Poézia mesta #Banská Bystrica

KULTÚRA
1 /

odivo posadka

Nezávislé zoskupenie Odivo pozýva na nezvyčajnú exkurziu mestom Banská Bystrica. Zastávkami nebudú architektonicky zaujímavé budovy, pamätníky, miesta, ktoré majú historický význam alebo kde žili významné osobnosti. Umelkyne a umelci zo Slovenska aj zahraničia sa na mesto Banská Bystrica pozrú z perspektívy reálnych odkazov, nápisov alebo graffiti na budovách, múroch, lavičkách.

Autorky a realizátorky projektu Mária Danadová a Monika Kováčová pracujú v rámci projektu s opačným princípom ako je infiltrovanie poézie do verejných priestorov (ako je napr. poézia v električkách, v metre a podobne). Konkrétny a verbalizovaný alebo vizualizovaný zásah do verejného prostredia sa tak stáva východiskovým materiálom pre nové diela, ktoré budú odprezentované v rámci jednodňovej udalosti Poézia mesta #Banská Bystrica už 16.9.2017 /v prípade nepriaznivého počasia 17. 9./ od 15:00 do 18:00 hod. na rôznych lokalitách v centre mesta.

Počas jedného dňa sa návštevníci a návštevníčky stretnú s kombináciou inštalovaných a performatívnych výstupov v podobe rôznych textov (Tereza Oľhová, Tomáš Ulej, Michaela Rosová, Alexandra Salmela, Peter Macsovszky), nahratého hovoreného slova, výtvarnej inštalácie (Viktória Jehlárová), komiksu (Michael Bayer), slam poetry (Honza Dibitanzl, Adeladla), stand-upu (Jakub Lužina), freerunu (Akrobatická skupina Slovak Freerun Family), angažovanej výšivky (Kundy Crew), pohybovej performance (Kristína Chmelíková a Denisa Čiefová), hudobno-zvukovej performance (Jaymee), Rádia život – rozhlasovej improvizácie (Divadlo Gasparego) a live graffiti (Rustyredes). Vizuálne celý projekt zastrešila Viktória Jehlárová.

Zámerom podujatia je venovať čas detailom z každodenného života, ktoré nás obklopujú, zviditeľniť často nenápadné zásahy do verejného priestoru v Banskej Bystrici a tvorivo ich interpretovať. Koncept je prenosný do ľubovoľného mesta, snahou je vytvoriť pomyselnú knižnicu obsahujúcu ,,poézie“ rôznych slovenských lokalít.

Podujatie Poézia mesta #Banská Bystrica by nebolo realizovateľné bez podpory sponzorov a partnerov. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Je realizovaný s finančnou podporou mesta Banská Bystrica. Podrobné informácie o celom podujatí nájdete na www.odivo.sk/poeziamesta a na facebookovom profile https://www.facebook.com/Odivo-431378930310672/. Alebo sledujte 16. 9. červené trojuholníky a dozviete sa viac!

odivo1

Zdroj: Monika Kováčová, Foto: Odivo a ilust.