Počasie praje úsmevákom, jar privítali aktívnou výsadbou

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Nevyhnutnou súčasťou areálov základných škôl je záhrada a plochy pred budovou školy. Práve tieto miesta pretvárajú školy, zapojené v súťaži Úsmev pre strom, na zelené oázy. Výsadba, spolu so zberom papiera, prebieha najmä na jeseň a na jar s cieľom zachrániť čo najviac stromov a ozdraviť prostredie, v ktorom žijeme.

Úsmev pre strom

Súťaž projektu Úsmev pre strom je už za polovicou. V 3. ročníku súťaže je tento rok zapojených až 162 škôl z celého Slovenska, ktoré v dvoch povinných aktivitách poctivo zbierajú papier a vysádzajú stromčeky v areáloch škôl.

Školy volia prednostne ihličnaté druhy, ktoré skrášľujú vstup do školy celoročne. Stromy navyše v horúcich mesiacoch spĺňajú aj ochrannú funkciu – vytvárajú tieň. Základné a stredné školy aktívne v súťaži môžu pri výsadbe siahnuť aj po ovocných drevinách a kroch, z ktorých je navyše v školských záhradách úžitok. Tohtoročná teplá zima mohla mnohých zlákať k zimnej výsadbe a úprave areálov. Úsmeváci však vedeli, že v zimných mesiacoch nie je vhodné stromy vysádzať, výsadbu teda zahájili už v prvých jarných týždňoch.

Prečo sa stromy v zime nevysádzajú, aké stromy by mali vysádzať, na akých miestach a v akých obdobiach roka? Vysvetľuje RNDr. Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici, koordinátor projektu Úsmev pre strom:

„I keď tohtoročné teplé zimné obdobie mohlo mnohých zlákať k úprave areálov už skôr, vegetačné úpravy na začlenenie drevín do krajiny však nie sú v zimnom období vhodné i napriek priaznivým teplotám. Dreviny sa dostatočne nerozkorenia a zemina im neponúka dostatok živín. Vhodným obdobím na výsadbu je aj v našom pásme jar alebo jeseň. Viac si úsmeváci môžu prečítať aj na našej webovej stránke,“

Priaznivý zimný čas teda školy investovali do ďalšej povinnej aktivity – zberu papiera. Zberom žiaci napomáhajú znížiť množstvo vyrúbaných stromov, ktorých drevo napokon nemusí byť spotrebované k výrobe papiera. K 1. 4. 2016 bolo školami vyzbieraných až 390 ton zberového papiera – vyše 50.000 žiakom sa doteraz podarilo zachrániť viac ako 6.600 stromov.

Zapojili sa aj bystrické školy

„Spolu zo žiakmi sme zahájili výsadbu už v septembri. Jesenné mesiace boli našťastie teplé a dovolili nám vysádzať až do novembra. Do súťaže Úsmev pre strom sme sa zapojili kvôli zaujímavým aktivitám a nevyhnutnosti ochrany prírody, vzhľadom k súčasným ekologickým pomerom na Slovensku, ale aj vo svete. Výsadba stromčekov je pekná myšlienka, ktorá by sa mala šíriť aj ďalej,“

uviedol koordinátor environmentálnej výchovy na ZŠ Moskovská v Banskej Bystrici Milan Paľaga.

Druhý polrok je už v plnom prúde. Organizátorom súťaže školy priebežne zasielajú informácie o zbere papiera spolu s fotografiami poctivých zberačov. Prostredníctvom aktivít súťaže žiaci spoznávajú možnosti kreatívnejšieho spôsobu trávenia voľného času, dozvedajú sa o dôležitosti dobre mienenej a poctivej recyklácie, ako aj o funkcii a dôležitosti lesa. Svoje vedomosti tak aplikujú v praxi. Čas strávia na čerstvom vzduchu a outdoorovými aktivitami rozvíjajú kolektivitu.

„SHP Harmanec, a.s. získal ako prvý výrobný podnik na Slovensku Environmentálnu značku Európskej únie, „Európsky kvet“, ktorou prezentuje svoje environmentálne správanie. Školy, zapojené v projekte Úsmev pre strom, nám pomáhajú zbierať zberový papier a podporovať jeho ďalšie využitie v našej spoločnosti,“

uviedla Ing. Katarína Sumráková z SHP Group.

SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group) je nadnárodná skupina, združujúca výrobné a obchodné spoločnosti z oblasti celulózo-papierenského priemyslu. Zastrešuje 8 firiem v 6 krajinách Európy s ročným obratom 120 mil. eur. V štyroch výrobných závodoch SHP Harmanec, SHP Slavošovce, SHP Celex a SHP Intim-Papir sa spolu ročne vyrobí 100 tisíc ton papiera. SHP Group patrí k najväčším producentom hygienických papierov v strednej a juhovýchodnej Európe. Majoritným akcionárom skupiny SHP Group je významná slovenská investičná spoločnosť Eco-Invest, ktorej jediným vlastníkom je Milan Fiľo.

Zdroj: Lucia Piliarová, Foto: Úsmev pre strom