Štyri aprílové výzvy pre župana Mariana Kotlebu

SPRÁVY
7 /

urad bbsk

Do novembrových regionálnych volieb zostáva necelých osem mesiacov a pozornosť verejnosti i médií sa sústreďuje na Banskobystrický samosprávny kraj. Do súboja o post župana sa zatiaľ prihlásilo sedem vyzývateľov Mariana Kotlebu, pričom v apríli pred Veľkou sa predstavili novinárom  štyria vážni kandidáti, ktorých vystúpenia sme monitorovali

Martin Klus

Prvým z nich bol poslanec NR SR Martin Klus (SaS), ktorého ako spoločného kandidáta SaS a OĽaNO – NOVA v Bratislave predstavil predseda liberálov Richard Sulík.

36 – ročný Martin Klus zdôraznil, že mu záleží na rozvoji BBSK, preto práci preň mieni obetovať všetko svoje úsilie:

„Náš kraj musí začať opäť fungovať. Potrebuje rozvoj, investície aj podporu turistiky. V prípade svojho zvolenia chcem urobiť komplexný personálny i finančný audit a tiež prijať opatrenia, ktoré z Banskobystrického kraja urobia výkladnú skriňu transparentnosti, ktorý dnes ňou nie je.“

O Klusovej podpore ďalších strán sa rokuje. V prípade, že bude zvolený za župana, vzdá sa mandátu poslanca NR SR. V súčasne je aj poslancom mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, do ktorého v roku 2014 kandidoval ako nezávislý a krátko po svojom zvolení vstúpil do SaS.

 Ján Lunter

 Rodák z Telgártu a zakladateľ firmy Alfa Bio, ktorý doposiaľ nebol v žiadnej strane, predstavil v bystrickej Záhrade základné piliere svojho programu „Pre dobrý kraj“. Ako župan sa chce venovať len práci pre kraj a sústredí sa  najmä na vytváranie takých podmienok v kraji, ktoré podporia vznik pracovných miest.

Tak, ako pri podnikaní, aj ako župan sa budem inšpirovať osvedčenými a fungujúcimi vzormi. Pre podnety pritom netreba chodiť ďaleko do zahraničia, dobré príklady sa nájdu aj na Slovensku. Aby sme však tieto úspešné príklady aj zaviedli do života, potrebujeme na krajskom úrade manažment, ktorý skutočne rozumie tomu, čo robí. Pre mňa ako župana bude rozvoj kraja na prvom mieste,“

povedal Lunter na tlačovej besede.

66 – ročný Ján Lunter s veľkým rodinným príbehom v spojení s úspešnou firmou sa  bude opierať hlavne o podporu občianskych aktivistov (v Banskej Bystrici o Banskobystrickú alternatívu) ale pokiaľ sa politické strany stotožnia s jeho programom bez toho, aby mu dávali nesplniteľné požiadavky, tak prijme podporu každej demokratickej strany. Kampaň si financuje z vlastných zdrojov a zo zbierky medzi fyzickými osobami.

Stanislav Mičev

Generálny riaditeľ Múzea SNP, mestský poslanec a historik z Banskej Bystrice sa bude uchádzať o voličskú podporu v kampani pod heslom „Som za nový život pre kraj“ ako občiansky kandidát.

„Mojou prioritou je obnoviť dôveru v Banskobystrický samosprávny kraj a prinavrátiť do neho otvorenú komunikáciu, zodpovednosť a odbornosť. Chcem sa zamerať na obnovu ciest II. a III. triedy, pretože BBSK za posledné roky v porovnaní s inými krajmi opravil najmenej ciest. Zameriam sa aj na oblasť verejnej dopravy. Som pripravený aj s odborným tímom spracovať dôležité investičné projekty pre kraj a uchádzať sa o eurofondy, ku ktorým toto vedenie svojou nekompetentnosťou zahatalo prirodzenú cestu,“

 uviedol Mičev na stretnutí s novinármi v Národnom dome.

59 – ročný Stanislav Mičev sa nevyhýba otvorenej konfrontácii so súčasným županom Marianom Kotlebom, ktorého  vyzval na verejnú diskusiu o riadení kraja, nie o ideológii, ktorú presadzuje. Ako profesionálny historik sa nemôže stotožniť s tým, ako niektorí ľudia s extrémistickými názormi  spochybňujú obdobie II. svetovej vojny a SNP.

 Svoju kampaň financuje z vlastných zdrojov (zobral si pôžičku 20.000 eur) a zverejní svoj bankový účet, na ktorú mu môžu prispievať jeho podporovatelia z radov fyzických osôb.  čo bude zverejňovať na transparentnom účte.  Ak ho oslovia, neodmietne podporu ktorejkoľvek demokraticky orientovanej politickej strany bez ohľadu na to, či je pravicová alebo ľavicová.

 Ivan Saktor

Dlhoročný prezident  Konfederácie odborových zväzov  a bývalý primátor mesta  Banská Bystrica, kandiduje ako nestraník na funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.  Vo svojej kampani, ktorú si financuje z vlastných zdrojov, sa sústredí na zvýšenie záujmu obyvateľov o voľby, činnosť a zmysel existencie VÚC.  Chce využiť svoje praktické skúsenosti a vplyv, ktorý stále má po dlhoročnej verejnej činnosti. Do volieb neprijme podporu žiadnej politickej strany.

„Reformy totálne zastali. Sme na pol ceste. Chcel by som dosiahnuť, aby účasť v nastávajúcich voľbách bola reprezentatívna, a to cez 40 % oprávnených voličov nášho kraja. Toto však nedosiahneme rečami o krompáčoch a lopatách. Takto to nefunguje“

vyhlásil Saktor na tlačovej besede v Kúrii.

62 – ročný  Ivan Saktor je pripravený vytvoriť  konkrétny tlak smerom k vláde SR v súvislosti so stratami pri využívaní európskych fondov v BB kraji v uplynulých štyroch rokoch. Jeho cieľom je, aby sa milióny stratených financií z uplynulého volebného obdobia vrátili v plnej miere pretože občania kraja nemôžu byť trestaní za to, čo sa tu dialo.

Za kľúčovú považuje aj reformu rozpočtu kraja, predovšetkým  v súvislosti s navrátením kompetencií štatutárom  domovov sociálnych služieb, domovov dôchodcov a ďalších organizácií  zriadených VÚC – stredné školstvo, kultúra, regionálne nemocnice či údržba ciest II. a III. triedy.

Zatiaľ poznáme osmičku uchádzačov  o post predsedu BBSK

Ďalšími kandidátmi na bystrického župana, ktorí svoju účasť v novembrovom volebnom súboji o tento post potvrdili už skôr, sú Igor Kašper (nezávislý), Milan Urbáni (SMS) a Martin Juhaniak (nezávislý). Súčasný župan Marian Kotleba (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko) zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne nepotvrdil, ale s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote bude chcieť obhájiť svoju pozíciu štatutára Banskobystrického samosprávneho kraja.

 

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustr.