Zápis na Tvorivé písanie a do DramaKlubu pri BDNR

KULTÚRA
0 /

babkove4

Tvorivé kluby pre deti a tínedžerov a tínedžerky, ktoré pri Bábkovom divadle na Rázcestí fungujú už 7 rokov, sa otvárajú aj v novej sezóne 2017/2018. Každý si môže vybrať ten svoj.

Tvorivé písanie

Záujmové kreatívne písanie pre všetkých, ktorých zaujíma divadlo a divadelné hry. Klub z pozície profesionálnej dramatičky a všestrannej divadelníčky, vedie lektorka Iveta Škripková, prostredníctvom rôznych kreatologických postupov.

„Venujeme sa rozvíjaniu pozornosti, vnímania rôznych podnetov a vnemov okolo nás, pracujeme so symbolmi, obrazmi, číslami, hrou slov a nevypovedaným v povedanom,” 

hovorí riaditeľka BDNR Iveta Škripková.

Písaniu sa venuje profesionálne, jej hry uvádza či uviedlo viacero slovenských divadiel. Tvorivému písaniu sa pani riaditeľka venuje od roku 2010, kedy sa Rázcestie zapojilo do európskeho projektu Platforma 11+. Iniciatíva sa venovala rozvíjaniu tvorivosti v tejto vekovej skupine, napr. tým, že ich podnecoval k písaniu divadelných hier. Pod jej vedením získali viaceré mladé autorky bystrického klubu významné ocenenia na celoslovenskej súťaži dramatických textov Dramaticky mladí.

Vzniknuté diela sú v závere sezóny verejne prezentované na scénickom čítaní dramatickej tvorby, ktoré sa uskutočňuje v spolupráci s DramaKlubom a hercami či herečkami

DramaKlub

Účastníci a účastníčky tohto klubu spoznávajú divadlo, zoznamujú sa sami so sebou, s javiskovým priestorom a tvorivo rozvíjajú svoje herecké danosti. Kreatívnou formou hereckých etúd a zmyslových cvičení sa pripravujú na záverečnú prezentáciu, ktorú robia spolu s členmi a členkami Tvorivého písania.

Klub vedie lektorka, dlhoročná herečka a bábkoherečka Divadla na Rázcestí Mária Šamajová:

„V DramaKlube sa snažíme podnecovať svoje zmysly (aj nezmysly) a fantáziu, nechať sa inšpirovať partnerstvom a stretávaním sa a samozrejme, naučiť sa počúvať reč, ktorou sa nám divadelné umenie prihovára.“

Mária Šamajová za svoje pôsobenie v divadle stvárnila široké spektrum ženských postáv v inscenáciách pre dospelé publikum a najrôznejšie charaktery v inscenáciách pre deti. Jej herecká interpretácia bola ohodnotená viacerými domácimi cenami.

Vedúcou DramaKlubu sa stala neplánovane v roku 2010, keď niektoré deti prihlásené do klubu Tvorivého písania zistili, že ich viac láka rozmanité osudy stvárňovať na javisku, než vymýšľať na papieri. Mimoriadne potešujúcou správou pre DramaKlub bolo prijatie jeho člena Jakuba Šveca na VŠMU v odbore činoherné herectvo!

„Je tam super, odporúčam. Je to zdraviu prospešné,” 

tvrdí Emília Skokanová, členka Tvorivého písania.

Zápis do kreatívnych klubov sa uskutoční vo štvrtok 14. septembra od 16:30 do 17:30 hod. v BDNR na Skuteckého 14. Vítaní sú všetci záujemci a záujemkyne o trávenie času v tvorivom kolektíve mimo školu. 

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR