Na úvod jari všetky mužstvá z bystrického okresu bodovali, naplno Rakytovce a Badín

2 /

V prvom jarnom kole štvrtej futbalovej ligy sa predstavili všetky naše štyri tímy z banskobystrického okresu a z výhry sa tešili dva. Rakytovce vyhrali v Podbrezovej pod umelým osvetlením nad Čiernym Balogom a Badín doma otočil duel vo svoj prospech s Pliešovcami. Šalková hrala v sobotu so Slovenskými Ďarmotami bez gólov a Medzibrod uhral v Novej Baní remízu 1:1.

Rakytovce vstúpili do jarnej časti s výrazne pozmenením kádrom, keď do neho pribudlo až osem nových resp. staronových hráčov. Sobotňajší zápas s Čiernym Balogom odohral náš celok pod umelým osvetlením na ihrisku v Podbrezovej, čo výrazne pomohlo úrovni futbalu. Lepšie začali domáci Baločania, ktorí súpera zatlačili pred vlastné pokutové územie, no dokázali si vytvoriť len jednu šancu. Strela Giertla nemala potrebnú razanciu a skončila v náručí Vaníka. Postupne hostia dokázali vyrovnať hru s mladými a behavými hráčmi domácich. No v prvom polčase sa ďalšej šance diváci nedočkali.

V druhom dejstve bolo jasné, že kto dá prvý gól asi zápas dotiahne do víťazného konca. V 55. minúte sa to podarilo „RAKOM“. Po rýchlo zahratom priamom kope sa lopta dostala k Pšidovi a ten ju okolo brankára poslal do siete – 0:1. Domáci ešte pridali, dokázali si vypracovať dve dobré šance, ale ani po jednej z nich lopta za Vaníkom neskončila. V 73. minúte hosťom vyšiel protiútok, keď sa Ďurta vyhol ofsajdovej pasci domácich, postupoval sám na brankára, v rozhodujúcej chvíli sa však neulakomil naservíroval loptu Telúchovi, no a pre neho to už nebol problém ju poslať do odkrytej bránky – 0:2. V závere ešte mohli Rakytovčania zvýšiť, keď najskôr v dobrej príležitosti nepochodil Hámorník a o pár minút Vazhkyi síce prehodil brankára domácich, ale lopta tesne minula priestor troch žrdí. Pre náš celok je to veľmi cenné víťazstvo, pretože dokázali zdolať súpera, ktorý podľa prognóz na jar body rozdávať nebude.

Tréner FK Rakytovce Andrej Dubovický pre oficiálnu klubovú facebookovú stránku uviedol: „Balog má dobré mužstvo. Ukázal to v prvom poôlčase, v ktorom nás v podstate nepustil do žiadnej šance. V šatni som hráčov upozornil, aby hrali svoju hru, podržali loptu, nenakopávali ju zbytočne. To sa aj stalo. Góly sme dali po takýchto akciách, že lopta išla po zemi. Treba však uznať, že aj súper zahodil tri veľké šance. Na jeseň to bol pre nás krutý zápas, teraz na jar pre nich. Vyhral dnes odvážnejší. M y sme išli za tým víťazstvom o niečo viac než súper.“

Brankár Rakytoviec Ján Vaník dodal: „Začiatok bol z našej strany rozpačitý. Balog mal rýchlych hráčov, ťažko sa bránili. Napokon sme to však zvládli. V druhom polčase sme začali hrať lepšie, s loptou po zemi, dali sme pekné góly a zaslúžene tak vyhrali.“

ŠK Partizán Čierny Balog – FK Rakytovce 0:2 (0:0)

Góly: 55. Pšida, 73. Telúch. Rozhodoval: Gregorec. ŽK: P. Pečovský, Betka, Kovalčík – Vozár. Diváci: 150.

Šalková nastúpila v sobotu doma proti Slovenským Ďarmotám. Na ťažkom teréne sa hral futbal priemernej úrovne. Náš tím začal z ostra. Do štvrťhodiny kopal sedem rohových kopov, no pred bránkou sa nik z hráčov nedokázal presadiť. Potom sa osmelili aj hostia a pohrozili dvoma pološancami, tie však vyriešila spoľahlivá domáca defenzíva. V 35. minúte sa útočník Šalkovej Vučkovič preštrikoval dopredu, ale tutovku spálil, loptu poslal iba do bočnej siete.

V druhom polčase mali miernu územnú prevahu domáci, no výraznejšie príležitosti neprichádzali. Naopak gólovo pohrozili hostia, keď sa brankár Ursíny zapotil po hlavičke jedného z hráčov Ďarmot. V 75. minúte spálil stopercentnú šancu Šalkovčan Bútora. Nepochopiteľne ´zluftoval´ sedem metrov od bránky. V 80. minúte videl hosťujúci Koncz červenú kartu za filmovanie. Náš celok od tejto chvíle búšil do súpera, no ten organizovanou obranou nerozhodný výsledok v závere duelu udržal. Nezrodila sa už totiž žiadna väčšia šanca.

Tréner Šalkovej Marek Jobko pre bystricoviny.sk uviedol: „Vedeli sme, že nás nečaká ľahký súper. Ukázal to aj samotný priebeh hry. Nebol som spokojný s našim prechodom do útoku. Viazla nám kombinácia a preto sme sa nevedeli výraznejšie presadiť. Chceli sme vyhrať, no proti skúsenému súperovi, ktorý neprehral osem zápasov v rade, nakoniec berieme aj bod.“

FK Šalková – FK Slovenské Ďarmoty 0:0

Góly: žiadne. Rozhodoval: Oružinský. ŽK: Zimnikoval – Koncz. ČK: 80. Koncz (po 2ŽK). Diváci: 80.

Badínčania hrali na svojom štadióne v nedeľu a privítali Pliešovce. Domáci nastúpili v značne pozmenenej zostave a úvod zápasu im nevyšiel. Už v druhej minúte po centrovanej lopte si Dian strelil vlastný gól – 0:1. Po tejto situácii náš celok z bystrického okresu prevzal aktivitu a v ôsmej minúte Ševčík z vnútra 16-ky mieril nad bránku. Aktivita však vyvrcholila v dvadsiatej minúte zaslúženým gólom. Po centri Hudeca sa hlavou presadil Henrich Kollár1:1. Ďalšiu šancu mal po centri Ševčíka z pravej strany Hudec, no trafil len do brankára. Hostia kontrovali po nedôraze domácej defenzívy a opečiatkovali brvno po strele z vyše dvadsiatich metrov. Po polhodine hry sa dostala lopta ešte k domácemu Bírešovi, no ten na hranici jedenástky zakončoval do priestoru, kde stál brankár.

Druhý polčas začali Badínčania veľmi aktívne domáci. Po ľavej strane unikal Gajan, prihral Brašeňovi, ktorý mieril nad brvno. Potom po pravej strane unikol Hudec, poslal prudkú loptu pred bránku, žiaľ nedočiahol na ňu Kollár. Hostia kontrovali v 52. minúte po akcii z pravej strany, ale strelu jedného z ich futbalistov z piatich metrov vyriešil brankár Hoger. A to bolo kľúčové, pretože o tri minúty sa odrazená lopta sa dostala k Rafanidesovi a ten ju upratal do bránky – 2:1. Hostia reagovali na daný stav tým, že stopéra Sýkoru poslali na hrot a tam robil veľké problémy domácej obrane. Po hlavičke Kudlíka sa výborným zákrokom prezentoval gólman Badína, ktorý neskôr vyriešil loptu aj po efektných nožničkách jedného z hráčov Pliešoviec. Náš celok mal niekoľko sľubných brejkov, ale nedotiahol ich do konca. Mrzela ho i strata Brašeňa, ktorý v osemdesiatej minúte po nevinnom súboji dopadol na chrbát tak, že ho musela odviezť záchranka.

Asistent trénera Badína Miroslav Hudec Bystricovinám povedal: Spokojní sme s tromi bodmi. Úvod zápasu nám však nevyšiel. Inkasovali sme veľmi rýchlo, no následne sme prebrali aktivitu a duel v druhom polčase otočili. Záver zápasu sme mali zvládnuť inak, mali sme hrať pokojnejšie, Sýkora a Kudlík nám robili veľké problémy. Našťastie sme to zvládli.“

ŠK Badín – TJ Tatran VLM Pliešovce 2:1 (1:1)

Góly: 20. H. Kollár, 55. Rafanides – 2. Dian (vlastný). Rozhodoval: Holas. ŽK: E. Hudec. M. Giertl – Hraško, Kudlík, Polaček. Diváci: 100.

Medzibrod nastúpil v nedeľu na pôde posledného tímu tabuľky MFK Nová Baňa. Prvú šancu zápasu mali v 4. minúte domáci hráči z priameho kopu, ale lopta letela vedľa bránky. Hneď v úvode zápasu sa do vedenia mohli dostať i hostia, keď sa do 100% šance dostal Pipich, žiaľ dezorientovaný netrafil prázdnu bránku. V 24. minúte obrana Medzibrodu zaspala, Novobančania rýchlo rozohrali priamy kop a jeden z ich hráčov sám pred brankárom Vernarským neuspel. Ten ukázal niečo zo svojho umenia, strelu zneškodnil. V 29. minúte po rohovom kope Vanča Haviar nastrelil žrď a loptu domáca obrana následne odpratala do bezpečia.

Do druhého polčasu hostia vstúpili smutným a nešťastným momentom, keď sa zranil Zázrivec (pravdepodobne si roztrhol predný skrížený väz). Tento moment však náš celok nakopol a v 52. minúte po priamom kope Rajčoka Belko vyhral súboj a Martinec loptu dotlačil do siete – 0:1. Veľkú šancu na vyrovnanie mali domáci v 60. minúte, no lopta skončila len na ľavej žrdi brankára Vernarského. Čo sa im nepodarilo v tejto minúte, to sa podarilo o pár minút neskôr. Konkrétne v 77-ej, keď zahrávali priamy kop z približne 25 metrov. Loptu si postavil kapitán Lenard a prudkou strelou prekonal zaskočeného gólmana Sokola Medzibrod – 1:1. V závere zápasu si chceli všetky 3 body z ihriska súpera zobrať hráči z bystrického okresu. V 90. minúte centroval Pipich do vnútra šestnástky na Studeného, ale lopta tesne minula bránku. Zápas sa tak skončil deľbou bodov pre oba tímy.

MFK Nová Baňa – TJ Sokol Medzibrod 1:1 (0:0)

Góly: 77. Lenard – 52. Martinec. Rozhodoval: Dodok. ŽK: Čakloš, Tužinský – Belko. Diváci: 100.

Ostatné výsledky: Príbelce – Detva 3:1, Kováčová – Tisovec 4:2, Tornaľa – Hriňová 3:0.

Najbližšie sa v druhom jarnom kole v sobotu 30. marca o 15.00 hodine stretne Šalková na svojom ihrisku s Čiernym Balogom a o 15.30 hodine má výkop derby medzi Rakytovcami a Badínom. V rovnakom čase bude hrať aj Medzibrod, doma privíta Príbelce.

1. Kováčová 33b, 2. Rakytovce 31b, 3. Medzibrod 29b, 4. Šalková 27b, 5. Príbelce 26b, 6. Č. Balog 25b, 7. S. Ďarmoty 24b, 8. Badín 22b, 9. Tornaľa 17b, 10. Pliešovce 13b, 11. Hriňová 12b, 12. Detva 9b, 13. Tisovec 5b, 14. N. Baňa 2b.

Autor: (bl), Foto: facebook FK Rakytovce