Slalomárky Dukly Vlhová i Velez-Zuzulová bez medailí, zbabrali už prvé kolo

ZOH 2018
2 /

Lyžiarky banskobystrickej Dukly Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová odídu zo zimnej olympiády v kórejskom Pjongčangu bez medaily. V najsilnejšej disciplíne v slalome totiž neuspeli, keď im absolútne nevyšlo už prvé kolo a v druhom už nedostali veľa možností zlý výsledok vylepšiť.

Petre Vlhovej nevyšla súťaž podľa predstáv, obsadila až 13. miesto so stratou 2,95 s na víťazku, jej krajanka a oddielová kolegyňa z Dukly Veronika Velez-Zuzulová sa umiestnila na 17. priečke (+3,44). Prekvapujúco bez medaily skončila top-favoritka a obhajkyňa zlata zo Soči Mikaela Shiffrinová. Američanka nebola viditeľne vo svojej koži a obsadila štvrtú priečku (+0,40). Zlatú medailu získala švédska lyžiarka Frida Hansdotterová výbornými jazdami v oboch kolách, preteky si doslova užívala, išla uvoľnene a medzi bránkami si počínala suverénne.

Katastrofálne prvé kolo

Našim lyžiarkam nevyšlo už 1. kolo, v ktorom výrazne zaostali za hlavnými konkurentkami. Petra Vlhová štartovala s číslom tri, ale patrila jej v cieli až 12. priečka, keď na vedúcu Holdenerovú stratila 2,23 sekundy. Netajila teda sklamanie:

„Od prvej bránky som nechytila rytmus a celý slalom som sa trápila. Dopadlo to tak, že som prišla do cieľa s veľkým mankom. Neviem si vysvetliť, čo sa stalo. Som sklamaná, ale nedá sa už nič robiť. Odstup je vysoký a v takejto situácii je pre mňa náročné nájsť motiváciu. Som nastavená, že pre mňa je dobrý výsledok v slalome jedine pódium.“

Veronika Velez-Zuzulová štartovala s výborným číslom 8, no po prvom kole figurovala až na 21. mieste so stratou +2,57s. Aj ona bola mierne sklamaná z tohto výsledku:

V prvých pretekoch vo Svetovom pohári po návrate som bojovala, aby som sa vôbec dostala do druhého kola. Teraz som v prvej tridsiatke s prehľadom. Olympijskí trať nie je vôbec ľahká a na jednej nohe sa ťažko lyžuje. Keby bola jednoduchšia, možno by to bolo z mojej strany iné. Ani pretekárkam, ktoré prišli v úplnej pohode, nevyšli jazdy podľa predstáv. Na začiatku v strmej časti to nie je celkom ideálne. Tam som stratila veľa času.“

Druhé kolo bez motivácie

Naše Duklistky si v druhom kole mohli iba vylepšiť výsledok, ale na medailu s veľkou časovou stratou pomýšľať nemohli. Najviac bola frustrovaná mladá Petra Vlhová. Nielenže nešla dopredu do prvej desiatky, ale nevýraznou druhou jazdou skončila celkovo až na trinástom mieste. Pred prítomnými médiami po skončení pretekov uviedla:

„V prvom rade som sklamaná sama zo seba. Nepodala som môj výkon a nepredviedla jazdy, na ktoré mám. Môj tím síce odviedol skvelú prácu a urobil pre mňa maximum. Ja však nie. Máme len jednu šancu na olympiáde a o tom to je. Snažím sa vziať si niečo pozitívne z tohto neúspechu. Nechytila som sa na začiatku najmä v prvom kole. Od prvých oblúkov som nenašla rytmus, ktorý mám, keď normálne jazdím. Človek je frustrovaný z toho, že dostane dve a pol sekundy namiesto pár stotín. Potom je už ťažké nájsť motiváciu a podať dobrý výkon. Napriek tomu som sa snažila dať do druhého kola sto percent, ale i tak som nezajazdila tak ako viem.“

Vlhová si síce chuť v druhom kole slalomu nenapravila, ale olympiádu rozhodne nezabalila:

„Vyspím sa a znova získam chuť. Ešte dnes sa porozprávam s trénerom, ale v pláne máme okrem tímovej súťaže aj super-G, tréningy zjazdu a kombináciu. Nevydarený piatok musím hodiť za hlavu, veľmi ma to mrzí, bola to len a len moja chyba. Trénovala som na medailu, ale asi mi zatiaľ nie je dopriata. Potrebujem ešte veľa trénovať a nabrať skúsenosti. Možno ju nezískam nikdy, no budem na sebe drieť a uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Netreba sa opúšťať a ono to všetko príde.“

V druhom kole si skúsenejšia členka banskobystrickej Dukly Veronika Velez-Zuzulová polepšila a posunula sa o štyri priečky. Celkové sedemnáste miesto je však aj pre ňu neuspokojivé:

„Boli pasáže, keď som išla lepšie. Veľmi som chcela, ale limitovali ma moje momentálne schopnosti. Nedávno v Lenzerheide som jazdila na 80 percent, teraz to bolo to isté a v týchto podmienkach možno ešte menej. V prvej časti na strmáku to bolo ozaj veľmi ťažké. Napriek tomu som šla naplno, koleno som nešetrila. Nebol na to ani dôvod. Viac sa však už momentálne nedalo. A či tých päť mesiacov, čo som sa pripravovala po zranení kolena stálo za to? Áno stálo, lebo som si dokázala, že keď niečo chcem, tak to dokážem. Som rada, že to mám za sebou a konečne si už môžem vydýchnuť a začať trochu žiť. Boloto  ťažkých päť mesiacov. Som hrdá, že som tu na olympiáde  mohla súťažiť, keďže v septembri mi nikto neveril, že to vôbec dokážem.“

Záver súťaže vyznel najlepšie pre Hansdotterovú, ktorá dravou jazdou poskočila na najvyšší stupienok. Holdenerová sa musela uspokojiť so striebrom. Shiffrinová sa nedokázala posunúť zo štvrtej pozície a zostala bez medaily. Prekvapujúco sa na pódium vyšvihla 20-ročná Gallhuberová, ktorej dosiaľ najlepšie umiestnenie vo Svetovom pohári bolo šieste miesto.

Výsledky:

ZOH slalom – ženy: 1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 1:38,63 min., 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,05 s., 3. Katharina Gallhuberová (Rak.) +0,32, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,40, 5. Anna Swenn-Larssonová (Švéd.) +0,98, 6. Nina Haver-Lösethová (Nór.) +1,53, 7. Bernadette Schildová +1,55, 8. Katharina Liensbergerová (obe Rak.) +1,94, 9. Chiara Costazzová +1,97, 10. Irene Curtoniová (obe Tal.) +2,41, …, 13. Petra VLHOVÁ +2,95, 17. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ +3,44, 34. Barbara KANTOROVÁ +9,80, Soňa MORAVČÍKOVÁ (všetky SR) nedokončila 1. kolo

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR