Parádne piate miesto ženskej štafety zloženej z bystrických biatlonistiek

ZOH 2018
13 /

Slovenské biatlonistky z banskobystrickej Dukly Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková dobehli na 5. mieste vo štvrtkových pretekoch ženských štafiet na 4×6 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. V areáli Alpensia snežilo a fúkal silný vietor, s čím sa najlepšie vysporiadali víťazné Bielorusky.

Štafetu podobne ako v nevydarenom mixe rozbiehala Paulína Fialková s cieľom odčiniť preteky spred dvoch dní, kedy jej to na prvej ležke nepadalo do terča a pochovala naše nádeje. Očakávalo sa teda, čo predvedie tentoraz, či to zvládne po psychickej stránke. Bežala dobre, jej strelecká bilancia 0+1, 0+0 s jedným dobíjaním v úvodnej streľbe bola parádna, veľa nestratila a v hustom snežení s vetrom a mrazom -3 stupne sa veľmi rýchlo prepracovala na tretie miesto, na ktorom odovzdávala štafetu skúsenej Anastasii Kuzminovej. Paulína v cieli pre RTVS hovorila:

„Určite nebolo pre mňa jednoduché postaviť sa na štart, ale bola to pre mňa výzva. Som nesmierne rada, že som to zvládla. Boli to pre mňa dôležité preteky. Na prvej streľbe som išla na istotu. Vietor je tu silný, pretekárky čakali na utíšenie vetra, mne pomohli aj výborné lyže v prvom kole, i vďaka nim som sa dostala dopredu.“

Paulína sa chcel a vrátiť aj k tomu, čo sa udialo pred dvoma dňami, keď z ôsmich rán trafila iba jeden terč na prvej streľbe a zle si potom spočítala i trestné okruhy:

„Tak ako som ja pred dvoma dňami zlyhala na štafete, to sa môže stať každému športovcovi. Zvlášť biatlonisti sú si toho vedomí, že to nie je nič výnimočné. Každému športovcovi sa to aspoň raz za kariéru stane. Mňa veľmi mrzí, že sa to stalo práve na olympiáde, že som to mojím výkonom pokazila celej štafete. Som však nesmierne rada za pozitívne reakcie, ktoré mi prišli a všetky som si prečítala. Neskutočne ma to posunulo dopredu. Asi som bola prvýkrát naozaj hrdá, že som Slovenka, i na to, aký sme národ.“

Anastasia Kuzminová (0+1, 1+3) teda prevzala štafetu na 3. priečke, 18,8 sekundy za prvým Talianskom, Po ‚ležke‘ už Nasťa viedla 15,3 sekundy pred Nórkou Eckhoffovou. Streľba stojmo však bola obrovská lotéria, vietor sa dosť zdvihol, bežecky najrýchlejšia Kuzminová sa snažila trpezlivo počkať, kým v nárazoch utíchne, no pri veľmi dlhom mierení až za 1:45,7 min musela ísť raz na trestný okruh. Z prvého miesta klesla na ôsme (+20,8), no napriek tomu veľa nestratila aj preto, že konkurencia sa tiež veľmi natrápila. Štafetu odovzdávala na treťom mieste. Pre RTVS povedala:

„Vietor fúka silnejší, nárazový, raz slabšie raz silnejšie. Musela som s ním bojovať. Navyše čerstvo napadaný sneh spomalil bežky. Prvú streľbu som zvládla dobre, v stojke som sa snažila vystreliť v správny čas, odďaľovala som to, dlho som tam stála, nechcela som ísť na trestný okruh, no napokon som naň musela ísť. Videla som možnosť nechať dievčatám veľký náskok, išla som teda každú ranu vybojovať, ale chcelo to v správnej chvíli rýchlo strieľať, len ja som tú správnu chvíľu neodhadla. Mrzí ma to trestné kolo. Bolo potrebné zariskovať a strieľať rýchlejšie, možno by som trafila viac. Potom som sa to snažila na trati vynahradiť.“

Na tretí úsek Terézia Poliaková (0+1, 0+1) vybehla tretia, 16,1 s za vedúcimi Fínkami a 14,2 za Taliankami, riešiť zložitú situáciu museli neustále sa trápiace Nemky na 12. mieste (+1:34,8). Na strelnici vznikol veterný rébus, s ktorým si s jedným dobíjaním výborne naša Duklistka poradila a spolu s Taliankou Gontierovou a ocitli sa na vedúcom poste. Po slabšom behu a opatrnej ‚stojke‘ s jedným dobíjaním Poliaková opäť poskočila na 3. priečku (+14,0), na medzičase sa prvých šesť tiesnilo v rozpätí 30 sekúnd, pri odovzdávke s 1. Poľskom, 2. Francúzsko (+8,3), 3. Talianskom (+12,7), 4. Bieloruskom (+17,1)) a 5. Slovenskom (+19,0). Ani Terka pred mikrofónom RTVS netajila svoje pocity:

„Bol to môj najlepší výkon v štafetách. Doposiaľ som sa trápila, takže som rada, že dnes mi to vyšlo a nenabrala som stratu. Lyže nám išli dobre, ale oproti tomu ako to bolo na nástrele a potom v pretekoch, tak sa to spomalilo. Ja som bežala na lyžiach Paulíny, ktoré mi vypožičala, a som spokojná. Strelnica bola ťažká, fúkalo, hlavne keď sme prichádzali k stanovištiam, tak bol silný protivietor. Obávala som sa toho, ale vravela som si, že to musím streliť, lebo na trati som sa necítila dobre. Od štartu som cítila nohy. Na kopci mi asi päťkrát prešmyklo na ľadovej ploche a odvtedy som išla v kŕči. Takže som chcela ten horší bežecký výkon na strelnici zmazať, čo sa podarilo.“

Záverečný úsek priniesol dramatické predstavenie. Ivona Fialková (0+0, 0+2) si počínala strelecky na ležke suverénne, Bielorusky posunula Domračevová na 1. miesto, po stojke na ňom aj zostala s tesným náskokom 6,4 s pred Bescondovou a 10,9 pred Öbergovou. Mladšia zo sestier Fialkových dobíjala dvakrát na štvrtý terč a patrilo jej piate miesto (+23,3). Vo finiši vládla Domračevová, naša Ivona bojovala na poslednom bežeckom úseku a bola spokojná s konečným piatym miestom pre Slovensko. Pre RTVS v cieli uviedla:

„Je veľmi ťažké nájsť tie správne slová. Po poslednej štafete sa spustila na nás nezastaviteľná vlna, veľa sme sa o tom nerozprávali, ale napätie sa dalo krájať. Každý čakal na tento výsledok, o to krajší je pocit z tejto štafety. Sú tu veľmi ťažké trate, ale dnes to bolo o streľbe. Som hrdá na každú jednu z nás. Musím priznať, že som tŕpla, keď išla moja sestra na trať. Až keď to zvládla, tak to zo mňa opadlo. Vrátilo sa mi to však všetko nazad, keď som uvidela na akých priečkach sa pohybujem, ale zvládla som to v hlave, nešla som napokon na trestný okruh, čo bol môj cieľ. Na ležke fúkal vietor, cvakla som proti vetru, nevedela som či dosť, ale boli to pekné rany. Stojka bola o nervozite, minula som jeden terč a musela som ho dobiť až dvakrát, ale aj piate miesto je pekné. V deň D sme to dokázali a niet krajšieho pocitu ako zakončiť olympiádu takýmto výsledkom.“

Štvrtkové preteky ženských štafiet na 4×6 km na zimných olympijských hrách zvládli najlepšie Bieloruské biatlonistky Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová a Daria Domračevová. Druhé s odstupom 10,7 sekundy skončili Švédky Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová a Hanna Öbergová a bronz získali Francúzky Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová, ktoré zaostali o 17,6 s. Slovenky Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková obsadili s mankom 38,4 s výborné piate miesto v konkurencii 18 tímov. Štvrté finišovali Nórky. Favorizované Nemky sa museli uspokojiť s ôsmym miestom.

Výsledky:

Štafety žien na 4×6 km: 1. Bielorusko (Nadežda Skardinová, Iryna Kriuková, Dzinara Alimbekavová, Darja Domračevová) 1:12:03,4 (0 tr. okr.+9 dobíj.), 2. Švédsko (Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová) +10,7 (0+12), 3. Francúzsko (Anais Chevalierová, Marie Dorin Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová) +17,6 (0+14), 4. Nórsko +29,7 (3+12), 5. SLOVENSKO (Paulína FIALKOVÁ, Anastasia KUZMINOVÁ, Terézia POLIAKOVÁ, Ivona FIALKOVÁ) +38,4 (1+9), 6. Švajčiarsko +43,5 (0+16), 7. Poľsko +43,6 (1+14), 8. Nemecko +53,9 (3+11), 9. Taliansko +1:04,1 (4+13), 10. Kanada +1:33,4 (1+11)

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR