Niekoľko užitočných tipov, ako najlepšie uhasiť smäd

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Letné mesiace sú neraz skúškou, ktorá sa prejaví v podobe dehydratácie. A práve v týchto dňoch vyhlásili meteorológovia výstrahy súvisiace s teplotami nad 30 °C. Pri vyšších teplotách sa viac potíme a logicky dostávame viac tekutín z tela.

Pitný režim

Práve preto je potrebný pravidelný pitný režim. Pretože najhorším signálom, že máme siahnuť po nápoji, je práve smäd. Vtedy nám telo dáva vedieť, že sme neboli zodpovední a pitný režim sme zanedbali. V spolupráci s odborníkom na gastroenterológiu a výživu MUDr. Petrom Minárikom sme vám pripravili pár tipov, ako predísť dehydratácii.

Pocit smädu je výstražnou kontrolkou, ktorú by sme nemali podceňovať. Telo ju vysiela až vo chvíli, keď mu chýbajú asi dva decilitre tekutín a rovnováha tela je už narušená. Nedostatočný príjem tekutín sa prejaví postupne a hlavne nenápadne – ovládne nás únava, podráždenie, malátnosť a bolesť hlavy, ťažšie sa sústredíme.

Najprirodzenejším nápojom pre naše telo je voda. Tá zväčša najlepšie uhasí smäd. Keďže potením strácame minerály a vitamíny, je vhodné ich doplniť prírodnými minerálnymi vodami alebo pramenitými vodami z podzemného zdroja, ktoré si zachovávajú pôvodné zloženie a nie sú chemicky upravované.

Spestrením pitného režimu môžu byť tiež ovocné alebo zeleninové šťavy, prípadne rozličné ochutené nápoje, ale nezabúdajte, že sú zároveň zdrojom energie, čiže kalórií navyše. V prípade, že si strážite svoj kalorický príjem ideálnym riešením pre vás je voda prípadne nekalorické ochutené nápoje.

Jednotlivé vekové skupiny

Deťom a starším ľuďom neustále pripomínajte, že treba piť. Deti znášajú totiž stratu oveľa horšie ako dospelí. Ideálna je kvalitná pramenitá alebo dojčenská voda, ktorú môžete doplniť prírodnými minerálnymi vodami s nižšou mineralizáciou, nesladeným čajom, či riedenými ovocnými šťavami.

Ak máte problém s dodržiavaním pitného režimu, dajte si na pracovný stôl fľašu vody, ktorú by ste mali vypiť počas dňa. Pre seniorov vyrobte špeciálny krčah s označenými časmi a hladinami, ktoré sa majú vypiť, prípadne natočte kuchynský budík. Praktické sú aj malé fľaše, ktoré sa zmestia do kabelky, čo vám zaručí, že budete mať vodu vždy pri sebe. A koľko litrov tekutín by sme mali vypiť?

„Existuje na to vzorec. Denne by sme mali vypiť aspoň 2 až 4 dl tekutín na 10 kg telesnej hmotnosti,“

 hovorí MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ.

Dospelé ženy by teda podľa usmernenia EFSA (Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín) mali denne prijať približne 2,0 l tekutín, v tehotenstve 2,3 – 2,7 l, muži asi 2,5 l a deti približne liter tekutín.

„V prípade správneho pitného režimu však jednotné tabuľky neplatia pre všetkých, môže to byť viac alebo menej podľa hmotnosti, ročného obdobia alebo fyzickej námahy,“

dopĺňa MUDr. Minárik.

 Prvá pomoc pri príznakoch dehydratácie

Ak pociťujete, že máte suchý jazyk, zle sa vám prehĺta, začne vás bolieť hlava, doplňte tekutiny (vodu, minerálku, ovocnú šťavu) postupne v menších množstvách. Po športovom výkone alebo náročnej fyzickej práci je okrem minerálnych látok vhodné doplniť aj rýchlu dávku energie v podobe sacharidov (ochutená minerálna voda, športový alebo energetický nápoj).

Prečo potrebujeme udržať dostatok tekutín?

Ľudské telo sa skladá z veľkého množstva tekutín – približne 60 % u priemerného dospelého muža. Na správnu funkciu orgánov je stav tekutín v tele starostlivo kontrolovaný množstvom hormónov a množstvo spotrebovanej tekutiny ovplyvňuje hydratáciu telesných tkanív. Udržanie telesných tekutín v zdravom rozmedzí je životne dôležité a dehydratácia nastáva už pri strate medzi 1 % a 3 %.

 

 

Zdroj: (dem), Foto: ilustračné