Zreštaurovaný​ ​Obchod​ ​na​ ​korze​ ​k nám príde​ uviesť​ ​Zuzana​ ​Kronerová

KULTÚRA
1 /

obchod

V digitálne reštaurovanej verzii sa na plátna kín vracia oscarový film Obchod na korze. Snímka režisérskej dvojice Ján Kadár a Elmar Klos bola 20 rokov ukrytá v trezore a napriek tomu ostáva najúspešnejším filmom v dejinách slovenskej kinematografie.

Filmu patrí ocenenie z Cannes, cena Donatellov David a predovšetkým zlatá soška Oscara. Filmová snímka je tragickým podobenstvom o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia.

Vznikol na motívy novely Ladislava Grosmana. Komorný príbeh rozpráva o jednoduchom stolárovi, ktorému jeho švagor, miestny veliteľ Hlinkovej gardy, prihrá skrachovanú židovskú galantériu, aby mu nenarúšal kádrový profil.

Tóno Brtko sa tak ocitá medzi dvoma svetmi – čistým, nedotknuteľným svetom starej nahluchlej Židovky a svetom reality, symbolizovanej nezmyselnou drevenou Babylonskou vežou na námestí, oslavujúcou vládnuci režim.

Snímka z roku 1965 doteraz ako jediná vyniesla slovenskému tvorcovi najcennejšie filmové ocenenie – sošku Oscar v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Hlavné úlohy stvárnili slovenská legenda Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kaminská. Bez povšimnutia neostal ani ich výkon.

Z MFF v Cannes si v roku 1965 odniesli obaja zvláštne čestné uznanie. Dcéra herca Jozefa Kronera, herečka Zuzana Kronerová, príde zrekonštruovanú verziu filmu uviesť aj do Banskej Bystrice. Na jediné bystrické premietanie, ktoré sa uskutoční v pondelok 11. decembra vo Filmovom klube v Múzeu SNP o 19:00 hodine, donesie aj sošku legendárneho Oscara.

Zreštaurovanú kópiu filmu do slovenských kín prináša Asociácia slovenských filmových klubov v rámci Projektu 1. FB event: https://www.facebook.com/events/881672348674913/.

Zdroj: Slavo Sochor, Foto: archív a ilust.