Za extrémistické vyhrážky na Facebooku do väzenia, EÚ chce byť dôraznejšia

SPRÁVY
0 /

Facebook je verejne prístupné médium ako každé iné. Celé Slovensko pozná prípad extrémistu Dávida Kúrňavu, ktorý na internete ponúkal 25 eur za každého zastreleného utečenca a popieral holokaust. Na súde dostal za tri trestné činy spojené s extrémizmom trojročnú podmienku, ale pred televíznymi kamerami sa z toho smial…

Facebook sa stal mediálnym priestorom aj pre extrémistov

Netrvalo dlho a ďalší mladý extrémista za facebookové vyhrážky už skončil vo väzení. 24 – ročný Tomáš sa vlani v septembri na svojom FB profile vyhrážal smrťou ľuďom podporujúcim NATO. Vo svojej otvorenej nenávisti s vulgarizmami voči ľuďom s iným názorom pokračoval ďalej, kým neskončil na súde.

Nedávno slovenský súd vyriekol prelomový rozsudok, ktorý potvrdzuje jeho vinu za hanobenie rasy či etnickej skupiny a vyhrážanie sa smrťou. Mladík dostal súhrnný nepodmienečný trest 58 mesiacov, ktorý si odsedí v ilavskej väznici.

Za prelomový možno označiť tento rozsudok preto, lebo množstvo extrémisticky naladených ľudí u nás si ešte donedávna myslelo, že internet a sociálne siete sú na rozdiel od elektronických či tlačených otvoreným virtuálnym priestorom na slobodné šírenie akýchkoľvek informácií, bez osobnej zodpovednosti za ich obsah. Je to omyl, pretože aj vyhrážanie sa na internete je trestne stíhateľné, obzvlášť v čase teroristických hrozieb.

Sudca Okresného súdu v Novom Meste nad Váhom Ivan Pavlovič, ktorý o veci rozhodoval, k rozsudku povedal:

„Odsúdenému bol rozsudkom tunajšieho súdu uložený nepodmienečný súhrnný trest odňatia slobody za zbiehajúcu sa trestnú činnosť. Súhrnný trest sa ukladá v prípade viacčinného súbehu, a to za trestný čin, ktorý spáchal skôr.“

Zodpovednosť za nezodpovednosť

Mladík teda išiel do väzenia za vyhrážky na Facebooku i za svoju predchádzajúcu trestnú činnosť, ktorú sudca pred médiami nešpecifikoval. 24 – ročný Tomáš je typickým prívržencom slovenských extrémistov. Jozefa Tisa nazýva „jediným prezidentom Slovenskej republiky“. Podľa neho mainstreamové médiá vymývajú ľuďom mozgy.

Keď cez naše územie počas cvičenia NATO prechádzali americké vojská, sa Tomáš vyhrážal ich podporovateľom, že vystrelí mozog celej rodine človeka, ktorý to vymyslel. Aby sme si nemysleli, že sa jedná o ojedinelý prípad na Slovensku, stačí nazrieť na facebookové stránky prívržencov Kotlebovej strany ĽSNS aj v Banskej Bystrici. Nehovoriac o hejteroch a trolloch šíriacich nenávisť a zámerné konšpirácie na sociálnych sieťach. Všímať by si to mali aj samotní správcovia sietí.

V každom prípade tu máme novú trestnú činnosť 21. storočia vo virtuálnom priestore, voči ktorej musí štát nájsť pre svojich občanov účinnú obranu. Jednou z ciest je včasné odhaľovanie šíriteľov lži a nenávisti na internete, samozrejme aj s potrestaním vinníkov.

Ministri spravodlivosti krajín EÚ v Bratislave proti extrémizmu

V Bratislave sa ministri členských j krajín Európskej únie zúčastňujú dvojdňovej konferencie pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov. V spoločnom vyhlásení vyjadrili odhodlanie chrániť demokraciu, právny štát a ľudské práva s tým, že si uvedomujú príčiny radikalizácie. Zhodujú sa v tom, že spoločnosť by mala venovať pozornosť prenikaniu extrémistických tendencií a názorov do politiky, pretože môžu ohrozovať právne princípy a demokraciu.

„Problémom súčasnej Európy nie je len ekonomická a bezpečnostná situácia, ale aj príklon časti populácie k antisystémovým a extrémistickým subjektom. Dôležité je ale o týchto otázkach hovoriť a snažiť sa hľadať riešenia, aby sa nezopakovala situácia z minulého storočia, keď podobné externé a interné faktory viedli ku vzniku vtedajších totalitných režimov, za viac či menej tichého súhlasu demokratickej väčšiny,“

povedala na bratislavskom zasadnutí EÚ naša ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Za nárastom extrémistických a radikálnych síl vidia predovšetkým problém chudoby, getá, kde sa v rámci multikultúrneho sveta koncentrujú ľudia jedného náboženstva, myslenia či vyznania, ktorí nedokážu naplniť svoje ambície v súčasnom svete.

Napätie vyvolávajú aj obavy o bezpečnosť v časoch, keď Európa čelí terorizmu a migračným vlnám, a tiež informačná vojna. Proti týmto zdrojom musia členské štáty EÚ politicky aktívne bojovať a čeliť na všetkých frontoch.

Konferencie sa zúčastňuje aj člen Európskej komisie zodpovedný za vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics. Eurokomisár skonštatoval, že radikalizácia spoločnosti a extrémizmus sú zložitými spoločenskými javmi.

Autor: (dem), Foto: ilust.