Tretie pódium pre Paulínu Fialkovú, siahala už na prvenstvo, Nasťa Kuzminová piata

1 /

Perfektnú reklamu Slovensku spravili v sobotu v stíhacích pretekoch žien v rámci Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene banskobystrické biatlonistky. Dvadsaťšesťročnú Paulínu Fialkovú prekonala iba víťazná Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Piate miesto patrilo Anastasii Kuzminovej.

Paulína Fialková finišovala v stíhacích pretekoch 2. kola Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene na druhom mieste len 1,5 sekundy za víťazkou Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou. Tretia skončila Talianka Dorothea Wiererová. Tá stratila na 10 km trati 2,8 sekundy. Úspech slovenského biatlonu zvýraznila piata Anastasia Kuzminová (+13,3).

Paulína na strelnici minula dva terče. Napriek tomu vyrovnala svoj najlepší individuálny výsledok v kariére. Druhá bola takisto v záverečných pretekoch vlaňajšej sezóny v pretekoch s hromadným štartom v ruskom Ťumeni. Po prvej bezchybnej položke poskočila zo siedmej štartovacej pozície na štvrtú. Po druhej ‚ležke‘ už viedla Fínka Mäkäräinenová. Naša Fialková, znovu bezchybná na strelnici, sa posunula na druhú priečku a na trati následne išla do čela pretekov. Na tretiu položku prišla ako prvá! Na nej chybovali prvé štyri pretekárky, bezchybná bola iba Poľka Monika Hojniszová, no i tá sa musela napokon zaradiť za vedúcu našu Duklistku.

Záverečná streľba vyšla najlepšie opäť Hojniszovej. Paulína Fialková druhýkrát netrafila (znovu prvú ranu tak ako na predchádzajúcej ´stojke´), rovnako raz minuli prenasledovateľky Mäkäräinenová, Wiererová a Kuzminová. Tieto štyri ženy sa pustili do prenasledovania vedúcej Poľky, ktorá bežecky zaostávala a nevyšlo jej miesto ani na bedni. Na poslednom úseku sa tak do čela dostala Fínka a vedenie už nepustila až do cieľa. Našej Paulíne patrila napokon druhá priečka, keď odrazila nápor Wiererovej. V cieli pre RTVS povedala:

„Zo začiatku som sa cítila veľmi komfortne, lebo som mala výborne pripravené lyže. Dosť som sa na nich vozila a hlavne som si povedala, že musím ´ležky´ zvládnuť čisto, aby sa dalo pretekať vpredu. Keď sa mi to podarilo, začala som tvrdo ´makať´ a prišli potom aj chyby na strelnici. Veľa dievčat tam však dnes chybilo, takže ma to až tak nebolelo a mohla som sa v závere pobiť o pódium.“

Nasťa Kuzminová štartovala z desiatej priečky a po prvej bezchybnej streľbe bola tretia. Na druhej ´ležke´ po prvej chybe klesla na piate miesto a rovnako jednu chybu vyrobila naša naturalizovaná Bystričanka i na tretej položke v stoji, patrila jej teda 6. priečka. V záverečnej štvrtej streľbe minula Kuzminová opäť jeden terč, bola piata, no nestrácala veľa na vedúcu Poľku a ani pretekárky pred ňou. Bežecky však na súperky nestačila, takže sa dopredu neposunula a do cieľa prišla na piatej pozícii. Ide o Nastine najlepšie umiestnenie v tejto sezóne, s čím bola pred mikrofónom RTVS spokojná:

„Dnes to bolo výborné. Bežecky som to v úvode dobre rozbehla, preto mi možno v závere chýbali sily. Videla som v poslednom kole dievčatá pred sebou, ale nedokázala som ich už dobehnúť. Streľba bola solídna, ale stále mi tam aspoň jeden terč nepadne. Myslím si, že dnes to bol skôr vplyv moci, tak som veľmi chcela a náhlila som sa. Posun dopredu má však veľmi potešil.“

Výsledky SP Hochfilzen – sobota:

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 30:53,1 min (3), 2. Paulína Fialková (SR) +1,5 s (2), 3. Dorothea Wiererová (Tal.) +2,8 (4), 4. Monika Hojniszová (Poľ.) +8,7 (0), 5. Anastasia Kuzminová (SR) +13,3 (3), 6. Lisa Vittozziová (Tal.) +20,2 (3), … 51. Ivona Fialková (SR) +4:28,4 min (5).