Miro Toman: Voľby v Banskej Bystrici nevyhralo „slušné Slovensko“, ale dôveryhodné osobnosti mesta

Komentár
26 /

Aj keď sa niektoré mienkotvorné médiá zamerané proti súčasnej vláde, vrátane prezidenta Andreja Kisku, snažia navodiť dojem, že ľudia v mnohých mestách sa v sobotňajších komunálnych voľbách rozhodovali na základe protestov „Za slušné Slovensko“ a volili zmenu, v meste pod Urpínom to celkom určite neplatí.

Ak nezávislý kandidát na primátora Ján Nosko s podporou Smeru a SNS získa tri štvrtiny hlasujúcich Bystričanov (takmer 19 tisíc hlasov) a „na hlavu“ porazí kandidáta opozičných stredopravých strán , tak to svedčí o veľkej dôvere občanov v jeho schopnosti spájať ľudí a posúvať Banskú Bystricu ďalej dopredu, aj vďaka dobrým projektom často podporených vládou SR, ktorú vedie Bystričan Peter Pellegrini.

Ak sa do 31 – členného mestského zastupiteľstva dostane 19 kandidátov na poslancov z vládnych strán SMER-SD a SNS spolu s nezávislými osobnosťami mesta z rôznych oblastí nášho života, ktorí sa združili v Noskovom tíme, tak to svedčí o dôvere Bystričanov v schopnosti týchto poslancov spolu s primátorom dokončiť začaté projekty a urobiť pre občanov nášho mesta množstvo  ďalších užitočných vecí (Stanislav Mičev, Miriam Lapuníková, Ludvik Nábělek, Radovan Ocharovich, Marcel Pecník, Martin Majling, Matúš Molitóris, Jakub Gajdošík, Michal Škantár, Martin Turčan, Katarína Čižmárová, Vladimír Hiadlovský, Vladimír Sklenka,  Daniel Karas, Marek ModranskýĽubomír Motyčka, Vladimír Moravčík, Svetozár Dluholucký, Milan Smädo)

Keby to bolo o „slušnom Slovensku“, tak najsilnejšie opozičné zoskupenie „nezávislých“ poslancov Banskobystrickej alternatívy pôsobiace v našom meste ako opozičná politická strana, nestratí štyroch poslancov a v čudnej koalícii so stranami SaS, OĽaNO, KDH, SME RODINA – Boris Kollár, Progresívne Slovensko sa minimálne vyrovná  Noskovcom.  

Stal sa však pravý opak. BBA má iba 8 poslancov, keď sa kvôli negativistickej politike nepresadila dlhoročná poslankyňa Ľudmila Priehodová či veľký kritik Matej Bučko, neprešli ani podporovatelia bystrických protivládnych protestov. Niektorým nepomohla ani pokračujúca kampaň počas volebného moratória, hoci práve BBA sa stavia do pozície strážcov čistoty procesov a občianskej demokracie. To už nie sú občianski aktivisti, ale komunálni politici (David Kapusta, Pavol Katreniak, Martin Úradníček, Milan Lichý, Andrej LeitnerVladimír Pirošík, Lucia Skokanová, Hana Kasová).

Predseda poslaneckého klubu BBA Vladimír Pirošík, ktorého v Rudlovej – Sásovej takmer nevidno celé  štyri roky a je známy hlavne mediálne, tentoraz len tesne prekĺzol do zastupiteľstva. Napriek tomu zostane Banskobystrická alternatíva najsilnejším opozičným klubom, ktorý by mal podľa papierových predpokladov spolupracovať s tromi  poslancami  „koaličného“ partnera – stredopravých politických strán. Ale to sa ešte uvidí. 

Neúspech bystrickej pravice, ktorú v našom meste už roky prakticky necítiť a opiera sa len o politikov na celoštátnej úrovni v NR SR, podčiarkol  zisk slabých troch poslaneckých mandátov. Kandidátom opozičných politických strán nepomohol ani predvolebný zväzok s Banskobystrickou alternatívou v platforme „Zaviazaní občanom“. Presadil sa iba známy poslanec NR SR Martin Klus (hoci v Banskej Bystrici ho ani nevidno), mestský a krajský poslanec Igor Kašper  s lekárom Jozefom Balážom z Podlavíc. Zatiaľ osamotená zostáva podnikateľka Erika Karová z Radvane, ktorá kandidovala ako nezávislá. 

Korunu pravicovému prepadu v Banskej Bystrici nasadil neúspešný „stredopravý“ kandidát na primátora Igor Kašper, ktorého napodiv nepodporila ani „koaličná“  Banskobystrická alternatíva. Hoci Kašper pred rokom neuspel vo voľbách bystrického župana a vďaka svojej masívnej kampani sa stal aspoň krajským poslancom, teraz v tom pokračoval aj na mestskej úrovni.

Ľuda zjavne neuverili v jeho (ne)úprimnosť a (ne)schopnosť presadiť sa voči súčasnému primátorovi Jánovi Noskovi, ktorého ako mestský poslanec –  člen spoločného klubu SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS najskôr podporoval , aby sa po svojom vystúpení z klubu postavil proti nemu.  O slabosti či naivite vedenia opozičných stredopravých strán svedčí fakt, že takého človeka si v Banskej Bystrici  vybrali za kandidáta na primátora, hoci objektívne nemal voči súčasnému primátorovi šancu uspieť.

Napriek drvivej prehre, z ktorej neváhal obviniť aj náš portál,  je však Igor Kašper s výsledkom volieb spokojný a v zastupiteľstve chce presadzovať svoj volebný program. Zdá sa, že tento ctižiadostivý miestny politik sa počas svojej politickej kariéry na mestskej a regionálnej úrovni nič nenaučil a nechápe súvislosti. Napriek veľkej snahe neprekročil svoj tieň, ale možno mieri do veľkej politiky…

K najväčším prekvapeniam týchto bystrických volieb patrí neúspech služobne najstaršieho mestského poslanca  Pavla Bielika v Rudlovej – Sásovej, ale aj bývalého primátora Petra Gogolu – Kašperovho podporovateľa na Fončorde.

Zodpovednosť za ďalšie smerovanie Banskej Bystrice tak bude naďalej ležať na primátorovi Jánovi Noskovi a jeho poslaneckom tíme, s ktorým išiel do volieb. Devätnásť poslancov v mestskom zastupiteľstve predstavuje pohodlnú väčšinu, dokonca až trojpätinovú potrebnú pri prijímaní významných uznesení či VZN. Dnes ešte nevieme, či zvolení poslanci z Noskovho tímu vytvoria jeden silný poslanecký klub alebo sa rozdelia na niekoľko spolupracujúcich klubov, keďže sa jedná o straníckych a nestraníckych poslancov.

To sa ukáže po zložení poslaneckého sľubu nových bystrických poslancov na prvom mestskom zastupiteľstve. Tak či onak je to citeľná poslanecká podpora.  Ján Nosko nastupuje do svojho druhého volebného obdobia s veľkou dôverou Bystričanov a silným politickým kapitálom. Čas ukáže, ako sa mu s jeho tímom podarí naplniť pozitívne očakávania voličov v meste pod Urpínom…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné