V stredu večer uvidíme na oblohe jedinečný úkaz – Modrý Mesiac (Blue Moon)

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Už druhý spln v tomto mesiaci pripadne na stredu 31. januára. Podobná udalosť sa nazýva Blue Moon (Modrý Mesiac).  Zhodou okolností práve v tento deň nastane aj zatmenie Mesiaca, čo nám prinesie úžasné pohľady na večernú oblohu.

Mesiac sa totiž ocitne na rovnakej priamke so Slnkom a Zemou a mal by byť v úplnej tme, no akonáhle naň prestane prichádzať akýkoľvek slnečný lúč, stane sa niečo úžasné. Moci sa chopí odraz lúčov od našej planéty, ktoré pristanú na čiernom Mesiaci a z nášho prirodzeného satelitu urobia jasnočervenú guľu.

Tú je najlepšie pozorovať v Austrálii či na Aljaške, no pri východe Mesiaca vidno zatmenie aj zo Slovenska či okolitých krajín. Mesiac sa nad obzor dostane o 16:40 hod., kedy už bude pološero a zatmenie bude možné zreteľne sledovať niekoľko nasledovných minút aj voľným okom. V stredu 31. januára má byť na väčšine nášho územia polooblačno. Naposledy sa takáto kombinácia odohrala 31. marca v roku 1866.

Pomenovanie tohto prírodného úkazu celkom nezodpovedá realite. Mesiac býva sfarbený do modra len výnimočne, spôsobujú to častice prachu a dymu. Zriedkavú udalosť označuje fráza v angličtine slovným spojením „once in a Blue Moon“. Práve tak vzniklo pomenovanie tohto úkazu. Druhému splnu v mesiaci sa pripisuje zvláštny význam a magická sila.

Autor: (dem), Foto: ilust.