V Rooseveltke vystavujú umelecké fotografie transplantovaných pacientov

Výstava
0 /

Putovnú výstavu umeleckých fotografií profesionálnej fotografky Jeny Šimkovej, ktorá svojim objektívom zachytila osudy a príbehy pacientov pred a po orgánovej transplantácií otvorili vo vestibule lôžkovej časti Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Zaujímavá výstava v Rooseveltke

Cieľom výstavy je upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku odberového a transplantačného programu na Slovensku. Orgánové transplantácie zachraňujú ľudské životy a pomáhajú kvalitatívne zlepšiť život pacientom, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život.

Na Slovensku je na čakacej listine viac ako 400 pacientov, pre záchranu ktorých je nevyhnutne dôležitá práve transplantácia. Ostatné tri roky prebieha na Slovensku kampaň Sedem životov, ktorá zlepšila povedomie verejnosti o tejto citlivej téme a zastavila negatívnu štatistiku odberov a transplantácií.

„Sme radi, že táto putovná výstava s vysokou umeleckou hodnotou a hlavne osudmi pacientov, ktorí prežili transplantáciu, alebo na ňu ešte len čakajú prišla aj do Banskej Bystrice. Naše pracovisko patrí medzi štyri pracoviská na Slovensku, ktoré realizujú transplantácie a sme jedným z mála centier, kde sa kontinuálne vykonávajú transplantácie pečene. Veríme, že aj týmto spôsobom sa v našom regióne zvýši povedomie o darcovstve orgánov,“

 hovorí MUDr. Eva Lacková, PhD., vedúca transplantačného centra v Banskej Bystrici.

Orgánové transplantácie patria v našej nemocnici k nosným medicínskym programom. Sme naň veľmi hrdí, pretože za dvadsať päť rokov existencie sa naše centrum vypracovalo na špičkovú  úroveň a vďaka novému orgánu dostalo u nás novú šancu na život už vyše tisíc pacientov. Máme dostatok personálnych aj materiálnych kapacít, aby sme ročne mohli týchto život zachraňujúcich operácií vykonávať viac. Bez orgánov však niet transplantácií. Verím, že kampaň pomôže v oveľa vyššej miere Slovákom stotožniť sa so slovami  pápeža Jána Pavla II. ´Neberte si svoje orgány do neba, nebo vie, že ich potrebujeme tu na Zemi,“

 uvádza  Ing. Miriam Lapuníková, MBA, generálna riaditeľka banskobystrickej fakultnej nemocnice.

Dielo fotografky Jeny Šimkovej

Za každou transplantáciou treba vidieť príbeh konkrétneho človeka – pacienta, ktorý je na túto liečbu odkázaný. Len celospoločenská diskusia a konštruktívna spolupráca môže viesť k zlepšeniu situácie v oblasti darcovstva a transplantácie orgánov. Edukácia verejnosti má svoj zmysel a prináša prvé výsledky.

Na fotografiách sú zobrazené dvojice pacientov, ktorých však spája rovnaká diagnóza a životne dôležitý orgán – srdce, pečeň, obličky a pľúca. Jeden z dvojice pacientov je pred transplantáciou a druhý na transplantáciu ešte len čaká. Výstava sa z Bratislavy presunula do Banskej Bystrice, kde bude inštalovaná do 14. septembra 2017 a následne sa presunie do Martina a Košíc – teda miest, kde pôsobia ďalšie transplantačné centrá.

„Bolo pre mňa nesmierne zaujímavé spoznať týchto ľudí. Veľkých bojovníkov. Každý z nich má svoj osobitý, silný príbeh. Príbeh, ktorý v mnohom dojíma a zároveň dáva nádej, že vďaka transplantácii životne dôležitého orgánu môže každý z týchto pacientov žiť. Potrebujú však darcu. Verím, že aj prostredníctvom tejto výstavy fotografií inšpirujeme ľudí na Slovensku zamyslieť sa nad touto témou. Uvažovať o jej dôležitosti, aby o tejto téme doma hovorili,“

vyznáva  sa fotografka Jena Šimková.

 Jeden darca môže darovaním orgánov, ktorými sú srdce, pľúca, obličky, pečeň a pankreas zachrániť život až siedmim ľuďom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku stále viac ako štyristo pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov.

Kampaň Sedem životov

Robí ju Slovenská transplantologická spoločnosť pod záštitou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, má za cieľ vzdelávať verejnosť, zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť dobu čakania na životne dôležitý orgán a zabrániť tak predčasným úmrtiam.

V súčasnosti je na Slovensku šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a po jednom v Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine. Transplantácie pľúc sa u pacientov zo Slovenska vykonávajú v nemocnici Motol v Českej republike.

Viac informácií ako aj všetky aktuálne štatistiky týkajúce sa odberového a transplantačného programu na Slovensku sú k dispozícií na webovej stránke www.sedemzivotov.sk.

O Slovenskej transplantologickej spoločnosti

Slovenská transplantologická spoločnosť (STS) je dobrovoľná, odborná vedecká spoločnosť. Je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorej súčasťou je Sekcia transplantačných koordinátorov.

Poslaním STS je prenášať vedecké poznatky a skúsenosti do vedomia širokých lekárskych vrstiev. Podieľa sa tiež na rozvoji transplantačnej medicíny a udržuje kontakty s ďalšími odbornými spoločnosťami na Slovensku i v krajinách Európy.

Transplantačné centrum v Banskej Bystrici

 Transplantačné centrum vo FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici po svojom vzniku ihneď aktívne vstúpilo na scénu slovenského zdravotníctva a zapojilo sa do programu transplantácie obličiek svojou prvou  operáciou 25. januára 1991. Okrem prvej transplantácie pečene  majú na konte ďalšie prvenstvá.

V roku 2005 uskutočnili prvú skríženú transplantáciu obličky v SR.  O tri roky neskôr rozbehli úspešný program transplantácii pečene. V roku 2010 sa im v spolupráci z pražským IKEMom podarila prvá medzištátna dominotransplantácia pečene na svete a rok nato odobrali prvýkrát v SR obličku žijúcemu darcovi čisto laparoskopicky. V roku 2015 uskutočnili v SR prvý roboticky asistovaný odber tohto orgánu. Spolu v centre transplantovali 185 pacientom pečeň, 882 obličky a uskutočnili 519 odberov orgánov.

 

Zdroj: Ružena Maťašeje, Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné