného gólu a dvoch asistencií v zápase: „Mali sme pomalší začiatok, no postupne sme sa rozbehli a pokiaľ hráme to čo máme, tak nám to vychádza. Dôležité bolo, že sme plnili pokyny trénera. Ak to robí všetkých dvadsať hráčov, tak sa nám hrá ľahšie, vytvárame si šance a dávame aj góly. Mňa potešili tri kanadské body v tomto zápase, ale dôležitá je najmä výhra. Čo sa táka nominácie do reprezentácie na olympiádu, veľmi ma to potešilo, možno aj preto sa mi hralo dnes lepšie. Túto nomináciu beriem ako veľkú výzvu.“

Michal Kabáč, autor tretieho víťazného gólu: „Začali sme zle. Prvá tretina nebola najlepšia z našej strany. V šatni cez prestávku sme si niečo povedali a v druhej tretine to už bol z našej strany iný hokej. Našťastie sme sa chytili a skončilo to dobre. Ten tretí môj gól naštartoval mužstvo i mňa samotného, mal som aj ďalšie šance, už sa mi hralo lepšie. Čo sa týka olympijskej nominácie, tešíme sa so spoluhráčmi, ktorí sa tam dostali. Počas ich neprítomnosti sa pokúsime zabojovať za nich tu v Banskej Bystrici.“

1. B. Bystrica 83b, 2. Zvolen 79b, 3. Košice 78b, 4. Trenčín 78b, 5. Nitra 77b, 6. Poprad 70b, 7. Žilina 50b, 8. L. Mikuláš 40b,9. N. Zámky 40b, 10. Detva 21b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský