Ako budeme v novembri 2017 voliť nového župana?

SPRÁVY
7 /

Súčasnému bystrickému županovi a poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja vyprší štvorročný mandát na jeseň 2017. Pre politické strany v našom regióne nastal čas uvažovať o kandidátoch.

Zdá sa, že táto otázka zatiaľ zaujíma len najsilnejšiu koaličnú stranu SMER-SD. Jej predstavitelia nenechávajú nič na náhodu, aby sa nezopakovala situácia z novembra 2013. Vtedy kandidátovi Smeru Vladimírovi Maňkovi chýbalo v prvom kole k opätovnému zvoleniu za bystrického župana pol percenta hlasov k nadpolovičnej väčšine, ale v druhom kole šokujúco prehral so súčasným županom Marianom Kotlebom.

Hoci ĽSNS nemá v zastupiteľstve BBSK ani jedného poslanca a väčšinu získala koalícia SMER-SD, KDH spolupracujúca so SNS a SMK, súčasný bystrický župan sa stal mementom pre ostatné politické strany. Medzitým sa ĽSNS dostala aj do slovenského parlamentu a pokiaľ sa nenájde všeobecne prijateľný protikandidát, Marian Kotleba môže v novembri 2017 pokojne obhájiť svoju pozíciu v kresle župana, čo pre náš kraj môže znamenať pokračovanie izolácie od zvyšku Slovenska.

Ako prvá začala s racionálnou úvahou o budúcoročných voľbách župana v našom kraji strana SMER-SD. Jej krajská predsedníčka Jana Laššáková už zvolala stretnutie krajských predsedov koaličných strán, aby sa dohodli na spoločnom postupe:

„Nebolo by dobré, aby jednotlivé strany navrhovali svojich kandidátov a voličské hlasy sa tak zbytočne rozbíjali.“ 

O menách sa zatiaľ oficiálne nehovorí, aj keď nejaké už prenikajú na verejnosť. Dôležité podľa Laššákovej je, aby sa najmä strany súčasnej vládnej koalície SMER-SD, SNS, Most-Híd a Sieť dohodli na jednom spoločnom kandidátovi, ktorý by získal podporu aj od SaS i ďalších strán naprieč politickým spektrom.

V meste Banská Bystrica sa v posledných komunálnych voľbách osvedčil model známej nezávislej osobnosti so širokou podporou politických strán. To však nevylučuje postavenie dôveryhodného straníckeho kandidáta dostatočne známeho v kraji a prijateľného pre široké vrstvy obyvateľov, ktorý dokáže poraziť Kotlebu.

Podpredseda NR SR Martin Glváč zo Smeru uvažuje aj o zmene volebného systému. Pre agentúru SITA uviedol:

„Okrem prezidentských volieb sú župné voľby jediné dvojkolové. Nevidím rozdiel, keď môžeme voliť jednokolovo primátorov veľkých miest, prečo by sme mali župana voliť dvojkolovo. Má to najmä ekonomický benefit. Myslím, že jedno kolo v kraji ušetrí milión eur. Za všetky kraje by sa ušetrilo 8 miliónov. V zásade s tým žiadny koaličný partner nemá problém. Keby bol tento zákon do konca roka prijatý, každý kandidát by v predstihu poznal pravidlá súťaže.“

Riešenie tohto problému sa netýka len Banskobystrického kraja, ale všetkých ôsmich. Dôležitá bude dohoda predsedov relevantných politických strán v NR SR.

Autor: (tom), Foto: ilust.