Mladí bystrickí biatlonisti aj v 2. kole Viessmann pohára na stupňoch víťazov

0 /

Po dlhšej prestávke, zapríčinenej MS juniorov a kadetov konajúcich sa v Osrblí, si bystrický biatlonisti z Fan klubu biatlonu opäť zmerali sily s pretekármi v žiackych kategóriách z celého Slovenska. Po úspešnom prvom kole Viessmann pohára sa nenechali zahanbiť ani tento víkend v druhom kole a tréningové jednotky pretavili do umiestnení na stupni víťazov.

Niektorí naši mladí biatlonisti sa museli uspokojiť s malým pódiom. Iní sa zas nepohodli so svojou zbraňou na strelnici a iní boli zasa pomalší na trati. To sa však bude postupom času určite pri tréningoch zlepšovať. Veď cenné rady dáva našim biatlonovým žiakom spod Urpína súčasný hlavný tréner Ľuboš Čaja, ktorý je bývalý reprezentant a v rokoch 1994 až 1997 bol súčasťou pretekov Svetového pohára. Pri streľbe im zasa cenné rady rozdáva Ladislav Mundil, dlhoročný tréner biatlonu, ktorý okrem iného, bol aj pri začiatkoch streleckej prípravy Anastázie Kuzminovej po príchode na Slovensko.

V sobotu sa uskutočnili v Osrblí preteky v rýchlostnom biatlone. Až dvaja zástupcovia z nášho Fan klubu biatlonu vstupovali do týchto pretekov v pozícii lídrov v hodnotení Viessmann pohára. Kým v kategórii žiačok 10-11 ročných si tento honor Xénia Uhliarová udržala, v kategórii chlapcov 14-15 ročných Bruno Melicher počas tohto víkendu o vedúcu pozíciu prišiel. Tu však treba podotknúť, že práve táto kategória je najvyrovnanejšia a každý závod si striedajú poradie približne siedmi pretekári a rozdiely sú minimálne. Naopak Xénia vo svojej kategórii dominuje a dokáže jej konkurovať len jej klubová kolegyňa Sára Sedliaková, ktorá berie prvenstvá v pretekoch v klasickej technike. Tak to bolo aj v sobotu, keď Sára brala zlato a Xénia striebro. Bruno si víťazstvo odstrelil na strelnici a s bilanciou 2+2 sa musel uspokojiť so štvrtou priečkou.

Na stupne víťazov si už pomaly začína zvykať Anka Donovalová ( 1+0 ), keď si dobehla v sobotu s jednou minelou po tretie miesto. Práve touto nepresnou ranou prišla o druhé miesto, keďže ju od neho delilo necelé dve sekundy. Jej výkony sú však veľmi vyrovnané a tréneri môžu byť maximálne spokojní. V tejto kategórii, 14-15 dievčat, dominuje domáca pretekárka z Valaskej-Osrblia Kristína Makovínyová a práve túto kategóriu má Fan klub biatlonu Banská Bystrica zastúpenú najviac. Na malé pódium sa dostali ešte dve naše pretekárky. Piata skončila Rebeka Tóthová ( 1+1 ) a šiesta Nina Uhliarová ( 0+1 ). Veľkú smolu mala na strelnici Ľubka Mituchová, keď po zlyhaní zbrane ju museli rozhodcovia stiahnuť s pretekov.

V kategórii 12-13 ročných dievčat príjemne prekvapila Dominika Patrášová ( 0+0 ), keď skončila na treťom mieste a po tohtoročnom príchode do tejto kategórie sa v nej začína udomácňovať. Keďže jedna s favoritiek minula až štyrikrát, rozhodovala rýchlosť na trati, pretože prvé tri pretekárky v tejto kategórii vybielili všetkých desať terčov. Domáca pretekárka Ella Demianová je v tejto kategórii dosť odskočená a brala zlato z náskokom jednej minúty. Tých deväť sekúnd na trojkilometrovej trati, čo Dominiku delilo od striebra, bolo hrateľných. Je to však biatlon.

V nedeľu sa konali špecializované preteky v obratnosti a pri krátkej 700 m trati a rôznych prekážkach to bola tak trochu lotéria, keď rozdiely medzi jednotlivými pretekármi boli minimálne.

Tu ponúkame výsledky bystrických žiakov z Fan klubu biatlonu Banská Bystrica z nedele:

Žiaci 12-13 ročný: 11. Slovák Jakub

Žiaci 1-15 ročný: 3. Melicher Bruno, 13. Godžák Štefan, 17. Svrčina Samuel

Žiačky 10-11 ročné: 1. Uhliarová Xénia, 3. Sedliaková Sára

Žiačky 12-13 ročné: 7. Patrášová Dominika, 12. Melicherová Sára, 18. Salajová Daniela

Žiačky 14-15 ročné: 2. Donovalová Anna, 5. Uhliarová Nina, 13. Tóthová Rebeka, 14. Mituchová Ľubica, 16. Zvarová Ema, 17. Gajdošová Ivana

O dva týždne, čiže 23. až 24. februára čakajú našich mladých biatlonistov v Osrblí majstrovstvá Slovenskej republiky v týchto vekových kategóriách, na ktoré všetkých srdečne pozývame.

Autor: (cb - úprava), Zdroj: Fun klub biatlonu BB