Podporujeme Mateja Tótha! Podrobné okolnosti jeho prípadu objasnil Juraj Benčík

ŠPORT
6 /

SR Atletika chôdza EP Dudince BBX

Chcete vyjadriť aj vy podporu nášmu olympijskému víťazovi v chôdzi Matejovi Tóthovi? Každá reakcia poteší. Ak máte aj Vy potrebu podporiť Banskobystričana Mateja, napísať mu osobnú správu, pokojne tak môžete urobiť prostredníctvom internetovej stránky http://podporujememateja.sk

Stránku založila Športová akadémia Mateja Tótha, bola iniciovaná jej tímom za účelom podpory nášho športovca Dukly, ktorý žiaľ musí čeliť podozreniam z dopingu. Hlavným heslom tohto webu je: „Stojíme za tebou Matej.“ Ďalej sa na tomto webe píše:

Matej,

v týchto chvíľach absolvuješ svoje najťažšie a najnáročnejšie preteky. Ocitol si sa v ťažkej a nezávideniahodnej situácii vo svojom živote a športovej kariére a nie vlastnou vinou. Upriamuje sa na Teba pozornosť celej verejnosti v momente, keď sa vplyvom “striktných pravidiel “ stanovených úradnou mocou nemôžeš brániť a zvráteným nastavením antidopingových pravidiel si sa dostal do situácie, kedy si bol najprv odsúdený a pod hrozbou trestu a suspendácie až do vyriešenia nemôžeš verejne a odborne vyvrátiť obvinenia na Tvoju adresu, a potvrdiť to, čo my všetci od začiatku vieme, a o čom sme nikdy ani na okamih nezapochybovali.

Duch fair-play, čestnosť, disciplína, zodpovednosť, odhodlanie a ľudskosť, ktoré z Teba vyžarujú boli, sú a vždy budú pre nás všetkých inšpiráciou a vzorom. Bol si to vždy Ty, kto svojím prístupom, úprimnosťou a vystupovaním nielen v športe, ale aj v súkromnom živote obrusoval hrany a neustále nám všetkým pripomínal, že zodpovedným a poctivým prístupom sa dajú dosiahnuť na prvý pohľad aj nedosiahnuteľné ciele, dokonca aj také, o ktorých sa bojíme aj snívať. Výsledkom Tvojho úsilia, sebaobetovania a neuveriteľnej pracovitosti bol aj obdivuhodný a možno stále ešte nedocenený úspech, na olympijských hrách v Riu de Janeiro, ktorý si dosiahol víťazstvom v jednej z najťažších atletických disciplín.

Zdesenie, šok, úžas a dokonca aj nepodložené tvrdenia o použití nepovolených metód sú slová, ktoré sa v poslednej dobe spájajú s Tvojím menom. Absolútne neoprávnene a nepredstaviteľné. Jediné, ktoré je možné akceptovať je rozčarovanie, hnev na to, že vplyvom domnienok a ničím nepodložených dohadov Ti bola násilne a nedôstojne vzatá možnosť opäť predviesť svoje schopnosti, charakter v čestnom športovom súťažení, v duchu fair- play. Smútok nad obvineniami, že si sa k úspechom dopracoval neférovým spôsobom.

Chceme Ťa všetci uistiť, že v tomto preteku máš našu absolútnu dôveru a podporu, ver v seba, presne tak isto, ako si to robil aj doteraz a dokáž všetkým, že vznesené podozrenia sú nepodložené a nepravdivé.

My to vieme už teraz!
Si neuveriteľne férový a statočný človek, ktorý sa môže pozrieť každé ráno do zrkadla a celému svetu priamo do očí.

Každá reakcia pomôže a poteší. Ak máte aj vy potrebu podporiť Mateja, napíšte mu prostredníctvom tejto stránky osobnú správu .

K celému prípadu Mateja Tótha sa vyjadril pre týždenník Plus sedem dní aj jeho bývalý dlhoročný tréner, chodecký expert z Banskej Bystrice Juraj Benčík. Ten okrem iného uviedol:

„Takého rozbitého, slabého som ešte Mateja nevidel. Poznám ho dlho. Medzi jeho devätnástym a tridsiatym rokom sme boli spolu skoro dennodenne. Za celý ten čas som nezaregistroval, že by čo i len raz klamal. On je silno veriaci človek, má svoje zásady, ktoré sú pevné. Nezvykne ich meniť. Ja mu verím. Stal sa obeťou praktík komisárov WADA. Tí kontrolovali Tótha v olympijskom roku až devätnásťkrát! Deväť kontrol bolo počas súťaží, desať mimo. V žiadnej vzorke dopingový prostriedok nenašli. Nič! Iba keď porovnali hodnoty hemoglobínu, tak práve dva dni pred olympiádou mal vyššiu hladinu. Tuším to šlo zo 135 na 152. WADA teraz tvrdí, že bez nedovoleného zásahu nemohlo dôjsť k takému nárastu v priebehu troch mesiacov. V Dukle majú Tóthovu zdravotnú dokumentáciu za posledných štrnásť rokov a k podobným výkyvom hladiny hemoglobínu u neho došlo v minulosti viackrát. Ak bol zranený, chorý a začal trénovať po dlhšej prestávke, hlavne ak to bolo vo vysokohorskom prostredí. Pýtam sa, prečo si zdravotnú dokumentáciu komisia nevypýtala a nepreštudovala?“

Matej Tóth dostal e-mail o podozrení až rok po tom, čo nezrovnalosti zistili. Tomu nerozumie viacero odborníkov. Nášho chodca doposiaľ ani len nevypočuli. Až v najbližších dňoch bude vypovedať pred slovenskou disciplinárnou komisiou a od nej pôjdu informácie do WADA. Benčík dodáva:

„Matej musí dokazovať, že je nevinný, čo je škandalózne. Neexistuje dôkaz jeho viny, ale on musí nájsť dôkaz neviny. To je choré! Takto postavené reguly sú podľa mňa až manipulatívne. Rozumiem tomu, že IAAF tvrdo ide proti dopingu a WADA je lovec silných osobností. Zameriava sa na najúspešnejších, lebo tým ukazuje svoju silu, opodstatnenosť. Ale možno za tým vidieť aj istý zámer, politiku. Veď komisári môžu športovca odstaviť na dlhý čas, hoci jeho vina ešte nie je preukázaná a možno ani nebude. Prečo Tóth dostal zákaz štartovať pred majstrovstvami sveta v atletike v Londýne? Aby nemohol obhájiť titul majstra sveta a nedostal opäť šesťdesiattisíc dolárov? Ide o peniaze? Alebo ide o spôsob, ako nás zosadiť z trónu? Naši športovci sú už štyridsať rokov na špici svetovej chôdze, slovenská chodecká škola je rešpektovaná a uznávaná. Možno to niekomu vadí.“

Autor: (job), Foto: tasr + internet