Tajomstvá medeného mesta v podzemí ukryté s R. Senčekom a P. Hrončekom

KULTÚRA
0 /

Stredoslovenské múzeum aj v mesiaci júl pozýva všetkých záujemcov na Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou. Už túto stredu 27. júla 2016 o 17:00 hodine porozprávajú návštevníkom Thurzovho domu o tajomstvách, ktoré ukrýva podzemie medeného mesta, Richard Senček a Pavol Hronček.

Knižná novinka o podzemí Banskej Bystrice

Ako prvá ponúka ucelený pohľad na problematiku podzemia jedného mesta, a to nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe V apríli tohto roku bola do života slávnostne uvedená kniha autorského tandemu – Richard SenčekPavol Hronček s názvom Podzemie Banskej Bystrice a okolia.

Výsledkom viac ako šesťročnej trpezlivej práce je množstvo zaujímavých informácií, doposiaľ nepublikovaných fotografií a máp na takmer 350 stranách. Čitatelia spoznajú  historické podzemie Banskej Bystrice a okolitých obcí, ich podzemných úkrytov, pivníc a zákutí.

Krypta pod kostolom sv. Františka Xaverského

Jednou z kapitol, ktorá vzbudzuje v Banskobystričanoch množstvo otázok, je história krypty pod Kostolom sv. Františka Xaverského, ktorú cirkev sprístupňuje len pri výnimočných príležitostiach. Krypta bola postavená a vysvätená v roku 1715 a pôvodne slúžila jezuitom. Posledný odpočinok v nej našlo viac ako 40 členov rádu, ale aj významných cirkevných hodnostárov a mysliteľov.

„Viacero krýpt sa nachádza aj pod Kostolom Nanebovzatia Panny Márie, tie však nie sú prístupné,“

zdôrazňuje historik Richard Senček.

Podzemie medeného mesta s okolím

Jedna z banskobystrických legiend spomína, že kat sa pred popravami prezliekal v miestnosti domu na Lazovnej ulici, kde dnes sídli zrekonštruované zariadenie sociálnych služieb. Práve odtiaľ mal prechádzať podzemnou chodbou za odsúdenými. Podľa Richarda Senčeka je táto legenda pravdivá len sčasti, pretože zatiaľ čo existencia katovej izby sa potvrdila, podzemná chodba nebola nikdy objavená.

Autori knihy dôkladne zmapovali nielen podzemie samotného medeného mesta, ale aj jeho okolia. K najzaujímavejším z nich patrí podzemie Ľupčianskeho hradu, s ktorým sa spája množstvo legiend. Tajné chodby mali ústiť na viacerých miestach blízko obce a slúžiť predovšetkým ako únikové cesty z hradu. Hoci sa zatiaľ potvrdila existencia len jednej z nich, aj tento objav možno považovať za skutočne majstrovské dielo našich predkov.

Napriek tomu, že s mestom pod Urpínom sa od nepamäti spája množstvo rozmanitých legiend a mýtov o rozsiahlom podzemí a spletitých katakombách, publikácia je zatiaľ prvá svojho druhu, a to nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách.

„Návštevníci Stredoslovenského múzea sa o tajomstvách ukrytých v podzemí medeného mesta dozvedia počas Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou už túto stredu v Thurzovom dome,

pozýva na stretnutie riaditeľ SSM Roman Hradecký.

Nasledujúce dátumy si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

31. 8. 2016 o 17:00 hod. Katarína NÁDASKÁ: Mágia v ľudovej kultúre Slovenska

28. 9. 2016 o 17:00 hod. Milan KOVÁČ: Záhady starých Mayov – Pyramídy v pralese očami slovenských vedcov.

26. 10. 2016 o 17:00 hod. Peter MICHALICA: O spočuteľnení Slovenska – Skúsenosti a zážitky pri šírení slovenskej hudby vo svete

30. 11. 2016 o 17:00 hod. Branislav KOVÁR: Kolapsy starovekých civilizácií – Môžeme sa poučiť?

plagat SSM

Zdroj: SSM BB, Foto: Mirka Chabadová a archív