Peter Pellegrini: Prístup ku kvalitnému internetu v akomkoľvek kúte Slovenska

SPRÁVY
2 /

pellegrini

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini chce v roku 2018 riešiť tzv. biele miesta na Slovensku, ktorými sú obce alebo mestá nedostatočne pokryté internetom. V súčasnosti je takýchto miest 46.

Kvalitný internet dostupný pre každého na Slovensku

 V tejto súvislosti Peter Pellegrini pre TASR uviedol:

 „Mojou prioritou je, aby prístup ku kvalitnému pripojeniu na internet mal človek v akomkoľvek kúte Slovenska. Pokračujú rokovania s hlavnými operátormi. Predpokladám, že pravdepodobne čoskoro bude uzatvorená štvrtá verejná konzultácia a bude možné konštatovať, že do roku 2020 by nemali existovať takéto miesta v zmysle hodnotení Európskej komisie.“

K pokrytiu územia mobilnou sieťou 5. generácie (5G) Pellegrini povedal, že to nepôjde bez špičkovej optickej siete:

V tomto má Slovensko výhodu pred inými krajinami západnej Európy, pretože patríme k tomu lepšiemu, čo sa týka množstva vedení optických káblov. Pokrytie optickou sieťou je dôležité preto, aby Slovensko bola jedným z lídrov zavedenia 5G siete, inak bude len na izolovaných územiach.“

 Podpredseda vlády z Banskej Bystrice dodal, že treba robiť politiku, ktorá uľahčí operátorom so schválenými značnými zdrojmi pre Slovensko, aby ich tu mohli preinvestovať čo najrýchlejšie a testovali to najmodernejšie v telekomunikačnom priemysle.

Boj s byrokraciou prostredníctvom elektronizácie služieb

V oblasti IT bude nosnou témou postupne naplniť princíp jedenkrát a dosť v prospech občana. Prvým krokom je zákon, ktorý je zatiaľ pripravený k 1. júlu 2018.

 „Mal by zakázať, aby ktorýkoľvek úrad od občana žiadal list vlastníctva z katastra nehnuteľností, výpis z registra trestov a výpis z obchodného registra a živnostenského registra, všetky tieto údaje my máme,”

vysvetlil Peter Pellegrini s tým, že ďalšej vlne by malo ísť aj o potvrdenia zo Sociálnej poisťovne či z Finančnej správy.

Podľa Pellegriniho pri poskytovaní služieb občanom by sme mali dospieť k automatizácii:

„To znamená, že ak sa udeje životná situácia, aby nemusel byť občan ten, ktorý bude iniciovať nejakú aktivitu úradu. Ale aby sa veci udiali automaticky, už len tým, že vznikne nejaký údaj, alebo sa zmenia dáta občanovi.”

V spolupráci s Ministerstvom školstva by rád urobil niekoľko pilotných projektov s využitím školského Rezortného informačného systému s údajmi o žiakoch. Dalo by si tak napríklad overiť, či dieťa alebo mladý človek navštevuje školu. Potvrdení o návšteve školy je totiž vydaných takmer 1,2 milióna kusov ročne.

.Pellegrini dúfa, že sa skončilo obdobie, keď informatizácia je stále predmetom kritiky, pretože Slovensko je v mnohých oblastiach nad priemerom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a Európskej únie.

„Ak má niekto pochybnosť, ako intenzívne sú elektronizované služby štátu a čo všetko máme v systémoch, skúsme vypnúť elektrinu na niekoľko hodín a uvidíme, čo všetko by si človek vedel alebo nevedel vybaviť na úrade,”

skonštatoval Peter Pellegrini na záver.

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné