Vianočná folklórna tržnica na Gymnáziu A. Sládkoviča  

KULTÚRA
0 /

Spoločenská sála Gymnázia Andreja Sládkoviča na Komenského 18 v Banskej Bystrici bude v sobotu 26.11.2016 od 17:00 hod. hostiť dva skvelé detské folklórne súbory. ktoré vystúpia na podujatí s názvom Vianočná tržnica.

Účinkujú deti zblízka i zďaleka –  Detský folkórny súbor Radosť z Banskej Bystrice a jeho hosť Detský folklórny súbor Maguráčik z Kežmarku.  Vstupné je 3 €.

Detský folklórny súbor RADOSŤ

Vznikol v septembri 1972. Dnes sa v ňom stretáva cca 120 detí vo veku od 4 do 16 rokov z Banskej Bystrice a okolia. Po skončení ZŠ odchádzajú do stredoškolských a VŠ súborov, aby pokračovali v tom, čo sa v Radosti naučili. Dlhodobým úsilím a dobrým prístupom k deťom sa tomuto kolektívu už 40 rokov darí držať súbor na dobrej úrovni a každý rok prijímať nových prívržencov detského ľudového umenia.

Súbor má tanečnú, spevácku a hudobno-inštrumentálnu zložku. Folklórny materiál čerpá z domácich oblastí Horehronia, Podpoľania, Liptova, Čierneho Balogu, Hontu a pre spestrenie aj z oblastí východného a západného Slovenska.Súbor uskutoční 20 až 30 vystúpení ročne a to buď samostatných alebo v komponovaných predstaveniach pri rôznych príležitostiach.

Okrem domácich festivalov v Likavke, Detve, Polomke, Heľpe, Červeníku, Ponikách, Veľkej Lehote či Zvolene účinkoval aj v zahraničí (Belgicko, Taliansko, Taiwan, Francúzsko, Španielsko, Švajčiarsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Juhoslávia, Bulharsko, Turecko, Ukrajina, Rumunsko, ČR, Veľká Británia, Macedónsko).

Zakladateľkou a dlhoročnou vedúcou DFS Radosť bola Elena Hlasicová. Od roku 2015 je umeleckou vedúcou a choreografkou súboru Zuzana Ružinská. Súčasnou tanečnou pedagogičkou DFS Radosť je Janka Prísažná.

DFS Maguráčik

Vznikol v roku 1975. Od svojho vzniku sa pravidelne venuje výchove detí k folklóru hlavne zbieraniu a interpretácii tradičných zvykov, hier, piesni a tancov goralov žijúcich pod Tatrami v okolí mesta Kežmarok. Jeho vzorom a pomocníkom je staršia Magura, ktorá prispela k jeho vzniku a ktorej vychováva tanečníkov a hudobníkov.

Počas svojej existencie sa Maguráčik zaradil medzi popredné súbory na Slovensku o čom svedčí celý rad ocenení a medailí. Účinkoval na najznámejších domácich festivaloch, prehliadkach a súťažiach a je laureátom detského folklórneho festivalu v Prešove z roku 1985 a mnohonásobným účastníkom tohto festivalu, ktorý sa porada každoročne. Vo svojich radoch združuje detí kežmarských základných škôl i talenty z okolia. Maguráčik vychoval aj množstvo výborných interpretov.

Maguráčik každoročne účinkuje na rôznych najvýznamnejších prehliadkachfestivaloch vystúpeniach doma i za hranicami. Účinkoval v Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Ukrajine, Česku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Grécku, Rakúsku a Litve. Niekoľkokrát spolupracoval so Slovenskou televíziou i rozhlasom.
Je jedným z organizátorov Medzinárodného festivalu krojovaných bábik v Kežmarku.

Vedúcimi súboru sú Anna a Juraj Švedlárovci. Vedúcou ľudovej hudby je  Iveta Pavlíková

Zdroj: DFS Radosť a Maguráčik, Foto: ilust.