FOTO: Verejná knižnica M. Kováča ponúka aj tréningy pamäte pre seniorov

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Tréning pamäti je preventívny program na posilňovanie pamäte a vitality seniorov. Prebieha skupinovou formou (zaradenie do skupín podľa závažnosti pamäťových problémov) a tvorí ho cyklus 10 cvičení (jedno cvičenie s certifikovaným lektorom trvá 90 minút).

Pre seniorov vedie k nezávislosti, prevencii depresívnych nálad a prevencii osamelosti. Cieľom a zameraním tréningov vo všeobecnosti je využiť techniky tréningu pamäti pre lepšiu pamäť v každodennom živote, stimulovať rôzne oblasti mozgu, posilniť jednotlivé druhy pamäti, zvýšiť sebavedomie účastníkov.

Čo získajú účastníci tréningov?

Overia si funkčnosť svojej pamäte, zvládnu techniky a stratégie pre lepšie zapamätávanie, zvýši sa ich schopnosť zvládať problémy každodenného života, získajú presvedčenie, že úbytok pamäťových schopností je možné obmedziť, ak je pamäť primerane využívaná, naučia sa starať sa o vlastnú pamäť tak, ako o svoje zdravie.

Kognitívny tréning je cielená stimulácia mozgových funkcií so zameraním na viaceré kognitívne schopnosti – okrem pamäti aj myslenie, úsudok, reč. Jedná sa o aktivizáciu osôb s poruchami pamäti a nedostatkom schopností učenia sa v dôsledku ochorenia na Alzheimerovu chorobu.

Cieľom a zameraním je aktivizácia kognitívnych schopností účastníka, individuálny prístup, cvičenia realizované podľa individuálnych schopností. Účastníci tohto tréningu si pravidelným mentálnym cvičením udržia svoje kognitívne schopnosti na aktuálnej úrovni, presvedčia seba, svojich príbuzných a opatrovateľov o svojich zachovaných mentálnych schopnostiach, získajú možnosť nadviazať sociálne kontakty.

Ako prebiehajú tréningy v knižnici?

Kto absolvuje základný cyklus, môže po skončení absolvovať vyšší – nadstavbový cyklus. Tréningy pamäte vedie v banskobystrickej Verejnej  knižnici Mikuláša Kováča Mgr. Zdenka Chalachanová, ktorá je lektorkou vyškolenou v Centre Memory, n.o.  v Bratislave.  V roku 2013 v uvedenej neziskovej organizácii absolvovala dva akreditované vzdelávacie programy: Zvyšovanie kognitívnej výkonnosti seniorov v module Kognitívna aktivizácia seniorov a Rozvoj trénerského potenciálu v oblasti kognitívnej aktivizácie seniorov s celoštátnou platnosťou.

Súčasťou tréningu sú aj masážne a pohybové cvičenia, ktorých cieľom je aktivácia energetických bodov v tele, rozhýbanie jednotlivých častí tela. Trénerka ich so zúčastnenými robí hneď v prvej časti stretnutia. Sú to rôzne cvičenia s rukami, joga prstov, otáčanie hlavy, automasáž štítnej žľazy, rotácia v páse, cvičenie s nohami, cvičenie s loptičkami a inými pomôckami na podporu toku lymfy a pod. Po pohybových cvičeniach nasledujú pamäťové cvičenia zamerané na koordináciu mozgových pologúľ.

Typy jednotlivých cvičení

Jedná sa o cvičenie orientácie, doplňovanie názvov kníh, čítanie textu s prešmyčkami, cvičenia zamerané na pozornosť (preškrtnite každú 8 číslicu, rozlúštite zašifrované slová, príslovia a časti tela – do vynechaných častí viet vpíšte časti tela tak, aby dávali zmysel, vytvorte aspoň tri synonymá k nasledujúcim slovám), séria cvičení s grafickými obrázkami, ktorých cieľom je zapojiť vizuálnu pamäť a priestorovú orientáciu, posilňovanie pozornosti, rozoznávanie tvarov, schopnosť odolávať rušivým prvkom a mnohé iné.

Na jednom z aprílových tréningov lektorka použila tieto slovné cvičenia: Spoznajme svoje mená navzájom, Mestá Slovenska, Bylinky a ich účel, Lesné zvieratá, Kvetiny, ktorých cieľom bolo aktivizovať pamäť a pozornosť. Potom nasledovala práca s textom: test na tréning pozornosti (doplň slová tak, aby dávali vety zmysel).

Ďalej seniori absolvovali trojminútový test na tréning pozornosti ako dokážu pracovať pod časovým tlakom, kde bolo dôležité prečítať si celý text do konca a až po prečítaní realizovať konkrétnu úlohu. Tréning staropamäte spočíval v rozpoznávaní toho, čo sa účastníci učili v dávnej minulosti (rozpoznávanie zvierat zašifrovaných v obrázku).Posledným pamäťovým cvičením bolo doplňovanie prísloví – chýbajúcich slov, tak aby dávali zmysel.

Centrum MEMORY

Nezisková organizácia Centrum MEMORY v Bratislave v súčasnosti ponúka viacero vzdelávacích kurzov akreditovaných Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Kurzy sú vhodné nielen pre pracovníkov v sociálnej oblasti, ale absolvovalo ich už aj viacero pracovníkov slovenských knižníc. Knižnice tak zaradili medzi svoje ponúkané podujatia pre seniorov aj Tréningy pamäte.

„Veríme, že takými aktivitami prispievame k zlepšovaniu a skvalitňovaniu života seniorov v našom okolí,“

hovorí Soňa Šóky projektová manažérka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici.

Prehľad aktuálnych kurzov nájdete na stránke http://www.alzheimer.sk/centrum-memory/sluzby/vzdelavanie.aspx. VKMK v Banskej Bystrici v súčasnosti eviduje pomerne veľký záujem zo strany seniorov (predovšetkým Kluby dôchodcov) ale i individuálnych návštevníkov knižnice o uvedené tréningy. Od januára 2016 absolvovali základný cyklus seniori z Klubu dôchodcov Harmónia, od apríla začali navštevovať knižnicu seniori z AkSen. Seniori zo Sásovej začnú tréningy v knižnici od septembra 2016. Doteraz tréningy pamäte v knižnici absolvovalo 605 seniorov v 5. cykloch (1 cyklus = 10 stretnutí).

Autor: Soňa Šóky, Foto: VKMK BB