Miro Toman: Potrebujeme silnú a akcieschopnú Európsku úniu

Blog
3 /

Paradoxne v čase, keď Slovensko prvýkrát vo svojej histórii predsedá Rade Európskej únie, Kotlebovci povzbudení brexitom Veľkej Británie zbierajú podpisy pod petíciu za vyhlásenie referenda o vystúpení našej krajiny z EÚ. Čo k tomu povedať?

Na úvod azda to, že doposiaľ sa na Slovensku sa doposiaľ konalo osem referend a jediné úspešné bolo v roku 2003 práve o vstupe Slovenska do EÚ. Vzhľadom na praktické skúsenosti z nášho 12 – ročného  členstva v únii a ekonomicko – bezpečnostnú situáciu vo svete je zrejmé, že táto protiúnijná politická iniciatíva Kotlebovcov ide proti národno – štátnym záujmom Slovenskej republiky a jej občanov.

Získaním slobody pohybu a voľného obchodu v rámci územia 28 členských štátov EÚ (vrátane Veľkej Británie) pre našich občanov a firmy sa vstupom krajín V4 – Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska definitívne skončilo dovtedajšie východo – západné rozdelenie Európy.

„Slovensko sa vďaka svojmu členstvu v Európskej únii nachádza pri stole, za ktorým  sa prijímajú zásadné rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú budúcnosť Európy a v mnohých prípadoch aj ďalších regiónov sveta. Je zjavné, že EÚ nám otvorila nové možnosti. Približne 80 percent verejných investícií na Slovensku je financovaných z európskych peňazí,“ povedal premiér Robert Fico pri preberaní predsedníctva Rady EÚ.

Za pravdu mu dávajú aj aktuálne údaje Európskej komisie. Slovensko bolo v roku 2015 tretím najvyšším percentuálnym čistým prijímateľom z rozpočtu Európskej únie. Čistý príjem krajiny  vlani dosiahol 3,095 miliardy eur. Pred nami sú len Bulhari a Maďari.

Európske fondy výrazným spôsobom pomáhajú rozvoju Slovenska. Minulý rok  intenzívnejšie využívanie európskych zdrojov prispelo k vyššiemu hospodárskemu rastu a vytváraniu nových pracovných miest. Pocítilo to  aj mesto Banská Bystrica, ktoré môže zabezpečovať svoj rozvoj i vďaka týmto mimorozpočtovým zdrojom s minimálnym 5 – percentným spolufinancovaním zo svojho rozpočtu. Preto mestská samospráva pripravuje ďalšie europrojekty v aktuálnom programovacom období

Žiaľ práve v tejto čisto ekonomickej oblasti sa prejavil politický odpor predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja voči EÚ a eurofondom, vďaka čomu sme v regióne prišli o milióny eur na školy, cesty či sociálne zariadenia. Inými slovami náš kraj už na vlastnej koži pocítil, čo znamenajú  chýbajúce investície z EÚ, ktoré sa musia riešiť na úkor krajského rozpočtu, teda z peňazí daňových poplatníkov BBSK.

Z prostredia Kotlebovcov sa dokonca ozýva volanie po vystúpení z  eurozóny – menovej únie a návrate k slovenskej korune. Keď si už berú príklad z brexitu, mali by vedieť, že hoci Briti mali svoju libru, jej kurz po referende klesol o 10 percent. U nás by  to však  bol omnoho dramatickejší pokles, Slovákom by sa zo dňa na deň znehodnotili úspory a žilo by sa nám drahšie. Naša  krajina  mimo EÚ by si zrazu nevýhodnejšie požičiavala bankové zdroje na krytie štátneho dlhu,  ktorý by sa postupne stával neudržateľným.

O tomto sa však medzi slovenskými „exiťákmi“ nehovorí. Zato počúvame reči o nadvláde Bruselu a euroúradníkov, ktorí nám Slovákom strpčujú život. Je však rozdiel chcieť po brexite zásadnú reformu fungovania Európskej únie, čo bude jedna z hlavných  tém slovenského predsedníctva, ako jej rozpad.

Okrem ekonomických je tu aj bezpečnostný aspekt, ktorý musí EÚ počas migračnej krízy a množiacich sa teroristických útokov radikálnych islamistov nutne vyriešiť vytvorením efektívneho obranného systému už na Shengenskej hranici a vzájomnou spoluprácou bezpečnostných zložiek členských štátov, nevynímajúc z toho vojenskú zložku NATO.

Aj po vystúpení Veľkej Británie z EÚ, ktoré zmení mocenské pomery vnútri únie najmä v spojitosti s Nemeckom a Francúzskom, bude s novými podmienkami pokračovať voľný obchod spojený s voľným pohybom pracovných síl. Briti naďalej zostanú kľúčovým partnerom EÚ a dôležitým členom NATO. Aj preto potrebujeme silnú a akcieschopnú Európsku úniu, ako to na stretnutí V4 presne pomenoval český premiér Bohuslav Sobotka.

Ak dnes niekto zo slovenských politikov nabáda občanov, aby „potápajúci sa európsky Titanik“ opustilo aj Slovensko, tak je najvyšší čas mu otvorene povedať, že vedome klame a zavádza.  V lete,  čase prázdnin a dovoleniek, sa to hovorí ťažšie, lebo ľudia zväčša oddychujú. Možno práve preto začali Kotlebovci s petíciou počas leta, ako to občas  zvyknú robiť kontrarevolucionári…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné