Pozor zmena – zo soboty na nedeľu prechádzame na zimný čas!

SPRÁVY
0 /

zimny cas1

Ako je v našich končinách zvykom, na rozhraní októbra a novembra prechádzame na zimný čas. Zo soboty na  nedeľu 29.. októbra sa ručičky hodiniek posunú z 3:00 na 2:00 hodín. Prakticky to znamená, že sa vyspíme o hodinu viac.

 Letný a zimný čas

V podstate sa teraz vraciame do normálneho stredoeurópskeho času. Na letný čas prejdeme zasa 25. marca 2018. Dôvodom jeho zavedenia bolo ušetriť elektrickú energiu, ktorá by sa minula na osvetlenie domácnosti. Väčšina ľudí je totiž aktívnejšia večer.

Letný čas je označenie systémovej úpravy merania času, pri ktorej sa v letných mesiacoch roku nepoužíva čas daný príslušným časovým pásmom, ale ten, ktorý je o určitú dobu (obvykle o 1 hodinu) posunutý dopredu.

História zmeny času

Princíp podobný letnému času spomenul už Benjamin Franklin v roku 1784.  Nechcel však zaviesť skutočnú zmenu času, ale aby ľudia chodili spať skôr, čím by lepšie využili denné svetlo. Prvý návrh na oficiálne zavedenie letného času dal londýnsky staviteľ William Willet v roku 1907 v eseji „The Waste of Daylight“ (Mrhanie denným svetlom). V praxi bol letný čas prvý krát zavedený v roku 1916 v niekoľkých európskych krajinách.

Na území Slovenska sa  zaviedol letný a zimný čas počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa stredoeurópsky letný čas uplatňuje každý rok.

Dĺžka SELČ sa od roku 1996 aj na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie na sedem mesiacov. Upravuje to nariadenie vlády. Po niekoľkých rokoch sa ustálilo pravidlo, že letný čas sa začína posledný marcový víkend (zo soboty na nedeľu) a končí posledný októbrový víkend, kedy prechádzame na zimný čas.

Klady a zápory

Najväčším argumentom za letný čas bolo väčšie využitie slnečného svetla a menšia spotreba energie. Momentálne má však letný čas veľa odporcov, pretože šetrenie energie je už zanedbateľné.

Napríklad prieskumy energetikov hovoria, že letný čas ušetrí iba 0,5 % spotreby energie a vedie k zvýšenej spotrebe benzínu. Medzi nevýhody patrí aj chaos v období zmeny časov, s ktorým sa spája meškanie vlakov, dopravné nehody ale aj zdravotné problémy niektorých ľudí.

V každom prípade nám nezostáva nič iné, ako sa prispôsobiť tejto zmene, ktorá je pri prechode na zimný čas v nedeľu príjemnejšia o hodinu spánku navyše. Do pondelka si môžeme ako tak nastaviť svoje biorytmy.

Autor: (dem), Foto: ilust.