Ľubomír Motyčka: Plážové kúpalisko – Deň prvý

Blog
22 /

Keď sme si na jar zavolali na Komisiu regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a medzinárodných vzťahov v meste Banská Bystrica zástupcov spoločnosti Aqualand, rozsvietilo sa vo mne výstražné svetielko. O plánoch sa hovorilo veľmi všeobecne a o tom, čo sa urobilo sa hovorilo dosť rozšafne.

Spomínalo sa aj to, čo už vôbec nebolo nové. Pána Sninského som dokonca poprosil, aby už nehovoril o biologickom čistení vody v jazere. Lebo o tom hovorí už niekoľko rokov. A vždy je to len budúcnosť.

Viem, že podnikanie s kúpaliskom je ťažké a rizikové. Veľa záleží na počasí. Ale viem aj to, že banskobystrické Plážové kúpalisko je potenciálne silným lákadlom na návštevu nášho mesta. Areál je v princípe veľmi pekný, priam neopakovateľný. A výrazne by mohol marketingovo pôsobiť v prospech mesta.

Len, keby! Chýba toho dosť veľa. Možno nie sú peniaze. Chýbajú však aj drobnosti, na ktoré netreba veľa peňazí. Len ich treba vidieť.

Plážové kúpalisko sa pred otvorením preslávilo originálnym cenníkom. Myslím, že v tomto smere cenník získava celoslovenský úspech. Aj keď nie pozitívny.

Na pláž sme sa asi po hodine od otvorenia vybrali viacerí. Pán Pastorok, vedúci Oddelenia cestovného ruchu na MsÚ, poslanec a člen komisie pán Klus, neposlanci a členovia komisie pán Patráš a pán Gender. A keďže o tom píšem, bol som tam aj ja.

Ceny lístkov boli znížené. Veď viaceré bazény a služby nefungujú. Stačilo zaplatiť a lístok dostanete pri odchode. Lebo nie sú kasy.

Ako prvé som si všimol dláždený chodníček prerastený trávou. V rohu otvoreného bazéna nafúkané nečistoty. Stačilo dvakrát nabrať sieťkou a bolo by po nich. V tráve nejaká farba. Poškodená informačná tabuľa. Schodíky, ktoré chýbali vlani, chýbajú aj teraz. Voda v minerálnom bazéne prakticky nepoužiteľná. Ešte sa neprehriala. Jednu sprchu sme cestou odvzdušnili, aby z nej vôbec tiekla voda.

A potom si nás už našiel pán Sninský, mierne rozladený, že sme sa neohlásili. A už aj vysvetľoval oneskorenie príprav. Kvôli tomu, že sa tam lyžovalo a sánkovalo. Dozvedeli sme sa, že sa stavia bufet pri bowlingu, kde sa bude občerstvenie poskytovať aj v zime. Betón na okraji jazera popukal vraj kvôli korčuliarom. Minigolf je miestami rozbitý. Ale to rozbité ležalo na mieste. Hurá! Hojdačky sú konečne nové.

Ešte raz opakujem, že si uvedomujem problémy s podnikaním tohto druhu. Napríklad už budúci týždeň má pršať a nebude návštevnosť. Iste, služieb je menej. Neoplatí sa viac otvoriť. Ale prečo nie sú v poriadku detaily?

Pani stála pri bufete lebo chcela kávu. Nemali. To som už pánu Sninskému ukazoval opadanú farbu z prístupu k detským bazénom. A videl som aj ďalšie nedostatky. A dozvedel som sa, čo bude o týždeň, o desať dní, neskôr. Dobehla nás nahnevaná pani od bufetu. Keď nebola káva, chcela nejaký nápoj. Ale, vôbec jej nemali z čoho vydať. Pán Sninský bol vtedy už červený.

Mal dôvod. Otvorenie sezóny sa nevydarilo. Darmo sú problémy, ako sme sa dozvedeli, napríklad so strojovňou, tam klient nepôjde, ten bude vedieť to čo sme videli my. A vlastne, videli sme toho ešte viac…

Každý z nás nesie svoju mieru zodpovednosti za to, aký je prospešný pre svoje mesto. Ja budem strašne rád, ak o jedno dva týždne budem môcť napísať oveľa lepšiu a optimistickejšiu informáciu na tému plážové kúpalisko.

 

Autor: Ľubomír Motyčka , Foto: autor

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka