Trojnásobná nezávislá poslankyňa dva týždne po voľbách vstúpila do strany

SPRÁVY
15 /

Nedávno sme komentovali povolebnú situáciu v budúcom krajskom zastupiteľstve po regionálnych voľbách 4. novembra, do ktorého sa dostalo 22 nezávislých poslancov. Zároveň sme tvrdili, že „nezávislí“ pri vytváraní poslaneckých klubov vonkoncom nepredstavujú také jednoliate zoskupenie, ako SMER-SD (15 poslancov) či SMK (5).

Od volieb uplynuli necelé dva týždne a z novozvolenej nezávislej krajskej poslankyne Viery Dubačovej sa stala členka novej politickej strany Spolu – občianska demokracia poslanca NR SR Miroslava Beblavého, ktorý bol predtým v SDKÚ-DS. Obaja veria, že strana bude úzko spolupracovať s Progresívnym Slovenskom.

Do nového zastupiteľstva BBSK sa dostala  divadelná režisérka, aktivistka a filantropka Viera Dubačová  ako NEKA. Zároveň je poslankyňou mesta Banská Bystrica za nezávislých občianskych aktivistov Banskobystrickej alternatívy a nezaradenou poslankyňou NR SR (predtým OĽaNO).

Samotná Dubačová k svojmu zvoleniu do tretieho zastupiteľstva povedala:

 „Veľmi si vážim mandát a dôveru voličov i dôvody, pre ktoré ma volili. Práca v regionálnej a celoštátnej politike má svoje obsahové prepojenia, na základe ktorých aj pracujem v NR SR. Predkladala som a aktuálne s kolegami aj predkladáme návrhy v súvislosti so zákonom o obecnom zriadení a VÚC. Určite však nie som zberateľkou funkcií. Nemá význam vzdávať sa teraz na posledný rok funkčného obdobia tohto mandátu a uvoľniť tak priestor kandidátovi koalície strán SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS.”

 Okrem troch verejných volených funkcií bude teda aj straníčkou. Otázkou je, čo si má o tom myslieť volič nezávislých kandidátov, ktorí si hneď po voľbách prezlečú stranícky kabát. Je to fair? Na to si musia odpovedať tí, ktorí volia NEKA.

Podobný prípad sa stal po komunálnych voľbách 2014 v meste Banská Bystrica. Politológ a čerstvý prorektor UMB Martin Klus sa dostal do mestského zastupiteľstva ako nezávislý s heslom „prvé mesto bez vplyvu politických strán“. Krátko po voľbách sa stal tímlídrom SaS a vzdal sa postu prorektora.

Na Slovensku väčšinový volebný systém nebráni tomu, aby sa „nezávislí“ stávali multifunkčnými verejnými činiteľmi pod rôznymi politickými značkami. Pokiaľ to nevadí voličom, tak budú mať aj „nezávislí straníci“ stále navrch pred zástupcami štandardných politických strán. Nazýva sa to aj „politický guláš“…

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné