Ako postupovať pri znaleckom posudku

PR
0 /

IBPS-Law-Officer

Kúpa nehnuteľnosti je na Slovensku najčastejšie financovaná hypotekárnym úverom. Ceny bývania v súčasnosti dosahujú historické maximá prípadne sa blížia k tým ktoré tu boli pred krízou okolo roku 2008. To neumožňuje väčšine ľudí zaobstarať si vo väčšine prípadov byt bez nejakej formy pôžičky. Pri hypotékach je potrebné dokladovať pre financujúce banky viacero dokumentov. Jedným z tých najdôležitejších bez ktorého sa nepohnete je znalecký posudok kupovanej nehnuteľnosti.

Jedná sa o dokument v ktorom znalec nehnuteľností vypočíta jej cenu. Táto nehnuteľnosť potom slúži ako ručenie za hypotéku. V prípade nesplácania úveru v budúcnosti bude banka vedieť s akou sumou môže ako zárukou za poskytnuté financie počítať. Kde ale nájsť takéhoto znalca a získať odhad nehnuteľnosti? A kto môže tento znalecký posudok vypracovať?

Banky spolupracujú a akceptujú posudok iba od takého znalca ktorý je vedený v zozname znalcov. Tento zoznam vedie ministerstvo spravodlivosti. Ak banke doručíte vypracovaný znalecký posudok na dom, byt alebo pozemok od znalca ktorý nie je vedený v tomto zozname tak s vysokou pravdepodobnosťou banka takýto dokument neuzná a žiadosť o hypotéku bude zamietnutá. Preto si radšej sami overte či sa znalec ktorému dávate vypracovať takýto posudok v tomto oficiálnom zozname aj nachádza.

Samotné ohodnotenie nehnuteľnosti Vám znalec väčšinou vypracuje do jedného týždňa. Ceny sú rôzne ako pri všetkých službách a oplatí sa trochu popozerať na internete.