Milujte sa a množte sa – po poľsky ako králiky…

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

kraliky

Konzervatívna poľská vláda premiérky Beaty Szydlovej zo strany Právo a spravodlivosť, ktorú vedie Jarosław Kaczyński, sa snaží zavádzať tvrdé katolícke a nacionalistické pravidlá hry. Niekedy to z pohľadu slobodného občana Európskej únie vyzerá smiešne.

Čudné pomery v Poľsku

Kým snahy poľskej vlády o zákaz potratov, podriadenie si súdnej moci či označovanie zrazu európskych neofašistov provládnymi médiami za „veľký pochod vlastencov“ vyvolávajú vrásky na čele demokratov, tak ako v prípade „králičieho“ videa, na ktorom sa baví celý svet. Poľské ministerstvo zdravotníctva vyzvalo Poliakov, aby sa množili ako králiky a zvýšili tak pôrodnosť v krajine, ktorá zaostáva za okolitými krajinami.

Ministerstvo zverejnilo na YouTube krátke video, v ktorom dáva mladým párom za vzor králiky, ktoré majú veľké množstvo potomkov. Na videu sa králiky kŕmia šalátom a mrkvou, rozprávač odhaľuje Poliakom tajomstvo veľkej rodiny. To spočíva v cvičení, zdravom stravovaní a malej miere stresu.

V zábere sa na chvíľku objaví mladý párik vychutnávajúc si spoločný romantický piknik. Podľa agentúry AP, ktorá toto video zverejnila,  naznačuje to Poliakom, že romantika môže byť pri snahe o rozšírenie rodiny nápomocná. Nie však v kombinácii s alkoholom, čo signalizuje obraz nepoužitého pohára na víno, ktorý je prevrátený hore dnom.

„Ak niekedy chcete byť rodičom, nasledujte príklad králikov,”

oznamuje kontroverzné video mladým Poliakom a Poľkám.

Ide o zjavný pokus konzervatívnej vláda 38 – miliónového prevažne katolíckeho Poľska dať ľuďom signál, ako sa dá bojovať s nízkou pôrodnosťou. Súdiac podľa reakcií ľudí na Slovensku možno usudzovať, že u nás by takéto vládne video v 21. storočí  bolo ľuďom na smiech.

Vyššiu pôrodnosť u nás určite nevyrieši príklad poľských králikov

Poľské ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení zaslanom agentúre AP uviedlo, že zmieneným videom sa snažilo povzbudiť Poliakov, aby si v reprodukčnom veku (medzi 18 a 45 rokom života) osvojili zdravý životný štýl vedúci k zlepšeniu ich reprodukčného zdravia. Videom tiež chcelo zvýšiť celkové povedomie verejnosti o týchto otázkach, a to spôsobom, ktorý „nikoho neuráža a nie je vulgárny”.

Podľa údajov Európskej únie pripadalo v Poľsku v roku 2015 na jednu ženu 1,32 dieťaťa. Takmer rovnaké údaje zaznamenali tiež v Grécku a Španielsku. Jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá mala pred dvomi rokmi nižšiu pôrodnosť ako Poľsko, bolo Portugalsko.

Pre porovnanie na Slovensku pripadalo na jednu ženu 1,37 dieťaťa, v Česku 1,53 a v Slovinsku 1,58 dieťaťa. V Banskej Bystrici sa vlani narodilo takmer 1.200 bábätiek, z toho bolo 776 Banskobystričanov a Banskobystričaniek.  Naše ženy pri pomenovaní praktických príčin, ktoré mladým rodinám bránia mať viac detí, najčastejšie spomínajú sociálno – ekonomické faktory, ako sú nízky finančný príjem rodiny, ohrozenie kariéry či  bytová otázku.  Celkom určite si však pri zvyšovaní pôrodnosti nebudú brať príklad z poľských králikov…

Autor: (dem), Foto: ilustračné