Využite utorkový Deň otvorených dverí na banskobystrickom Krajskom súde

SPRÁVY
0 /

Bystričania i návštevníci mesta budú mať v utorok 25. októbra 2016 od 13:00 – 17:00 hod. jedinečnú možnosť vidieť historické priestory Krajského súdu v Banskej Bystrici na Skuteckého ulici č. 7.

Program Dňa otvorených dverí

Jednotlivé vstupy pre verejnosť budú každú hodinu o 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hod. Návštevníci sa dozvedia dôležité informácie o postavení, úlohách, organizácii a rozhodovacej činnosti súdov na Slovensku.

Zaujímavá bude prehliadka historickej budovy Krajského súdu. Uvidíte miestnosti vedenia súdu na čele s jeho predsedom Milanom Ďuricom a priestory pre súdnu porotu. Dostanete sa aj do zadržiavacej a pojednávacích miestností, ktoré je lepšie iba vidieť, ako sa do nich dostať za porušenie zákona. Je zaujímavé, že na Skuteckého ulici teraz sídlia tri súdy – krajský, okresný a špecializovaný trestný súd.

Budova Krajského súdu v Banskej Bystrici sa po piatich rokoch náročnej rekonštrukcie ukázala opäť v plnej kráse v decembri 2011. Vtedajšia (a zhodou okolností i súčasná) ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská k tomu uviedla:

„Po ministerstve kultúry má ministerstvo spravodlivosti azda najviac pamiatkovo chránených historických objektov na Slovensku. Z tohto dôvodu sú aj rekonštrukcie budov, ako je táto, veľmi náročné. Som rada, že sa nám to, napriek problémom s financovaním, podarilo dokončiť a Krajský súd v Banskej Bystrici môže sídliť v jednej dôstojnej budove.“

Historická budova Krajského súdu v Banskej Bystrici

História budovy bývalej Kráľovskej sedrie v Banskej Bystrici, dnes Krajského súdu, začala v období po Rakúsko – Uhorskom vyrovnaní, kedy vznikla potreba budovania nových objektov pre rozmáhajúcu sa uhorskú štátnu administratívu.

Masívna stavebná vlna z konca 19. storočia tak zasiahla aj Banskú Bystricu. 15. októbra roku 1898 sa začalo úradovať v novopostavenej súdnej budove, vystavanej podľa projektov budapeštianskeho architekta Istvána Kissa, ktoré sú na zachovaných origináloch datované rokom 1896. Spolu s väzenským areálom sa stala súčasťou novovznikajúcej reprezentatívnej mestskej ulice, ktorej základ položila výstavba vojenských kasární, zahájená roku 1891.

Výrazná budova palácového charakteru s typickým eklekticistickým architektonickým výrazom slúžila oddane potrebám justície viac ako jedno storočie, až do času jej aktuálnej rekonštrukcie. Večná otázka zločinu a trestu je pravdepodobne príčinou, že účel budovy sa nemenil, napriek viacnásobným štátoprávnym a politickým zmenám, ktoré táto dnes cenná architektonická pamiatka prežila. Zmeny sa odrážali len na pravidelných výmenách tabúľ s novým pomenovaním ulice, na ktorej stojí.

Pôvodne to bola Dr. Deák Ferencz utca, neskôr po vzniku 1. ČSR Súdobná ulica a na svoje si prišli aj Hitler so Stalinom, ktorých logicky v 60 – tych rokoch 20. storočia vystriedali obrancovia mieru. Dnešné pomenovanie ulice je pripomienkou významného slovenského maliara Dominika Skuteckého, ktorý tvoril v neďalekej rodinnej vile, aj keď nie priamo na tejto ulici.

Vydarená rekonštrukcia

Pri komplexnej rekonštrukcii sa využilo aj podkrovie, kde je teraz tridsať moderne vybavených kancelárií. Okrem nádherne zrekonštruovaných historických priestorov pojednávacích miestností (za pozornosť stojí najmä hlavná „porotka“) s kanceláriami predsedu a podpredsedu súdu, sú zaujímavé aj novozriadené priestory.

Je tu miestnosť zadržiavacích ciel spojená cez prepojovací most s neďalekým Ústavom na výkon väzby, špeciálna miestnosť pre výsluch chráneného svedka, informačné centrum pre klientov, ale aj elektronický dochádzkový systém pre administratívnych a technických zamestnancov či moderné technické vybavenie pojednávacích sál a kancelárií.

Okrem historickej fasády sú nádherne zrekonštruované kazetové stropy v hlavnej sále, ktoré budia dojem vykladaného dreva, ale ide o  kvalitnú pôvodnú štukatérsku prácu. Človek tu má niekedy pocit, že je skôr na nejakom zámku a nie na súde.

Podľa riaditeľa správy banskobystrického Krajského súdu Radoslava Lukaja v informačnom centre vybavia veľké množstvo návštevníkov, ktorí tak nemusia zaťažovať súdnych úradníkov a tí sa môžu venovať riešeniu konkrétnych prípadov. Tých na súde neustále pribúda.

Moderné kancelárie, ktoré sa podarilo vybudovať aj v podkroví, poskytujú zamestnancom potrebný komfort, aj keď niektorí boli zvyknutí na viac priestoru v predchádzajúcich budovách roztrúsených po meste. Na vysokej technickej úrovni sú aj pojednávacie miestnosti, vrátane zabezpečenia chráneného bezkolízneho prístupu obvinených vo väzbe či chránených svedkov.

Rekonštrukciu v rokoch 2006 – 11 urobila banskoštiavnická stavebná firma SimKor s.r.o., ktorá bola hlavným dodávateľom stavby. Na budove sa vykonali kompletné reštaurátorské a umelecko – remeselné práce, obnovili sa elektroinštalačné rozvody a osvetlenie, vodovodné a odpadové rozvody a inštalovali výťahy.

Zrekonštruovala sa strecha a nanovo vybudovalo podkrovie s kanceláriami. Najčitateľnejší je redizajn strešných rovín s kryštalickými vikiermi a novým materiálom – titánzinkovým plechom Celkové náklady na stavbu dosiahli výšku 7,5 milióna eur.

Kolektív banskobystrických architektov Igor a Eva Teplanovci spolu s Milošom a Katarínou Pivkovcami za vydarenú rekonštrukciu tejto historickej budovy vrátane interiérov dostal prestížne ocenenie medzinárodnej poroty 12. ročníka CE.ZA.AR. Hlavným dodávateľom reštaurátorských prác bol akademický sochár Ján Filo.

Autor: (tom), Foto: Ing. arch Teplan a ilustračné