Verejná knižnica M. Kováča na Fončorde uvádza ďalší film s audio komentárom

KULTÚRA
0 /

Po mesiaci vás  pobočka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča na Fončorde knižnica pozýva na premietanie filmu s audio komentárom. Na Jilemnického 48 to v pondelok 25. júla 2016 o 14:00 hod. bude film „Fair Play“.

Film režisérky Andrey Sedláčkovej

Dej filmu sa odohráva v osemdesiatych rokoch minulého storočia v Československu. Mladučká šprintérka Anna (Judit Bárdos) se stáva členkou Strediska vrcholového športu. Jej matka (Anna Geislerová) a tréner (Roman Luknár) dúfajú, že splní kvalifikačný limit a postúp na olympijské hry. Vybočením zo sveta tvrdého športového drilu je pre Annu iba milostný vzťah s Tomášom (Ondřej Novák).

Anne začnú bez jej vedomia podávať anabolické steroidy. Jej výkonnosť stúpa, objavujú sa však aj prvé zdravotné problémy. Anna sa o nedovolených prípravkoch dozvedá pravdu a napriek tomu, že v hre je jej účasť na olympiáde, hodlá ďalej trénovať bez nich. Jej matka však dúfa, že Anna účasť na olympijských hrách využije k emigrácii a rozhodne sa jej anaboliká pod rúškom neškodných vitamínov aplikovať tajne….

Film: „Fair Play“ režírovala v roku 2014 : Andrea Sedláčková (audio komentár: Karol Trnka, n.o.). Po premietaní filmu on – line beseda s hosťami:

Andrea Sedláčková – režisérka filmu

Silvia Panáková – slovenská producentka

Moderátor besedy – Mgr. art. Karol Trnka

Priamy prenos besedy bude na internetovej stránke  http://trnka.biz/. Vstup na premietanie filmu je voľný pre všetkých.

Audio komentár a jeho význam

Verejná knižnica Mikuláša Kováča v rámci svojho poslania sprístupňovať kultúru aj znevýhodneným skupinám občanov, zahajuje vo svojej  komunitnej  pobočke na Fončorde (Jilemnického ulica 48) premietanie filmov s hlasovým komentárom pre slabozrakých a nevidiacichKnižnica sa inšpirovala prácou Oddelenia  pre nevidiacich a slabozrakých Mestskej knižnice v Bratislave, ktorá filmy s audio komentárom premieta už od januára 2011.

Audio komentár umožňuje nevidiacim a slabozrakým zmierniť dôsledky ich postihnutia v každodennom živote, predstavuje kompenzáciu ich znevýhodnenia a uľahčenie ich prístupu k audiovizuálnym médiám, ku kultúre. Je potrebné zdôrazniť, že v prípade tohto projektu nejde o jednorazové podujatie či akciu ale o začiatok novej éry sprístupnenia audiovizuálnej kultúry nevidiacim a slabozrakým.

Táto technológia prináša so sebou úplne novú možnosť zamestnania a spoločenského uplatnenia pre nevidiacich a slabozrakých, ktorí budú mať možnosť absolvovať vzdelanie v tejto oblasti a aktívne sa zúčastňovať na tvorbe audio komentára.

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: ilust.