Rok po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej…

SPRÁVY
5 /

Vo štvrtok 21. februára 2019 si pripomíname rok od brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí – novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej.

Memento a odkaz

Táto tragická udalosť znamenala pre našu krajinu memento a zároveň výzvu vysporiadať sa s nespravodlivosťou, korupciou a aroganciou moci vo verejnom živote, chrániť hodnoty demokracie so slobodou slova.

Vyšetrovanie úkladnej vraždy vďaka mravenčej profesionálnej práci policajných vyšetrovateľov a prokuratúry s medzinárodnou spoluprácou pokročilo do štádia, že dnes už poznáme vykonávateľov tohto brutálneho trestného činu a onedlho sa dozvieme aj mená objednávateľov.

Po minuloročnej vražde si občianska verejnosť vynútila politické zmeny vo vláde i vo vedení polície. Slovensko v roku 2019 je iné, ako bolo pred 21. februárom 2018. Za všetky vyjadrenia k prvému výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyberáme vyhlásenie iniciatívy Za slušné Slovensko a premiéra Petra Pellegriniho.

jan a martina1

Iniciatíva Za slušné Slovensko

Vo štvrtok 21. februára 2019 uplynie rok od chladnokrvnej vraždy Jána a Martiny. Vraždy, ktorá navždy zmenila naše životy, vraždy, ktorá zmenila Slovensko.

Už rok sa stretávame na námestiach, voláme po slušnosti a spravodlivosti.  Vytváreme spoločenstvo, ktoré žiada novú kultúru spravovanie vecí verejných, chce slušnosť, nie aroganciu a nenávisť, volá po pravde a spravodlivosti namiesto klamstva a bezbrehého populizmu.

Spoločne sme strhli oponu a dostali možnosť naplno vidieť, ako sa v našej krajine zametala korupcia pod koberec, ako policajní funkcionári zneužívali políciu, ako sa ubližuje nevinným a slabším.

Farmári, učitelia, zdravotné sestry a mnohí ďalší boli roky zabúdaní a ich problémy odsúvané na okraj, a to len preto, aby krajinu mohli rozkrádať „naši“ ľudia.

protest

Vidíme, že niektorí politici nemajú naďalej problém používať nenávisť a konšpirácie ako pracovnú metódu. Hneváme sa na tých, ktorí nemajú odvahu vyvodiť voči sebe osobnú zodpovednosť. Tituly, hodnosti a funkcie sú pre nich viac ako pokora a úcta k pravde a vzdelaniu. Hanbíme sa z hrubosť a cynizmus ľudí vo verejných funkciách.

Voláme po slušnosti a ako odpoveď prichádza výsmech, osobné útoky a klamstvá. No my sa nevzdávame a ani nevzdáme. Chceme slušné a spravodlivé Slovensko.

Naše požiadavky stále pretrvávajú. Voláme po vyšetrení vraždy Jána a Martiny. Ak sa chceme posunúť ďalej, musíme poznať mená tých, ktorí si túto obludnú vraždu objednali. Voláme po dôveryhodnej vláde, takej vláde a takej politike, ktorá je skutočnou službou všetkým ľuďom, politike, ktorá prináša víziu a riešenia.

pachatelia

Za rok sme o našej krajine zistili viac ako kedykoľvek doteraz. Je v nej nádej aj sila, ktorá dokázala poslať nedotknuteľných preč z ich pozícii. Svetlo, ktoré dokáže prežiariť tmu.

Nesmieme však prestať. Vražda Slovensko zmenila a my sa nevzdáme, budeme pokračovať. Každý jeden z nás, každý, kto prichádzal na námestia, každý, kto sledoval dianie a aktívne sa zaujímal, je súčasťou veľkého spoločenstva, na ktoré sme čakali, ktoré tvoríme a je nás stále viac.

Ona i on je tá, ten, na ktorých sme čakali. My spoločne sme tí, na ktorých sme čakali.

slusne slovensko

Premiér Peter Pellegrini 

Dnes si pripomíname rok od tragickej udalosti, ktorá otriasla Slovenskom. Vraždu dvoch mladých ľudí považujem za brutálny akt a útok na jeden z pilierov mladej slovenskej demokracie, ktorým je sloboda slova.

 Hneď po svojom nástupe do kresla predsedu vlády som sa jasne vyjadril, že vyšetrenie vraždy je jednou z priorít našej vlády. A preto sa chcem poďakovať vyšetrovateľom a prokurátorom, že svoju prácu vykonávajú skvele a podozriví aktéri vraždy už sedia vo väzbe. 

peter pellegrini

Zároveň si však želám, aby táto vražda prestala rozdeľovať spoločnosť. Pokrok vo vyšetrovaní je zreteľný. Neželám si rozhádané Slovensko, kde sa bičujú vášne. 

Vyzývam preto: pokojne si pripomeňme pamiatku zavraždených. Je to memento a zároveň dôstojný odkaz, že si všetci želáme, aby sa podobné udalosti už nikdy v živote našej spoločnosti nezopakovali.

 Zhromaždenie na bystrickom Námestí SNP

Na spomienkové zhromaždení v Banskej Bystrici prišlo na Námestie SNP vo štvrtok o piatej do troch tisíc ľudí, aby si uctili pamiatku pred rokom zavraždených Jána a Martiny.

Už dopoludnia sa v Záhrade – Centre nezávislej kultúry konal mikrofestival Percepcia na počesť oboch mladých ľudí. Išlo o umeleckú prezentáciu desiatich umelcov a Iniciatívy vizuálnych umelcov s názvom „Reakcia“.

Niekoľko umeleckých diel z festivalu pred začiatkom zhromaždenia presunuli na Námestie SNP. Na dlažbe pred mariánskym stĺpom sa objavil neviditeľný nápis „All for Jan and Martina“ od autorky Gabriely Birošovej, ktorá ho vytvorila špeciálnym náterom.  Zjaví sa len za dažďa, keď je mokro.

bb1

Organizátori zhromaždenia z iniciatívy „Nie v našom meste“ rozdávali ľuďom ruže z novinového papiera, ľudia zapaľovali sviece a kládli ich pod fotografiu Jána s Martinou. Pred tribúnou bol veľký nápis „Naozaj?“ a ďalšie performancie mladých umelcov.

Zhromaždenie otvoril pesničkár a farár Roman Dovala s minútou ticha a piesňou, Postupne na pódiu vystúpili s prejavmi na počesť Jána a Martiny i s kritikou politckého sysému v našej krajine Ivana Kováčová (Báseň od Jána Kuciaka), Jakub Pohle, Džipsís & Gádžos, Samo Marec, Jana Dubovcová, Andrej Bán, Zuzana Mikulcová, Ľuba Lesná a Jano Gordulič. Na záver zaznela slovenská hymna.

bb3

 

Autor: (tom), Foto: archív, ilustračné a Dušan Hein (TASR)