Barani si s Liptákmi poradili a konečne bodovali naplno + HLASY

Uncategorized
4 /

Banskobystrickí hokejisti v zápase 26. kola Tipsport ligy bodovali na domácom ľade naplno. Po troch dueloch bez výhry v riadnom hracom čase si tentoraz poradili s Liptovským Mikulášom hladko 4:1.

V úvode stretnutia mohli ísť do vedenia Liptáci. Uram vysunul do úniku Krišku, ale do bránky poslal seba namiesto puku. Na opačnej strane sa snažil otvoriť skóre zblízka Asselin, pred Košarišťanom neuspel. V jedenástej minúte nechal tohto exbystrického gólmana vyniknúť peknou strelou z medzikružia Delisle. O pár sekúnd však ´baranom´ vyšla rýchla akcia, po prihrávke Giľaka sa šikovne presadil technicky pri ľavej žrdi Éric Faille1:0. Hostia mohli vyrovnať, ale pred Rapáčom dobre zasiahol náš brankár Lukáš. Vzápätí po tvrdej koncovke Hohmanna z kruhu prepadol puk za Košarišťana, spred čiary ho upratovali do bezpečia obrancovia Moravčík a Tabačkom, čo potvrdzoval videorozhodca. V 15. minúte hral Mikuláš presilovku a v nej sa zoči – voči Lukášovi nepresadil M. Sukeľ. Tesne pred prestávkou sa tak napokon znovu tešili Bystričania. Spoza kruhu vypálil Tomáš Surový a keďže Lamper dobre clonil brankárovi, bolo 2:0.

Na začiatku druhej tretiny mali šance Bubela a Hohmann. Zaujal aj náprah Ďatelinku od modrej, keď puk po teči Surového putoval za Košarišťana. K tejto situácii však napomohla vysoká hokejka Lampera, takže videorozhodca gól neuznal. V 31. minúte už nemohol mať námietky, keďže v presilovke z medzikružia napriahol parádne Martin Andrisík a bol to jasný gólový zásah – 3:0. Liptáci hrozili iba v početnej výhode, ale na Lukáša nenašli recept Huna ani Kriška. V pätici mali hráči spod Urpína drvivý tlak, šance nevyužili najmä Hohmann, Bartánus a Ďatelinka.

Barani ani v tretej tretine nepoľavili z aktívnej hry. O gól sa snažil Hohmann, ale nebolo mu súdené skórovať. Podobne dopadol neskôr aj Lamper. Na opačnej strane mali dobré príležitosti Kriška a Uram, nepokorili však Lukáša. My sme nevyužili presilovku a keď sa rovnaká možnosť naskytla súperovi, stav sa už menil. Prihrávku Urama spoza bránky zužitkoval pred ňou pohotový Kriška3:1. V 54. minúte sme opäť hrali v oslabení, no naskytlo sa nám prečíslenie, po ktorom sa dostal do dvoch zakončení Bartánus, Košarišťan bol proti. V závere sa žiadna dráma nekonala, pretože nedisciplinovaní boli tentoraz hostia a v početnej výhode obstaral štvrtý bystrický zásah od modrej čiary Ivan Ďatelinka4:1.

Fakty o zápase:

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Góly: 11. Faille (Giľak, Delisle), 20. T. Surový (Rosandič, Brittain), 31. Andrisík (Hohmann), 57. Ďatelinka (Asselin)52. Kriška (Uram, M. Sukeľ)

Rozhodovali: P. Stano, Fridrich – Gegáň, Rojík, vylúčení 5:5, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 2157 divákov.

HC 05 iClinic: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Delisle, J. Brejčák, M. Rosandič, Mihálik, A. Sedlák – Lamper, T. Surový, Brittain – Hohmann, Bubela, Bartánus – Giľak, Faille, Asselin – Kabáč, Češík, Andrisík

MHk 32: Košarišťan – Nádašdi, Luža, Pacalaj, Suchý, Tabaček, Moravčík, Nemec, Mezovský – Kriška, M. Sukeľ, Uram – Rapáč, Paukovček, Koyš – Rud. Huna, Langhammer, J. Sukeľ – Števuliak, Piatka, Laco

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, autor víťazného gólu: „Súper bol húževnatý, takže sme radi za tri body. Zápas sme od začiatku mali pod kontrolou. Dôležité bolo, že sme dali v prvej tretine dva góly. Mikuláš totiž stále hrýzol. Musíme sa však pozerať hlavne na seba, pretože chceme herne smerovať niekde inde, než sa momentálne nachádzame. Toto bol len malý krôčik dopredu, ale nie je to ešte hokej, ktorý chceme hrať. Musíme na sebe makať ďalej.“

Martin Andrisík, autor nášho tretieho gólu v zápase: „Hralo sa mi výborne. Som rád, že som dostal šancu. S výkonom môžem byť spokojný, i keď v presilovke som viackrát zbytočne stratil puk. Dal som však gól a dúfam, že sa presadím aj v ďalších dueloch ak v nich dostanem príležitosť. Tento zápas sme odohrali ako tím dobre. Vyskytli sa síce aj nejaké chyby, no nechýba odhodlanie odstraňovať ich.“

Éric Faille, autor prvého nášho gólu: „Odohrali sme dobrý tímový zápas. Plnili sme herný plán, vyšli nám presilovky, v ktorých sme sa snažili nahadzovať puky na bránku a zakončovať. Myslím si, že nám to vyšlo podľa predstáv. Oslabenia sme taktiež zvládli, čo bolo tiež podstatné. Celkovo to bol z našej strany dobrý tímový výkon. Toto je dôležité víťazstvo. Podstatné je, že sme zachytili úvod stretnutia, ale stále sa musíme ešte zlepšovať.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Nebol to ľahký zápas. Súper bol nepríjemný až do konca, najmä v presilovkách. Mali sme dosť vylúčených hráčov, najmä po útočných fauloch. Mikuláš sme však príliš nepúšťali do brejkov, ale v niektorých situáciách nás podržal brankár. V druhej tretine sme mohli odskočiť na väčší gólový rozdiel, ale nevyužili sme šance. V závere hostia znížili na 3:1 a mali tam ďalšiu presilovku. Ustáli sme to však. Chlapcom musím poďakovať aj za bojovnosť, zblokovali veľa striel súpera. Momentálne nie sme v najlepšej pohode, no hráči tvrdo cez týždeň trénovali a do tohto zápasu dali o čosi viac ako v tých predošlých stretnutiach. “

Trénera Országha sme sa spýtali aj na pôsobenie Martina Belluša v tíme, keďže na tréningoch sa neobjavuje a aktuálne chýba aj na súpiske mužstva na oficiálnom webe klubu HC ´05: „Je to otázka na vedenie klubu, ale ako tréner môžem potvrdiť, že netrénuje s mužstvom už asi desať dní. Nie je zranený. Nechcem sa však k tejto otázke ďalej vyjadrovať.“

Pavel Paukovček, tréner L. Mikuláša: „Uprieť snahu a bojovnosť mojim hráčom nemôžem. Vytvorili si v tomto zápase viaceré sľubné šance, žiaľbohu ich nepremenili. Súper naše chyby, ktoré sme spravili, potrestal. Má predsa kvalitný a široký káder. My sa musíme vyvarovať do ďalších zápasov takýchto i malých chýb. Banskej Bystrici teda gratulujem k víťazstvu.“

1. Trenčín 64b, 2. Košice 58b, 3. Zvolen 57b, 4. B. Bystrica 52b, 5. Nitra 52b, 6. Poprad 45b, 7. Žilina 36b, 8. L. Mikuláš 31b, 9. N. Zámky 29b, 10. Detva 12b.

Autor: (job), Foto: Peter Rusko Photography (facebook)