Učitelia a študenti z 9 krajín EÚ na Gymnáziu Mikuláša Kováča a čínština

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Gymnázium Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici má zahraničných partnerov v rámci projektu ERASMUS+. Posledný februárový týždeň bude hostiť 22 učiteľov a 32 študentov z deviatich krajín EÚ.

Zahraniční učitelia a študenti na Gymnáziu M. Kováča

V poradí piate projektové stretnutie so zahraničnými partnermi sa uskutoční na bystrickom gymnáziu od 21. do 27. februára. ERASMUS+ poskytuje finančné granty na projekty nadnárodnej spolupráce na všetkých stupňoch vzdelávania i na podporu aktivít v oblasti mládeže a športu.

„Gymnázium Mikuláša Kováča má v rámci projektu uzavreté strategické partnerstvá s deviatimi krajinami EÚ; Belgickom, Fínskom, Litvou, Poľskom, Portugalskom, Rumunskom, Španielskom, Talianskom, Tureckom,”

hovorí  Lenka Majerová

Heslo projektu „Kreativita nepozná hranice“ sa naplní prostredníctvom aktivít naplánovaných školským projektovým tímom, ktorého vedúcou počas celého pracovného týždňa. bude Barbora Marenčáková.

„V úsilí nadviazať na predchádzajúce štyri úspešné projektové stretnutia v Belgicku, Fínsku, Taliansku a Portugalsku, sme pripravili návštevníkom bohatý pracovný program spojený s poznávaním kultúrnych tradícií nášho mesta – Banskej Bystrice i našej krásnej krajiny,”

dodáva Majerová.

Prvé bilingválne štúdium čínštiny na strednej škole

Banskobystrické Gymnázia Mikuláša Kováča na Mládežníckej 51, ktoré bolo založené 1. septembra1993, pripravilo ďalší zaujímavý projekt. Na budúci rok otvorí slovensko – čínsku bilingválnu sekciu. Bude to ojedinelý experiment, ktorý schválilo vlani v novembri Ministerstvo školstva SR. Pomocnú ruku podal aj zriaďovateľ – Okresný úrad Banská Bystrica a následne Ministerstvo vnútra SR.

Na gymnáziu už od roku 2002 funguje slovensko – španielska sekcia a škola sa rozhodla svoje 13-ročné skúsenosti s bilingválnym typom štúdia využiť pri zriadení slovensko – čínskej bilingválnej sekcie. Východiskom k návrhu experimentálneho overovania čínskeho jazyka ako druhého vyučovacieho jazyka v bilingválnom štúdiu predstavuje Memorandum o budúcej spolupráci s Liaoning Normal University v meste Dalian v Číne. Zástupcovia tejto Univerzity osobne navštívili Gymnázium Mikuláša Kováča 13. júna 2015.

Riaditeľka školy Alena Paulová k tomuto projektu povedala:

„Táto myšlienka zrela mojej hlave asi dva roky. Narazili sme na partnerov, ktorí rozbiehali aktivity v Číne a tí nám sprostredkovali kontakt s čínskou univerzitou v Dalian. No a s nimi sme sa dohodli na bilingválnom štúdiu čínštiny, prišli k nám a v súčinnosti s naším zriaďovateľom sa podarilo založiť novú slovensko – čínsku sekciu.“

Doplnila ju prednostka OÚ v Banskej Bystrici Ľubica Laššáková:

„Pani riaditeľka išla na to po pedagogickej linke, ja zasa po ekonomickej. Bolo to veľmi aktuálne pred dvomi rokmi, keď samosprávny kraj veľmi intenzívne rokovali s čínskym investorom o zriadení nákladného terminálu pri letisku Sliač, bohužiaľ po voľbách a zmene župana to zastalo. Je tu obrovský potenciál pre čínskych investorov.“

S čínštinou sa začne budúci školský rok

Predpokladaný počet študentov (úspešných ôsmakov alebo deviatakov) v školskom roku 2016/17 je jedna trieda – 30 žiakov. Tí sa budú prijímať na štúdium v súlade s platnou legislatívou formou vypracovania testu na overenie všeobecných študijných predpokladov z dvoch súčastí – jazyk s verbálnou časťou a analytická s kvantitatívnou časťou.

V čínskom jazyku sa budú študovať predmety prírodovedného charakteru (matematika, chémia, biológia, fyzika, geografia, telesná a športová výchova). Paralelne s výučbou v čínskom jazyku sa bude predmet vyučovať aj v slovenskom jazyku, čím dôjde k funkčnému prepojeniu najmä odbornej terminológie potrebnej pre ďalšie štúdium na vysokých školách. Podľa počtu hodín bude vyučovať čínsky lektor a slovenský vyučujúci vždy jednu hodinu.

Autor: (tom), Foto: ilust.