Prečo sme tak rozhodli?

Blog
3 /

Jednou z najdôležitejších úloh BBSK je starať sa o cesty druhej a tretej triedy. Peňazí je zúfalo málo. Veď o eurofondy sme prišli. Konkrétne v prípade ciest o 40 miliónov.

Robiť však treba. V návrhu rozpočtu boli cca dva milióny. Vieme však, že zase bude rezerva, lebo mnohé akcie sa neuskutočnili. Odsúhlasilo sme 5 miliónov na cesty navyše. Čo, samozrejme, tiež nestačí. Musíme sa však zakrývať takou perinou akú máme. S tým, že keď príde čas rozdeľovania prebytku, potom peniaze odobraté na prímestskú dopravu jednoducho vrátime. Veď je to len časť prostriedkov na autobusovú dopravu. Začiatkom leta budú späť.

Prečo? Keď sa začiatkom leta odsúhlasuje prebytok rozpočtu na cesty, nastáva čas verejných súťaží. A až potom robenie ciest. Vytvára to stres pri tvorbe cien, ale aj pri realizácii.

Z ciest, ktoré sa robili , budeme veľmi pozorne sledovať napríklad tú, ktorá vedie od Táľov na Srdiečko. Bola vysúťažená zázračne lacno a samotní robotníci prácu hodnotili negatívne. Uvidíme, čo bude na jar.

Cesta na Strelníky je nateraz urobená tak, že nie sú upravené krajnice. A tak je úzka pri stretávaní áut. Cestu v Ľubietovej dokončovali asfaltéri 12. decembra. V deň, počas ktorého mrzlo. Aká bude kvalita takejto práce?

Našim zámerom je, aby sa súťažilo hneď od začiatku roka a aby sa robilo už na jar. SAD rozhodne o nič nepríde.

Škoda, že predseda Banskobystrického samosprávneho kraja to nepochopil a už vyhlasuje, že takto upravený rozpočet nepodpíše. Iste, mysleli sme aj na to. Už počas pondelkového zastupiteľstva v Hontianskych Nemciach sa zbierali podpisy na mimoriadne, ktorého úlohou bude prelomiť odmietanie predsedu VÚC.

Je to jednoduché, čitateľné a už dnes vieme, že prebytok bude. Bude aj viac času sústrediť sa na kvalitu a výber ďalších úsekov ciest.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka