Úprava prameniska Bystrice pod Kráľovou studňou

SPRÁVY
2 /

Slovenský vodohospodársky podnik š.p. OZ Banská Bystrica sa v spolupráci s mestom Banská Bystrica už dlhšiu dobu snaží upraviť pramenisko riečky Bystrica pod Kráľovou studňou, ktorá sa vlieva do Hrona na Huštáku. Malo by tu vzniknúť pamätné miesto.

Prameň Bystrice pod Kráľovou studňou

Bystrica  je pravostranným prítokom Hrona. Má dĺžku 22,9 km a je tokom III. rádu. Pramení vo Veľkej Fatre, v podcelku Hôľna Fatra pod Kráľovou studňou (1 384 m n. m.) v nadmorskej výške okolo 1 260 m n. m.

Viacerí  si prameň Bystrice mýlia s prameňom Kráľova studňa, ktorý sa nachádza tiež v masíve Krížna, ale o niekoľko stoviek metrov ďalej. Pramenisko Bystrice je v čase sucha nenápadné, prejavuje sa najmä v čase zrážok. Mokrade sa stali miestom napájania pasúceho sa hovädzieho dobytka, čo ho poškodzuje. Neupravenému pramenisku neprospieva ani blízky turistický chodník.

Preto investor SVP š.p., OZ Banská Bystrica sa rozhodol pre úpravu prameniska s ochrannou drevenou terasou, ktorú chcel otvárať tohto roku pri príležitosti 50. výročia svojho založenia. Mesto Banská Bystrica podporuje zriadenie dôstojného miesta okolo prameňa toku ústiaceho do Hrona s jeho historickým i turistickým významom. Riečka Bystrica  preteká viacerými katastrami  vrátane obce Dolný Harmanec, takže má nepochybne širší regionálny význam.

Projekt drevenej terasy okolo prameňa Bystrice

S myšlienkou na revitalizáciu prameniska Bystrice prišiel pred piatimi rokmi Bystričan Dušan Kováč:

S priateľmi sme sa snažili otvoriť širšiu diskusiu odborníkov i laickej verejnosti na tému, akú podobu má mať v budúcnosti toto miesto, ktoré je pre Banskú Bystricu i celý región veľmi  významné. Prameň Bystrice ostal v minulosti úplne zabudnutý. Nám sa ho podarilo nájsť až podľa historických máp z Rakúsko  – Uhorska a po následných konzultáciách s odborníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku z Banskej Bystrice, s ktorými  sme začali pracovať na jeho revitalizácii.“  

Technicko – prevádzkový námestník riaditeľa SVP š.p. OZ Banská Bystrica Ing. Martin Rybár o investičnom zámere hovorí:

„Pramenisko je častou zastávkou domácich aj zahraničných turistov, je aj dôstojným miestom získania aspoň základných informácií o tejto významnej riečke tvoriacej významnú časť kostry celého Pohronia. Návrh modernej atypickej koncepcie úpravy prameniska od bystrického architekta Vladimíra Tomalu, napriek našej podpore, sa spočiatku nestretol s pochopením u všetkých  zainteresovaných subjektov, ale na projekte sme ďalej pracovali. Z môjho pohľadu akékoľvek kultivované miesto, aj keď sa nachádza na území Národného parku, je pre krajinu a ľudí v nej žijúcich prínosom, nie príťažou.“

Podľa projektu by sa pohyb ľudí usmerňoval k pramenisku cez drevenú lávku vytvorenú z miestnych prírodných materiálov. Lávka by umožňovala voľné pretekanie vody z prameňa medzi veľkými kameňmi, ktorých úlohou je zvyšovanie vlhkosti v pramenisku počas obdobia sucha.

Drevené zábradlia okolo terasy nad prameniskom by ho chránili a zabraňovali vstupu dobytka. Zároveň by sa tu osadili drevené lavičky pre návštevníkov s informačnými tabuľami označujúcimi prameň Bystrice s jeho históriou. Poskytovali by aj informácie o miestnej flóre a faune, keďže sa nachádza v Národnom parku Veľká Fatra s vyšším stupňom ochrany. Pramenisko sa tak v budúcnosti môže stať  miestom oddychu a dotyku ľudí s históriu i prírodou.

Primátor mesta Ján Nosko k úprave prameniska Bystrice pre náš portál uviedol:

„Mesto Banská Bystrica podporuje tento zámer Slovenského vodohospodárskeho podniku, pretože každý prameň by mal byť riadne označený. Vybudovaním drevenej terasy okolo prameniska Bystrice, ktorá sa v našom meste vlieva do Hrona, sa zároveň zatraktívni tento priestor pod  Kráľovou studňou pre turistov. Napokon je to jedna z pamätihodností Banskej Bystrice.“ 

Slovenský vodohospodársky podnik š.p., OZ Banská Bystrica  22. decembra 2015 podal návrh na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby, ktorý neskôr doplnil o požadované doklady.  V súčasnosti sa čaká na vydanie územného rozhodnutia obcou Dolný Harmanec, do ktorej katastra pramenisko Bystrice patrí.

Autor: (tom), Foto: Kráľova studňa a vizualizácie