V Europe bude 16. novembra Svetový deň predčasne narodených detí

Zdravie
1 /

deti1

Vo štvrtok 16. novembra 2017 od 9:00 hod. sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí v Bystrickej Europe uskutoční prezentácia Neonatologickej kliniky SZU Rooseveltovej nemocnice. Bude spojená so zbierkou finančných prostriedkov pre OZ Človiečik, ktoré funguje pri tejto klinike.

Hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje k tomuto dňu uvádza:

„Akcia je spojená s prezentáciou fotiek našich malých pacientov a predajom ručne robených výrobkov. Finančný výťažok bude určený pre Neonatologickú kliniku SZU, na zlepšovanie pohodlia detí a ich mamičiek. Príďte nás podporiť do Europy SC. Ďakujeme.”

Návštevníci bystrickej Europy budú mať vo štvrtok možnosť bližšie spoznať prácu našich neonatológov a dozvedia sa, v čom je Neonatologická klinika oproti iným novorodeneckým pracoviskám špecifická. Budú si na vlastné oči môcť pozrieť inkubátor a súčasťou bude aj spomínaná výstava fotografií drobných odchovancov kliniky.

Ročne sa na Slovensku predčasne narodí okolo 5.000 bábätiek a ich počet každoročne stúpa. Po narodení si vyžadujú špecifickú starostlivosť, ktorú v SR poskytuje len šesť pracovísk. Neonatologická klinika SZU je jedným zo šiestich Perinatologických centier v SR, kde sa poskytuje najvyššia možná odborná starostlivosť pre takýchto novorodencov.

Klinika, spolu s Gynekologicko – pôrodníckou klinikou SZU (je súčasťou centra), dosahuje dlhodobo výborné výsledky a v starostlivosti o extrémne nezrelých novorodencov  patrí tak medzi popredné Perinatologické centra v SR.

 „Jedným z  ich známych a najdrobnejších  pacientov, ktorých v našej nemocnici úspešne vypiplali je Zdenka, ktorá sa predčasne narodila  roku 2004 s pôrodnou váhou neuveriteľných 410 g a dĺžkou 29 centimetrov. Takýto novorodenec by pred pár desaťročiami nemal šancu na prežitie,“

hovorí prednostka Neonatoligickej kliniky MUDr. Jana Nikolinyová, s ktorou sa budete môcť počas akcie tiež porozprávať medzi 13:00 – 15:00 hod. Počas celého dňa budú v Europe prítomní aj ďalší odborníci z bystrickej kliniky.

svetovy den precasne narodenych deti plagat

 

Autor: (tom), Zdroj: Mirka Chabadová a ilustračné