Miro Toman: Poslanec Bučko sa mýli, že v rozpočte nikdy nebudú zdroje na rozvoj mesta

Blog
8 /

Zaujal ma posledný  blog nováčika v mestskom zastupiteľstve Mateja Bučka z Banskobystrickej alternatívy (BBA), v ktorom sa zaoberá rozpočtom mesta v súvislosti s (ne)pokrytím budúcich strategických investícií načrtnutých v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Banská Bystrica na roky 2015-23. Tento dokument budú poslanci schvaľovať na svojom septembrovom zasadnutí.

Bučkovo skeptické tvrdenie „Mestský rozpočet nebude mať nikdy na rozvoj mesta“ je prejavom nepochopenia tvorby a poslania mestského rozpočtu, ktorý sa skladá z bežných a kapitálových príjmov i výdavkov s finančnými operáciami. Hovoríme o ročnom objeme necelých 50 miliónov eur na oboch stranách vyrovnaného rozpočtu.

Bežné príjmy samospráv sú v prevažnej miere tvorené z podielových daní od štátu a daní od obyvateľov, kapitálové príjmy zasa z nakladania s mestským majetkom, pričom mesto robí aj finančné operácie s peniazmi na účte. Tieto príjmy samosprávy slúžia na zabezpečenie bežného chodu mesta, základných komunálnych služieb pre obyvateľov či na investície do údržby a zhodnotenia mestského majetku.

Na to, o čom pochybuje poslanec Bučko, teda strategické rozvojové investície do dopravy, životného prostredia, sociálnych vecí, kultúry alebo športu,  slúžia tzv. mimorozpočtové zdroje, ako sú granty od štátu či mimovládnych organizácií doma a v zahraničí, eurofondy alebo projekty súkromno – verejného charakteru. Keďže podpora investícií a investorov nepatrí k hlavným bodom politického programu poslaneckého klubu BBA,  ktorého poslanci často bojkotujú prílev týchto mimorozpočtových zdrojov do mesta, vo svojej blogovej úvahe neráta s nimi ani pán Bučko.

Netreba zabúdať ani na mestské obchodné spoločnosti, ktoré podnikajú s vloženým majetkom mesta a  investujú do väčších stavebných celkov, ako  napríklad MBB a.s. do priemyselného parku, Barbakanu, polyfunkčných a bytových objektov, BPM s.r.o. do krytej plavárne, zimného štadióna alebo nájomného bývania na Severnej, Mestské lesy s.r.o. zasa do mestského lesného fondu: Nezanedbateľná je aj  akcionárska účasť mesta v DMPMBB a.s. a BBES a.s.

Pán poslanec si možno nevšimol, že primátor mesta Ján Nosko v spolupráci s väčšinou poslancov, ktorí ho podporujú,  postupne napĺňa svoj ambiciózny volebný program založený na schválení strategických dokumentov mesta (rozvojový rozpočet, nový územný plán mesta a PHSR), prilákanie investorov a nových investícií do Banskej Bystrice, príprava investičných projektov a získanie eurofondov či grantov. K tomu slúži aj racionalizácia podnikania mestských spoločností (zlúčenie MBB a.s a BPM s.r.o.) či mestských organizácií (zlúčenie ZaARES a SŠaTZM).

Ak poslanec Bučko narátal potrebu finančných zdrojov mesta na strategické akcie zhrnuté do PHSR na roky 2015-23 v sume 48,5 milióna eur, tak  je to maximalistický plán, z ktorého sa budú postupne dostávať do realizácie jednotlivé projekty. Samozrejme aj s hľadaním ich finančného krytia, v maximálnej miere z eurofondov v aktuálnom programovacom období. Tieto zdroje však nemusia byť alokované naraz v mestských rozpočtoch na najbližšie roky, ale postupne. Treba zároveň pripomenúť, že mesto si neustále vylepšuje svoju dlhovú službu voči bankám a vytvára si tak dobrú východiskovú pozíciu na čerpanie nových úverov, pokiaľ to bude potrebné.

Preto Bučkove obavy o naplnenie zdrojov na nové strategické investície z bežného či kapitálového rozpočtu mesta aj za cenu zvyšovania daní Bystričanov sú jalové a zbytočné. S danou témou rozvoja mesta nesúvisia, dokonca by sme ich za určitých okolností mohli považovať za zbytočné šírenie poplašných správ. Jednoducho platí, že kto sa bojí, tak nech nechodí do lesa.

Keď sa poslanci BBA boja investičného rozvoja mesta z mimorozpočtových zdrojov, v úzkej spolupráci so štátom, EÚ a súkromnými investormi, tak nech zostanú uzavretí v kruhu každoročných bežných a kapitálových príjmov mesta a počítajú drobné. Skôr by mali porozmýšľať, či sa ako politická opozícia aspoň v otázke zabezpečenia ďalšieho rozvoja mesta nepridajú k poslaneckej väčšine bez kladenia „polien pod nohy“, ako je bránenie prichádzajúcim investíciám a investorom  či novému územnému plánu mesta….

Autor: Miro Toman, Foto: ilust.

Miro Toman